REKLAMA

Moody's: Zapowiedzi KE o wstrzymaniu wypłaty środków negatywne dla profilu kredytowego Polski

2022-01-27 09:52
publikacja
2022-01-27 09:52
Moody's: Zapowiedzi KE o wstrzymaniu wypłaty środków negatywne dla profilu kredytowego Polski
Moody's: Zapowiedzi KE o wstrzymaniu wypłaty środków negatywne dla profilu kredytowego Polski
fot. Amir Cohen / / FORUM

Zapowiedzi Komisji Europejskiej o możliwości wstrzymania wypłaty środków UE dla Polski są negatywne dla profilu kredytowego kraju (credit negative) – napisała w raporcie agencja ratingowa Moody’s.

„Zapowiedzi Komisji Europejskiej o możliwości wstrzymania wypłaty finansowania dla Polski są negatywne dla profilu kredytowego kraju. 19 stycznia KE ogłosiła, że może zacząć wstrzymywać finansowanie z budżetu dla Polski, dopóki kraj nie wywiąże się z zapłaty grzywien, związanych z toczącymi się dwoma postępowaniami na ścieżce prawnej. Pogłębiający się spór z UE jest negatywny dla profilu kredytowego Polski, ponieważ może grozić ograniczeniem dostępu do znacznie większej ilości finansowania w przyszłości, a także może osłabić sentyment inwestorów, co w obu przypadkach mogłoby wpłynąć na perspektywy wzrostu gospodarczego Polski od 2023 r.” - uważa agencja.

Moody’s odnosi się do kar nałożonych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w związku z niezastosowaniem się do wyroku TSUE w postępowaniu w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego (1 mln euro kary dziennej nałożonej na Polskę) oraz kopalni Turów (0,5 mln euro kary dziennej). W obu przypadkach KE zapowiedziała, że zacznie odliczać niezapłacone przez Polskę kary od należnych Warszawie wypłat z budżetu UE.

„Pomimo relatywnie niewielkich sum, sam fakt, że KE rozważa wstrzymanie finansowania oznacza dalsze pogorszenie relacji (z Polską – PAP), co może wskazywać na wolę KE do zastosowania nowego mechanizmu dążącego do ochrony budżetu UE przeciw łamaniu praworządności (tzw. mechanizm warunkowości – PAP), pomimo politycznych i prawnych komplikacji z tym związanych” – dodaje Moody’s.

Wyrok TSUE sprawie mechanizmu warunkowości, wiążącego możliwość wypłaty środków UE z przestrzeganiem przez dany kraj zasad praworządności, który został zaskarżony do TSUE przez rządy Polski i Węgier, zostanie ogłoszony 16 lutego br.

Moody’s zaznacza, że pomimo groźby utraty środków UE polska gospodarka będzie w najbliższych kilku latach rosnąć w solidnym tempie, a rząd posiada przestrzeń fiskalną, by w krótkim terminie ograniczyć potencjalne skutki opóźnienia wypłaty środków UE.

„(…) Obciążenie długiem jest umiarkowane, a możliwości do zadłużania (debt affodrability) są wysokie” – dodano.

Mimo toczącego się sporu, ryzyko wyjścia Polski ze Wspólnoty Moody’s ocenia jako niskie. Agencja wskazuje przy tym, że poparcie opinii publicznej w Polsce dla członkostwa w UE pozostaje wysokie.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (31)

dodaj komentarz
pstrzezek
Wpólna kasa unijna nie jest na utrzymanie pionków Putina ani nie jest na totalne przeżarcie. Czyli w skrócie, nie jest dla PiS i jego klakierów
gruking
Ja woll mein fuhrer unijna kasa jest na utrzymanie niemieckich pionków typu donald i spółka. Unijna kasa jest na utrzymanie polowań i kolacyjek w zameczkach z sędziami tsue. Ordnug muss sein.
pstrzezek odpowiada gruking
Przypomniają ci się ośmiornczki? ;) Jakież to pocieszne patrząc na 100 większe wałki PiS
pstrzezek odpowiada gruking
Przypominają ci się ośmiorniczki? ;) Jakież to pocieszne patrząc na 100 większe wałki PiS
blesso odpowiada gruking
Wschodnie trolle są jak widać coraz bardziej prymitywne.
dziadekjarek odpowiada blesso
I na zakup w Berlinie samochodów dla mon i msw
darius19
tea nacjinalistyczna mentalnosc sie moze zle skonczyc. Przypomne ze Polska nie miala w swojej historii tak dlugiego okresu pokoju i prosperity. Norodowy socjalizm - zle sie skond=czy.
gruking
Polskę należy zagłodzić mówią niemcy a jakaś kukła z hiszpanii mówi, że pomoże Polakom zmienic władze. ***** ue
darius19
piekna teoria spiskowa - a pytanie dlaczego demokratyczna unia ma wspierac rzady o tendencjach autokratycznych?
gruking odpowiada darius19
Teoria spiskowa ? Gdyby kolega poszerzył swój horyzont i wyciągnął głowe ze śmietnika z logo tvn to może by tylu głupich w tym kraju nie było.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki