REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Minister rolnictwa zapowiada konferencję nt. finansowania obszarów wiejskich

2021-03-23 22:04
publikacja
2021-03-23 22:04

Po Świętach Wielkanocnych chcemy zwołać ekspercką konferencję na temat finansowania wsi; chcemy, by rząd precyzyjnie określił, ile środków w najbliższych latach z różnych funduszy trafi na obszary wiejskie - powiedział we wtorek szef prezydenckiej Rady ds. rolnictwa i obszarów Wiejskich.

Minister rolnictwa zapowiada konferencję nt. finansowania obszarów wiejskich
Minister rolnictwa zapowiada konferencję nt. finansowania obszarów wiejskich
/ FORUM

Prezydencka Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich na wtorkowym posiedzeniu debatowała na temat przygotowanego przez rząd projektu Krajowego Planu Odbudowy.

Szef Rady Jan Krzysztof Ardanowski mówił na briefingu prasowym po posiedzeniu, że podczas spotkania zdecydowano o zwołaniu konferencji poświęconej finansowaniu obszarów wiejskich.

"Chcemy spotkać się na bardzo eksperckiej konferencji po świętach, żeby bardzo precyzyjnie zostało określone, ile środków w najbliższych latach z różnych funduszy, z różnych źródeł faktycznie trafi na obszary wiejskie i do rolnictwa – tak, żeby obszary wiejskie były dobrym miejscem do życia, żeby nie były obszarem wykluczenia cywilizacyjnego" – zaznaczył Ardanowski.

Dodał, że rolników interesują środki dla gospodarstw, by można było spełnić wszystkie bardzo restrykcyjne, skomplikowane wymagania Zielonego Ładu, których oczekuje Komisja Europejska, politycy europejscy, również część konsumentów. "Jeżeli nie będzie środków inwestycyjnych, to może się okazać, że Zielony Ład będzie przysłowiowym gwoździem do trumny polskiego rolnictwa" - stwierdził Ardanowski.

Zaznaczył, że pytania do przedstawicieli resortów rolnictwa oraz rozwoju i funduszy europejskich, które na wtorkowym posiedzeniu Rada ds. Rolnictwa "w sposób bardzo precyzyjny zostaną przekazane jeszcze raz, tak by na eksperckiej, bardzo dokładnej i szczegółowej konferencji uzyskać odpowiedź, której oczekuje prezydent (...) ale również rolnicy i mieszkańcy wsi".

Dodał, że przekaże prezydentowi informacje z dzisiejszego posiedzenia Rady. "Ustalimy, kto będzie zaproszony na konferencję ekspercką. Tu nie chodzi o jakiś wiec, tu chodzi o bardzo precyzyjną, szczegółową deklarację rządu, jakie działania na obszarach wiejskich będą finansowane z konkretnych projektów, konkretnych polityk i jaka będzie komplementarność tych działań" – mówił.

Jego zdaniem, trzeba zebrać wszystkie programy zawierające środki wsparcia na najbliższe lata i ustalić ile będzie środków bezpośrednio przeznaczonych dla polskiej wsi.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki