REKLAMA

Morawiecki: Roczny koszt utrzymania wszystkich urzędników w Polsce wynosi ok. 50 mld zł

Łukasz Piechowiak2016-05-11 13:20główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2016-05-11 13:20
Morawiecki: Roczny koszt utrzymania wszystkich urzędników w Polsce wynosi ok. 50 mld zł
Morawiecki: Roczny koszt utrzymania wszystkich urzędników w Polsce wynosi ok. 50 mld zł
fot. Lukasz Dejnarowicz / / FORUM

Roczny koszt utrzymania wszystkich urzędników w Polsce wynosi ok. 50 mld zł – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w Sejmie, przedstawiając wyniki audytu rządów poprzedniej ekipy. - To dużo, będziemy starali się to ograniczać i przeglądać wszystkie agencje – dodał wicepremier.

Z wypowiedzi Mateusza Morawieckiego wynika, że polska gospodarka w ostatnich latach wpadła w szereg pułapek, do których należy zaliczyć również słabość polskich instytucji.

My mówimy "nie wydawać", tylko "inwestować"

Wicepremier wymienił wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu państwa. Stwierdził m.in., że pieniądze wydawano, a nie inwestowano. Ze środków UE współfinansowano projekty, które z góry skazane były na porażkę. Morawiecki wymienił m.in. wirtualne cmentarze dla zwierząt i współfinansowanie ze środków UE budowania zamków na piasku.

Wynagrodzenia i przeciętne zatrudnienie w administracji publicznej w Polsce

Pracujący w tys. Przeciętne wynagrodzenie
Ogółem 444040 4 513 zł
Administracja państwowa 182310 4965,15
Administracja samorządu terytorialnego 260744 4195,63
Źródło: GUS, opracowanie Bankier.pl

„Jaka jest korzyść z wirtualnych horoskopów dla psów, na które były wydawane środki, z wirtualnych cmentarzy, 9 km słupków w szczerym polu albo bardzo innowacyjnego pudełka do butów? Aż zajrzałem i gwarantuję, że jest całkiem normalne” – komentował Morawiecki.

Szef resortu rozwoju dodał, że w momencie, gdy obejmował swój urząd, w ministerstwie zalegało 60 tys. nie podjętych decyzji administracyjnych a to oznacza, że kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców czekało na ważne dla nich rozwiązanie kwestii formalnych. Wicepremier obwinia za ten stan rzeczy niefrasobliwość i brak optymalizacji procesów.

Morawiecki wskazał na duże nadużycia w wydziałach promocji handlu i inwestycji, do których często delegowano ludzi bez znajomości żadnego języka obcego. Jednocześnie niektóre z wydziałów na promocję polskiego handlu i inwestycji wydawały tylko 1/20 budżetu. Resztę przeznaczano na utrzymanie tych instytucji.

W 2015 roku w administracji publicznej pracowało ok. 450 tys. osób, których przeciętne wynagrodzenie brutto wynosiło 4514 zł brutto (3204 zł). Należy pamiętać, że jest to wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia – blisko 2/3 zatrudnionych zarabia mniej.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (130)

dodaj komentarz
~daniel28rac
Dług skarbu państwa - 968 mld
500 + w skali roku - 22 mld
Koszt urzędasów - 50 mld

Czy ktoś widzi w tym jak nieudolnie nasi włodarze gospodarzą ? To przez ich nieprzemyślane decyzje i złodziejskie podejście jest jak jest.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Bob
Cały Program 500+ to koszt 18 mld zł Rocznie a tych darmozjadów 50 mld zl
~PitStop
Ze skeczu kabaretowego: W tym kraju żeby sprzedawać w barze zapiekanki trzeba znać dwa języki, mieć zaświadczenie o niekaralności i 5 lat doświadczenia, żeby nim rządzić wystarczy podstawówka i gotówka...
~Rhonek
Artykuł niezwykle rzetelny i traktujący poruszaną materię dogłębnie, rzetelnie i obiektywnie. Wypowiedzi Pana Morawieckiego precyzyjne jak przystało na ministra zajmującego się liczbami, zaś pomysł, aby odnieść się do rządów PO-PSL to oczywiście zabieg iście mistrzowski. Pan Morawiecki jest doskonały w sztuce retoryki:Artykuł niezwykle rzetelny i traktujący poruszaną materię dogłębnie, rzetelnie i obiektywnie. Wypowiedzi Pana Morawieckiego precyzyjne jak przystało na ministra zajmującego się liczbami, zaś pomysł, aby odnieść się do rządów PO-PSL to oczywiście zabieg iście mistrzowski. Pan Morawiecki jest doskonały w sztuce retoryki: zagadnienia ekonomicznie sprawnie łączy z polityką i krytyką stąd wychodzi idealne połączenie niekonkretności i zawiści politycznej. Nptakie konkrety typu: "będziemy inwestować" lub "postaramy się ograniczyć liczbę urzędników" - no po prostu konkrety że szok. A jakie inne niż u poprzedników. Teraz mamy misję i wizję naszych finansów jak na dłoni. Jeśli minister finansów wypowiada się na poziomie gimnazjalisty z ekonomii- a jest z wykształcenia ekonomistą, czego to dowodzi? Dziennikarz który napisał artykuł...Cudo. Uważam, że za takie dziennikarstwo należy się Panu Pulitzer...
~koko
Panie Morawiecki prosze o odpowiedz: 1/ dlaczego rzad Pis-u domaga sie podwyzek, 2/ dlaczego zamiast zmniejszyc biurokracje w szalonym tempie zwiekszyl! 3/ dlaczego tworzone sa nastyepne jakies kancelarie, dzialy doradcze i co tylko mozna.. komu to sluzy! Jestem zawiedziona rzadami PiS-u. Wystarczyl mi niecaly rok, aby miec Panie Morawiecki prosze o odpowiedz: 1/ dlaczego rzad Pis-u domaga sie podwyzek, 2/ dlaczego zamiast zmniejszyc biurokracje w szalonym tempie zwiekszyl! 3/ dlaczego tworzone sa nastyepne jakies kancelarie, dzialy doradcze i co tylko mozna.. komu to sluzy! Jestem zawiedziona rzadami PiS-u. Wystarczyl mi niecaly rok, aby miec nagatywne zdanie o Pisie- Kukiz ma racje to jest kontynuacja rzadow poprzednich a najbardziej PO I PSL. Za program 500 + placimy wszyscy, dlaczego nam zamiast ulzyc PiS przycina srube! Po drugie PiS bardzo szybko potrafi wprowadzic zmiany prawa dla korzystnych dla siebie obszarach, ale ogolnie to co wymaga natychmiastowej zmiany- jakos nikt sie nie bierze. Zauwazyla, ze wszelkie decyzje jakie podejmuje ten rzad dotycza tylko pozyskania wyborcow.. ale sa zgubne i infantylne dla Polski
~Loko
Pytanie czy te 50 mld za biurokratów to za ekipy PO-PSL ??? Czy też doliczone jest te 20.000 osób za obecnej władzy do obsługi 500+
~urzedas_b
hahah, średnie wynagrodzenie - dobre mi sobie :) żart jakich mało, zapraszam do budżetówki, wystarczy sprawdzić bipy i oferowaną pensję. Inna sprawa, chcecie mniej urzędników? proste - zmniejszcie kontrole, ograniczcie pomysły, nie kombinujcie i róbcie swoje, bo chęć wykazywania postępu każdemu wyborcy generuje kolejne stołki...
~Andrzej
Z tymi wynagrodzeniami ot pała! Żeby było uczciwie to trzeba policzyć bez wynagrodzeń prezydentów, burmistrzów i wójtów bo oni masakrycznie zawyżają wynagrodzenia! Szary pracownik nadal bierze głodową pensję! Zlikwidować te cholerne 500+ i kasa będzie! Na razie najwięcej na tym korzysta patologia, która zamiast Z tymi wynagrodzeniami ot pała! Żeby było uczciwie to trzeba policzyć bez wynagrodzeń prezydentów, burmistrzów i wójtów bo oni masakrycznie zawyżają wynagrodzenia! Szary pracownik nadal bierze głodową pensję! Zlikwidować te cholerne 500+ i kasa będzie! Na razie najwięcej na tym korzysta patologia, która zamiast brać się do roboty to robi dzieci i wystaje pod pomocą społeczną po kolejne pieniądze! Zabierzcie zasiłki z OPS-ów i sytuacja się w kraju od razu poprawi! Ci co pracują powinni dobrze zarabiać, a ci co nie pracują niech się w końcu do niej wezmą!
~luft
Z tym Morawieckim to mistrzowskie zagranie. Madrzy choc niedowierzaja to grzecznie sluchaja a glupi nie sluchaja a korzystają :D Morawiecki to koń trojański sily z zewnątrz ale mam nadzieje ze karta sie odwróci i niechcący facio obudzi mityczna Wielka Polske :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki