REKLAMA

Płaca minimalna w górę do 3010 zł w 2022 roku. Rząd przyjął projekt

2021-09-14 13:34
publikacja
2021-09-14 13:34
Płaca minimalna w górę do 3010 zł w 2022 roku. Rząd przyjął projekt
Płaca minimalna w górę do 3010 zł w 2022 roku. Rząd przyjął projekt
fot. Krystian Maj / KPRM / / Flickr

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie podwyższające minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. do 3010 zł oraz minimalną stawkę godzinową dla określonych umów cywilnoprawnych w 2022 r. w kwocie 19,70 zł - wynika z komunikatu resortu rodziny.

"Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3.010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł" - napisano.

Pierwotnie rząd proponował podwyżkę płacy minimalnej do 3000 zł i 19,6 zł za godzinę.

W 2021 roku płaca minimalna wynosi 2800 zł.

W przyszłym roku płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na 2022 rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5922 zł).

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia nastąpi z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Na wtorkowej Radzie Ministrów płaca minimalna na rok 2022 została określona na 3010 zł, co oznacza, że w porównaniu do roku 2021 wynagrodzenie minimalne wzrośnie o 210 zł - tj. o 7,5 proc. - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

"W związku z tym wzrośnie również stawka godzinowa. W roku 2022 stawka godzinowa będzie wynosiła 19,70 zł. Również jest to wzrost o 7,5 proc." - dodała minister.

Jak podkreśliła, w 2015 roku płaca minimalna wynosiła 1750 zł, obecnie wynosi 2800 zł, a od 1 stycznia 2022 roku - 3010 zł; to oznacza, że wynagrodzenie minimalne wzrosło o 72 proc. "To jest bardzo duży wzrost" - oceniła minister. Wyjaśniła, że właśnie dzięki temu realna sytuacja i funkcjonowanie gospodarstw domowych w Polsce się polepsza.

Minister zaznaczyła, że ustalenie zasad płacy minimalnej na kolejny rok wynika z przepisów prawa. Rząd przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycje na podstawie założeń do projektu budżetu państwa.

Poinformowała też, że rząd przedstawił Radzie propozycje trzech tysięcy złotych, która nie została zaakceptowana zarówno przez stronę społeczną, jak i stronę pracodawców. W takiej sytuacji, rząd ustalił wynagrodzenie minimalne na wysokości 3010 zł. O ustaleniu takiej płacy decydują parametry - wskaźniki makroekonomiczne tj. inflacja i PKB.

"Na tej podstawie kwota 3010 zł jest wyższą kwotą od minimum ustawowego, które wychodzi ze wskaźników. Minimum ustawowe tj. 3004 zł" - dodała Maląg.

Zapewniła też, że ta decyzja przełoży się pozytywnie na sytuację gospodarstw domowych w Polsce; dzięki tej podwyżce do budżetów domowych wpłynie ponad 4 mld 600 mln zł.

Dla rządu Zjednoczonej Prawicy ważna jest troska o Polaków, którzy zarabiają minimalne wynagrodzenia. Dbamy o to, aby te płace minimalne systematycznie rosły. Staramy się, aby one rosły powyżej inflacji. Chcemy, aby sytuacja Polaków była jak najlepsza - dodała. (PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

kh/ ann/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (30)

dodaj komentarz
greg2k
no to teraz banknot 1.000 PLN z Kaczyńskim Lechem a potem 2.000 PLN a potem to już jesteśmy milionerami.
Już to przerabiałem w latach 90tych. Nie polecam. Jak masz kredyt to szybko go spłacaj bo zatłuką Cię odsetkami.
mkx
Maląg chciała powiedzieć: "Chcemy, aby sytuacja Naszych Wyborców była jak najlepsza".
bha
Przecież jest sytuacja coraz bardziej niby ,,cudowniejsza " od dawna ,gdyż coraz więcej osób % spada co roku na pułap oficjalnej minimalnej lub niewiele więcej - ,a tak NIBY coraz bardziej i szerzej i godniej zarabiają ludzie od wielu lat w gospodarce i to już niestety w ogromie już branż i zawodów. Rynek sumiennego ,wydajnego Przecież jest sytuacja coraz bardziej niby ,,cudowniejsza " od dawna ,gdyż coraz więcej osób % spada co roku na pułap oficjalnej minimalnej lub niewiele więcej - ,a tak NIBY coraz bardziej i szerzej i godniej zarabiają ludzie od wielu lat w gospodarce i to już niestety w ogromie już branż i zawodów. Rynek sumiennego ,wydajnego ,fachowego ,profesjonalnego pracownika po ..................
wic
czemu nie 5 tys? albo od razu 10? Przecież dla budżetu to większe wpływy
jas2
Myślę, że nikt ci nie zabroni wypłacać 5 tys. albo więcej.
300_pala odpowiada jas2
Myślenie nie jest twoja mocną stroną
tomkooo
Rząd łatwo wydaje kasez cudzej kieszeni:) place w budzetowce nadal zamrożone?
Czy kolejne podateczki i daninki nałoży żeby budżet się spinał,?
bha
Bo był jeszcze większy lament ,darcie pierza i stany przed zawałowe u wielu dawców pracy
bha odpowiada bha
Bo byłby jeszcze większy lament ,darcie pierza i stany przed zawałowe u wielu dawców pracy
marxs odpowiada 300_pala
żeby myśleć to trzeba posiadać urządzenie do myślenia a z tym u PISiarzy posucha jak z ruskim gazem

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki