REKLAMA

Płaca minimalna w krajach UE. Jak wypada Polska? [Wykres dnia]

2021-07-21 12:00
publikacja
2021-07-21 12:00
Płaca minimalna w krajach UE. Jak wypada Polska? [Wykres dnia]
Płaca minimalna w krajach UE. Jak wypada Polska? [Wykres dnia]
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

W 21 spośród 27 krajów Unii Europejskiej obowiązuje płaca minimalna. Najwyższa jest w Luksemburgu, a najniższa - w Bułgarii. Pod względem nominalnym Polska sytuuje się w drugiej połowie stawki, ale uwzględniając siłę nabywczą pieniądza jesteśmy w rankingu wyżej - wynika z danych Eurostatu. Natomiast relacja pensji minimalnej do średniej pensji należy w Polsce do najwyższych w UE.

Z najnowszego zestawienia przygotowanego przez unijnych statystyków wynika, że pensja minimalna funkcjonuje w 21 z 27 krajów wspólnoty. Państwa nienależące do tego grona to: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja.

W pozostałych krajach wysokość płacy minimalnej waha się od równowartości 332 euro w Bułgarii do 2202 euro w Luksemburgu. W Polsce wynosi ona 2800 zł brutto, czyli po przeliczeniu w dniu 1 lipca: nieco ponad 619 euro. Sytuuje to nasz kraj pomiędzy sąsiadami: Słowacją (623 euro) i Czechami (równowartość 596 euro).

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W porównaniu do stanu na 1 stycznia wysokość płacy minimalnej wyrażona w euro wzrosła w 7 krajach UE, jednak w większości przypadków był to skutek zmiany kursów walut krajowych wobec waluty unijnej.

Eurostat analizuje również wysokość pensji minimalnej w kontekście siły nabywczej pieniądza. W tym zestawieniu Polska znajduje się już w pierwszej dziesiątce wspólnoty, wyprzedzając choćby Grecję czy Portugalię, i zajmuje drugie miejsce wśród krajów "nowej Unii" (po Słowenii).

Płaca minimalna w Polsce okazuje się relatywnie jeszcze wyższa, gdy zestawimy ją z wysokością średniego wynagrodzenia (w sektorze firm niefinansowych zatrudniających ponad 9 osób). 2800 zł brutto stanowi aż 56 proc. "przeciętnej krajowej" w czerwcu 2021 r. Dane Eurostatu dostępne do 2018 r. sugerują, że jest to jeden z najwyższych, jeśli nie najwyższy poziom w UE. Przed trzema laty tylko w trzech krajach (Portugalii, Francji i Grecji) relacja nieznacznie przekraczała 50 proc.

Analizując powyższe kwoty, warto pamiętać, że są to płace brutto, a kraje różnie opodatkowują zarobki, m.in. te najniższe. Osoba zarabiająca w Polsce 2800 zł brutto otrzymuje na rękę nieco ponad 2000 zł, natomiast pracodawca faktycznie płaci blisko 3400 zł - wynika z obliczeń wykonanych w kalkulatorze płacowym Bankier.pl.

Klin podatkowy rzędu 40 proc. (szczególnie) w przypadku minimalnego wynagrodzenia zachęca do obchodzenia państwowych regulacji. Dlatego w wielu firmach część wynagrodzenia wypłacana jest "pod stołem", a faktyczne zarobki pracowników są wyższe, niż wskazują statystyki GUS. A wzrost "minimalnej" oznacza zwiększenie kosztów zatrudnienia niekoniecznie skutkujące zwiększeniem pensji "na rękę".

W przyszłym roku płaca minimalna w Polsce ponownie pójdzie w górę. W związku z tym, że strona pracodawców i pracowników nie osiągnęła porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego, jej wysokość określi rząd. Jego propozycja to 3000 zł brutto miesięcznie (o 200 zł więcej niż obecnie) i 19,60 zł za godzinę (o złotówkę więcej).

O teoretycznych i praktycznych kontrowersjach związanych z płacą minimalną (wraz z listą argumentów za i przeciw) pisał Michał Żuławiński w artykule „Płaca minimalna, kontrowersje maksymalne”.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (32)

dodaj komentarz
keaman
"W drugiej połowie stawki", jak to pięknie brzmi. W praktyce jesteśmy w pierwszej grupie państw z czterech z najniższą płacą minimalną.
trolley
To teraz jeszcze do tej propagandy dodajcie wykres inflacji w UE. I przesuńcie dzięki temu Polskę bardzie w kierunku Bułgarii. A najlepiej obok. Tylko sam już nie wiem czy postawić ja po lewej czy po prawej na wykresie hehe.
lorelie
za Tuska inflacja wynosiła około 8% a bezrobocie 11% , w ochronie za godzinę pracy 5pln. I to bez pandemii ! To tak dla przypomnienia, bo dużo ludzi już zapomniało.
stachsgh
I tak to wygląda u Nas za minimalną
Zobaczcie jak
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
demeryt_69
Lorka i ten namolny spammer - co za para :)

ravauw
inflacja ok 8% to byla w latach 90tych
bha
Problem 1 w tym że coraz więcej % osób z roku na rok pracuje na minimalnej, drugi iż Ogrom ludzi w wielu wielu branżach i zawodach, a 3 że za ową minimalną lub niewiele więcej coraz większe G można kupić. A 4 nawet owa płaca minimalna jest niepewną coraz bardziej jest na elastycznym, śmieciowym, czasowym i szaro-czarnym.
demeryt_69
Reforma podatkowa wisi w powietrzu!

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ekonomisci-apeluja-o-uproszczenie-systemu-podatkowego-Mogloby-to-pobudzic-rynek-pracy-i-inwestycje-firm-8156693.html
demeryt_69
Oby tylko nie skończyła się tak:

https://www.aljazeera.com/gallery/2021/6/22/in-pictures-colombia-protests-sharpen-calis-class-war

demeryt_69
Dane €-statu nie przekonają żadnego z jakże licznych tu frustratów - Glapinsky musi odejść :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki