REKLAMA
WEBINAR

"Mój prąd". Będą dodatkowe pieniądze w programie promocji fotowoltaiki

2023-05-22 13:49
publikacja
2023-05-22 13:49

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem uruchamiamy kolejne 400 mln zł w programie "Mój prąd" - przekazała w poniedziałek w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że w najnowszej edycji programu złożono blisko 14 tys. wniosków o dotacje.

"Mój prąd". Będą dodatkowe pieniądze w programie promocji fotowoltaiki
"Mój prąd". Będą dodatkowe pieniądze w programie promocji fotowoltaiki
fot. moreimages / / Shutterstock

Miesiąc temu (22 kwietnia) rozpoczęła się nowa, piąta odsłona programu promocji fotowoltaiki "Mój prąd".

"Zainteresowanie jest tak duże, że dokładamy jeszcze 400 milionów złotych ze środków krajowych. Tak, aby więcej chętnych mogło skorzystać z programu" - poinformowała na Facebooku szefowa resortu klimatu i środowiska dodając, że w "Moim prądzie" 5.0 złożono już blisko 14 tys. wniosków o dofinansowanie.

Wnioskowana kwota to blisko 115 mln zł.

Z dołączonej do wiadomości grafiki wynika, że w ciągu miesiąca od startu programu złożono wnioski o dofinansowanie 1132 pomp ciepła. To obok kolektorów słonecznych nowy element programu, na który można otrzymać wsparcie finansowe. W przypadku kolektorów, to wnioski złożono na 28 sztuk.

Nabór wniosków w "Moim Prądzie" 5.0 potrwa do 22 grudnia br. bądź do wyczerpania się budżetu programu, który dla piątej edycji wynosił 100 mln zł. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w przypadku dużego zainteresowania zarezerwowano dodatkowe 400 mln zł. Oznacza, to że na realizację piątej edycji programu zabezpieczono 0,5 mld zł.

W programie "Mój Prąd" nie są brane pod uwagę dochody osiągane przez wnioskodawców, co oznacza, że wysokość dofinansowania nie jest uzależniona od dochodu beneficjenta. Ubiegający się o dotacje muszą w pierwszej kolejności przeprowadzić inwestycję, czyli za nią zapłacić i mieć podłączoną instalację PV do sieci elektroenergetycznej. Dopiero potem można złożyć wniosek do NFOŚiGW o wsparcie finansowe. Beneficjentami "Mojego Prądu" 5.0 mogą się stać też osoby, które zainwestowały w panele fotowoltaiczne już wcześniej i nie starały się o dofinansowanie. Koszty kwalifikowane w programie są bowiem liczone od 1 lutego 2020 roku. Z nowego rozdania programu mogą też skorzystać osoby, które już otrzymały dotację do paneli PV w poprzednich edycjach "Mojego Prądu". Warunkiem jest jednak wybranie dodatkowych komponentów, jak np. pomp ciepła, magazynów energii lub ciepła czy kolektorów słonecznych. Trzeba też być obecnym bądź przejść na nowy system rozliczania prosumentów net-billing.

Z dotacji w "Moim Prądzie" 5.0 mogą skorzystać trzy grupy wnioskodawców. Po pierwsze są to osoby rozliczające się z wyprodukowanego prądu w systemie net-billing, które nie skorzystały dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji PV. Drugą grupą są osoby rozliczające się w "starym" systemie rozliczeń prosumentów, czyli net-meteringu, które do tej pory nie korzystały z dotacji do paneli PV, pod warunkiem przejścia na net-billing. Trzecia grupa dotyczy osób rozliczających się w starym systemie, które już skorzystały z dofinansowania do paneli. W tej ostatniej grupie trzeba jednak spełnić trzy warunki: instalacja PV, na którą otrzymano wsparcie, została przyłączona i opłacona po 1 lutym 2020 r.; trzeba przejść z net-meteringu na net-billing; trzecim warunkiem jest uwzględnienie we wniosku o dofinansowanie dodatkowego urządzenia wskazanego w programie "Mój Prąd", np. pompy ciepła.

W przypadku pierwszej i drugiej grupy wnioskodawców dotacja do samych paneli PV wyniesie do 6 tys. zł. Jeśli jednak zdecydują się oni rozszerzyć inwestycję o np. magazyny energii i/lub ciepła, pompę ciepła, to dotacja do paneli wzrasta do 7 tys. zł. W przypadku trzeciej grupy wnioskodawców, którzy już skorzystali z dofinansowania do paneli, dofinansowanie w postaci "bonusa" do PV wynosi do 3 tys. zł.

Program przewiduje też dotacje do elementów dodatkowych. W przypadku magazynów ciepła jest to do 5 tys. zł, a magazynów energii - do 16 tys. zł; decydując się na system zarządzania energią można otrzymać do 3 tys. zł.

Wybierając gruntową pompę ciepła będzie można otrzymać do 28,5 tys. zł. Jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej, będzie to do 19,4 tys. zł; dla pozostałych pomp powietrze/woda - do 12,6 tys. zł; dla pomp powietrze/powietrze - do 4,4 tys. zł. W przypadku kolektorów słonecznych dotacje wyniosą do 3,5 tys. zł.

Intensywność dofinansowania dla wszystkich tych urządzeń określono na poziomie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Przy najszerszej inwestycji maksymalna dotacja, jaką będzie można otrzymać, to 58 tys. zł.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
welsandar
Co z tego, że są pieniądze jak coraz więcej ludzi zgłasza odmowę przyłączenia do sieci. Budujcie budujcie a i tak nic z tego nie będzie. Panele na dachu a zakład energetyczny nie pozwoli wpiąć do sieci ze względu na zbyt wysokie napięcie, a nawet jak pozwoli to ogranicza w ciągu dnia by napięcie 350V nie wynosiło. I tak zamiast np Co z tego, że są pieniądze jak coraz więcej ludzi zgłasza odmowę przyłączenia do sieci. Budujcie budujcie a i tak nic z tego nie będzie. Panele na dachu a zakład energetyczny nie pozwoli wpiąć do sieci ze względu na zbyt wysokie napięcie, a nawet jak pozwoli to ogranicza w ciągu dnia by napięcie 350V nie wynosiło. I tak zamiast np 60 kWh w ciągu dnia zrobić instalacja wytwarza 10 kWh. Gdzie sens gdzie logika.
dzyszla
Czyli można coś jeszcze dostać, pod warunkiem dania się łupić firmie energetycznej? No i obietnice po kilka, kilkanaście miliardów, a tu wielka łaska - dadzą 0,4. Już nie mówiąc, że te 50% to liczone chyba za samo urządzenie, a gdzie montaż, przyłącza, modyfikacje instalacji co, złomowanie starego pieca?
itso_battlestar_point_g
podnoszenie wartości nieruchomości tylko dla wybranych nadzianych bo jak czytać to brakuje pieniędzy
yoss2022
I pyk za niedługo prąd po 2 PLN za kWh dla firm. Już teraz pacę w firmie 1,66 PLN za kWh a jeszcze niedawno było 0,85 PLN/kWh. Także powodzenia wszystkim pelikanom, bo wcale nie zapłacą za tą utopię w cenach produktów...
zoomek
No ale twierdzi się że z OZE jest za darmo to dziw bierze że firmy nie chcą prundu za darmo? Szokujące!
vacarius
A można sobie zrobić fotowoltaikę za dotacje i odciąć się od sieci? Myślę ze gdybym kupił dom to nie muszę być podpięty do sieci. Albo w domu sobie porobię osobne gniazdka z sieci i osobne z własnego prądu. No i wierze ciśnień bo nadmiar energii z fotowoltaiki nie oddawałbym do sieci tylko wykorzystał do pompowania wody wysoko. Potem A można sobie zrobić fotowoltaikę za dotacje i odciąć się od sieci? Myślę ze gdybym kupił dom to nie muszę być podpięty do sieci. Albo w domu sobie porobię osobne gniazdka z sieci i osobne z własnego prądu. No i wierze ciśnień bo nadmiar energii z fotowoltaiki nie oddawałbym do sieci tylko wykorzystał do pompowania wody wysoko. Potem można tą wodę zlewać niżej napędzając przy tym turbiny. To byłaby doba bateria tylko w zimie zamarznie. Ale można to samo zrobić z podnoszynym cieżarem wysoko za pomocą przekładni a potem opuszczanym gdy potrzebuje enertii. Po co mi ta siec? Bateria to nie musi być typowa bateria. Można też robić wodór bardzo prosto z prądu a potem z wodoru znów prad. Albo zasilić auto wodorowe. Co prada niby dorżej wychodzi od prądu gdy musisz oba tankować u pośredników i płacić podatki za to. Ale co gdybyś robił wodór sam w domu do swojego auta? CBA ci wejdzie na chatę bo nie płacisz podatków?
zoomek
Zdziwisz się jak kolosamy musiałbyś mieć zbiornik aby sensowne ilości energii zmagazynować. To się chyba nigdy nie zwróci! Wszędzie by było gdyby się opłacało!
zoomek
To można policzyć. Jakiś srogi wielotonowy blok na kilka pięter wyciągniesz i raptem litr wody zagotujesz. Poważnie. To się nigdy nie zwróci! Sorry - rób, daj znać jak na tym wyszedłeś i czy Ci pozwolili w ogóle takie konkretne budowle postawić.
itso_battlestar_point_g
brzmi to jak świetna zabawa :)
apietruszka
Wychodzi że trzeba 10 ton podnieść na wysokość 10 metrów, żeby zmagazynować energię potrzebną na zagotowanie 1L wody zaczynając od temp pokojowej. Ja za wiele rzeczy nie mam które ważą 10 ton, już raczej z tą wodą łatwiej, ale to dalej wypadałoby mieć ze dwa jeziorka, jedno wysoko drugie nisko żeby tej energii mieć na dobę. Do zastosowań Wychodzi że trzeba 10 ton podnieść na wysokość 10 metrów, żeby zmagazynować energię potrzebną na zagotowanie 1L wody zaczynając od temp pokojowej. Ja za wiele rzeczy nie mam które ważą 10 ton, już raczej z tą wodą łatwiej, ale to dalej wypadałoby mieć ze dwa jeziorka, jedno wysoko drugie nisko żeby tej energii mieć na dobę. Do zastosowań domowych to już chyba najlepiej wychodzi mieć samochód elektryczny z jakąś większą baterią która ma opcje ładowania sprzętów w chałupie, Kia Ev6 np fajnie sobie radzi z tego co widziałem na youtube. Może nawet taniej wyjdzie ten samochód niż te jeziorka, zależy jak ziemia droga tam gdzie mieszkasz

Powiązane: Mój prąd

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki