REKLAMA

Morawiecki: Polska może być jednym z najlepszych miejsc do życia w Europie

2021-06-26 12:48
publikacja
2021-06-26 12:48
Morawiecki: Polska może być jednym z najlepszych miejsc do życia w Europie
Morawiecki: Polska może być jednym z najlepszych miejsc do życia w Europie
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

W naszym zasięgu jest osiągnięcie w 100 proc. poziomu bogatych państw Europy, jeśli zdecydujemy się na realizację planu, który w inny sposób postrzega politykę gospodarczą i społeczną; Polska może być jednym z najlepszych miejsc do życia w Europie - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki mówił w Trzebnicy (woj. dolnośląskie), że Polska zawsze goniła Zachód i "czasami była na 60 proc. i to chyba najwyżej było". "Dzisiaj jesteśmy na 75 proc., nawet ciut wyżej - 76-77 proc., jest możliwość dotarcia do poziomu 100 proc. nawet takich państw dzisiaj bogatych, a jeszcze dekadę temu miejsc docelowych naszej migracji jak Włochy, jak Hiszpania" - mówił Morawiecki.

"To jest w zasięgu naszej ręki, naszych możliwości, jeżeli zdecydujemy się na realizację długofalowego, całościowego planu - społecznego, infrastrukturalnego, inwestycyjnego, który w inny sposób postrzega i realizuje politykę gospodarczą i społeczną Rzeczpospolitej. To spowoduje, że Polska może być jednym z najlepszych miejsc do życia w Europie, ja w to głęboko wierzę, że warto być Polakiem" - dodał premier.

Mówił też, że Polacy odwrócili się od tej "pedagogiki wstydu". "Dziś coraz bardziej czujemy, że możemy być narodem wielkim duchem i możliwościami" - zaznaczył premier.

"I to jest jednocześnie nasze zobowiązanie, to jest zobowiązanie rządu PiS, nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłość, to oczywiste, to jasne, ale w 2023 roku wiele z tych programów (w ramach Polskiego Ładu), ogromna większość, jeśli nie wszystkie, będą realizowane, znaczna część będzie zrealizowana, będzie wdrożona i w 2023 roku dla wielu polskich rodzin tutaj znajdą się setki tysięcy nowych mieszkań, nowych miejsc pracy" - zapewnił premier.

Szef rządu mówił, że Polski Ład stworzy co najmniej pół miliona miejsc pracy.

"Wiara w powodzenie tego programu łączy się nieodzownie, nieodmiennie z naszych rządem, z możliwością utrzymania zdrowych finansów publicznych, sprawiedliwego systemu społecznego, odejścia od neoliberalnych dogmatów, którym do dzisiaj hołduje PO" - powiedział Morawiecki.

"Większość emerytów skorzysta na zmianach zaproponowanych w Polskim Ładzie"

Nawet 80 proc. emerytów skorzysta na zmianach proponowanych w Polskim Ładzie - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Jak tłumaczył, jest to związane z proponowanym brakiem opodatkowania emerytur do 2500 zł.

Premier Mateusz Morawiecki wizytuje w sobotę Gminne Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy (woj. dolnośląskie). W czasie wystąpienia przedstawiał różne aspekty Polskiego Ładu.

Premier zwrócił uwagę, że polskie społeczeństwo szybko się starzeje. "Dlatego wielką wagę przykładamy do życia naszych seniorów. Polski Ład to w ogóle jest Polski Ład dla polskich rodzin, dla młodych, dla przedsiębiorców, dla rolników, ale także dla osób starszych" - podkreślił.

"Stąd emerytura bez podatku do 2500 zł, a powyżej - załóżmy, że ktoś ma 3000 lub 3500 zł emerytury, choć takich emerytur jest dużo, dużo mniej, jak doskonale wiemy, to opodatkowana będzie tylko ta różnica między 2500 zł, a jakby aktualną wysokością czyjejś emerytury, a więc też w dużo mniejszym stopniu" - powiedział.

Premier powiedział, że to zasada solidarności międzypokoleniowej. "Dzięki tej zasadzie osoby, które mają najniższe emerytury, i niskie, i te średnie - 65-70 proc. emerytów bardzo mocno na tym skorzysta, 80 proc. emerytów na tym skorzysta, tylko kilka procent emerytów - ci, którzy mają najwyższe emerytury, będzie musiało trochę dopłacić do tego systemu w naszym mechanizmie" - opisał. Powiedział, że jest to sprawiedliwy mechanizm dla ogromnej większości emerytów. "To jest podstawa Polskiego Ładu" - podkreślił.

Premier mówił też o wynagrodzeniach. "Przez 5 lat naszych rządów realny wzrost wynagrodzeń w Polsce był najwyższy wśród 37 krajów OECD, nie tylko krajów Unii Europejskiej" - przekonywał.

Morawiecki mówił też o nowych, wielkich programach infrastrukturalnych, które są wdrażane przez rząd. Wskazał na rozwój sieci dróg.

"Chcemy, aby było jak najwięcej mieszkań"

Chcemy, aby było jak najwięcej mieszkań - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. "W naszych programach znajdzie się zasadnicze wsparcie, poprzez ułatwienie dostępu do kredytu dla tych, którzy mają zdolność kredytową, poprzez zagwarantowanie wkładu własnego" - mówił prezentując założenia Polskiego Ładu.

Kwestia mieszkań to trzeci obszar Polskiego Ładu, o którym mówił w sobotę w Trzebnicy (woj. dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki. "Chcemy, aby było jak najwięcej mieszkań" - zapowiedział premier.

"Owszem, przyznajemy się do potknięcia, do tego, że program Mieszkanie Plus nie spełnił naszych oczekiwań" - mówił. "Ale równolegle z tym biciem się w piersi warto zauważyć, że w minionym roku oddano do użytku najwięcej w historii III Rzeczpospolitej mieszkań - 220 tysięcy" - wskazał. "I dobra wiadomość: w tym roku przez pierwsze pięć miesięcy prawie dziewięć procent więcej niż w poprzednim, tym rekordowym" - dodał.

"Chcemy uruchamiać wszelkie możliwe mechanizmy budowy mieszkań: samorządowe, TBS-owe, wolnorynkowe, administracyjne, komunalne" - wyliczał Morawiecki, wskazując, że jest to strona podażowa. "A po stronie popytowej w naszych programach znajdzie się zasadnicze wsparcie, poprzez ułatwienie dostępu do kredytu dla tych, którzy mają zdolność kredytową, poprzez zagwarantowanie wkładu własnego" - poinformował.

Zaznaczył przy tym, że brak możliwości uzbierania na wkład własny do zakupu mieszkania, to była jedna z głównych bolączek młodych rodzin. "Dziś tego problemu nie będzie" - zapewnił Morawiecki. Zapowiedział jednocześnie, że będzie to jeden z najszybciej wdrażanych projektów w ramach polskiego ładu.

Premier wskazał także, że to, co ma pomóc stronie podażowej i też relatywnie zmniejszyć wzrosty cen za metr kwadratowy, to uwolnienie rynku budowy domów. Najpierw tych mniejszych, ale potem także tych większych.(PAP)

Autor: Daria Kania, Piotr Doczekalski

dka/ mark/ pdo/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (102)

dodaj komentarz
scuti1986
To prawda! Polska mogłaby być najlepszym miejscem do życia gdyby nie PiS czyli banda populistów i socjalistów
grab
Polska to najlepsze miejsce do życia dla czarnych i białych murzynów.
dermanka
"Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą."
marxs
niech sie jeszcze pochwali PISiarą Lidką

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/zenon-procyk-o-lidii-staron-za-spotkanie-z-nia-zaplacilem-udarem/52sed1h,79cfc278
piotrolejniczak
...dla białych, heteroseksualnych mężczyzn z nacjonalistycznymi inklinacjami.
zosia3005
Premier najwyraźniej nie rozumie , że pieniądze nie są wyznacznikiem najlepszego miejsca do życia - to tylko jeden z wielu dodatków . Liczą się głównie inne wartości a tych nie można kupić.
jpelerj
To będzie wspaniały kraj do życia dla członków PIS po radach nadzorczych i fuchach SSP. A jak jeszcze przegłosują tę ustawę o abolicji po zgłoszeniu majątku z nieujawnionych źródeł, to już wręcz raj!
tubak
Znowu narodowe bicie piany. Nauczanie Polaków jacy są wielcy i obiecanki że będą najwięksi. Tego już naprawdę nie można słuchać.
mmmmooooo
Nie są wielcy ale są normalni. Jak się jeździ po świecie to widać, że w większości krajów na naszym poziomie gospodarczym jest podobnie. Ważna aby Polacy nie czuli się gorsi. Niech zadbają o swoje otoczenie i swój los sami i będzie ok.
podatnik-
Przykro ale Polski brak, jest PRL bis, który 28 czerwca 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły Przykro ale Polski brak, jest PRL bis, który 28 czerwca 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i gdzie nikt się nie pyta miliarderów skąd mają majątek ?

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki