REKLAMA

Minister finansów: Oddajemy społeczeństwu to, co budżet zyska dzięki zwiększonej inflacji

2021-11-25 17:11
publikacja
2021-11-25 17:11
Minister finansów: Oddajemy społeczeństwu to, co budżet zyska dzięki zwiększonej inflacji
Minister finansów: Oddajemy społeczeństwu to, co budżet zyska dzięki zwiększonej inflacji
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Tarcza antyinflacyjna będzie kosztować ok. 10 mld zł a zwiększenie dochodów budżetu ze względu na inflację to ok. 8-9 mld zł. Więc oddajemy społeczeństwu to, co budżet zyska dzięki zwiększonej inflacji – powiedział w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek rządowy pakiet antyinflacyjny. Głównymi elementami programu są obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną.

„To, ile każdy z nas zaoszczędzi, zależy od tego, jakie rachunki płacimy. Ale mogę przypomnieć, że VAT na gaz obniżamy z 23 do 8 proc., a więc o 15 proc., z kolei obniżka ceny energii będzie większa, bo tam VAT obniżamy z 23 do 5 proc., a więc mamy obniżkę o 18 proc.” – powiedział w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński.

Premier przedstawił tarczę antyinflacyjną. Tak rząd walczy z wysokimi cenami energii, paliw i żywności

„Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną” – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Minister finansów był pytany także o to, jak tarcza inflacyjna wpłynie na cenę paliw. „Ponieważ obniżamy akcyzę, spodziewam się, że tego tytułu obniżka wyniesie od 6 do 18 groszy. Do tego dochodzi jeszcze ulga w podatku od sprzedaży detalicznej, co oznacza, że cena paliw płynnych może się obniżyć o od 7 do dwudziestu kilku groszy” – powiedział Tadeusz Kościński.

Kościński odpowiedział także na pytanie o wydatki budżetu, jakie będą się wiązać z tarczą antyinflacyjną. „Tarcza antyinflacyjna będzie kosztować ok. 10 mld zł a zwiększenie dochodów budżetu ze względu na inflację to ok. 8-9 mld zł. Więc oddajemy społeczeństwu to, co budżet zyska dzięki zwiększonej inflacji” – szef resortu finansów.

W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd zapowiedział także oszczędności w administracji.

„W ramach oszczędności nie będziemy tworzyć nowych etatów, nie będą powstawać także nowe fundusze celowe. Będziemy też patrzeć na koszty” – dodał minister finansów. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
anty12
A jednak zlodziej przyznal, ze okrada obywateli. Juz bez ogrodek.
wwojtekw
Kościński - jak oddajesz tylko wybranym, a zabierasz wszystkim (a przedsiębiorcom jeszcze więcej niż zwykłym ludziom) to jesteś zwyczajnym złodziejem i kłamcą.
fiat126p
Ktoś kto uciułał ze 300 tys. (odłożony popyt) zarabiający średnią krajową (brutto ok. 5700, netto ok. 4100) przy inflacji (średniorocznej) ok 5,5% to zasuwa 4 miesiące za darmo, wyłącznie na inflację! Czyli dzień wolności podatkowej nie w czerwcu lecz pod koniec października...
Oddacie to?
wwojtekw odpowiada fiat126p
To kolejna sprawa. Oddawanie ochłapów choć ludzie tracą dziesiątki tysięcy (nie nominalnie, ale wartość tych 300k spadła). Tyle, że według tego co mówią, jak ktoś uzbierał 300 tysięcy to jest złodziejem, bogaczem etc mimo, że w większym mieście trudno za to kupić mieszkanie. No chyba, że jest diamentowym człowiekiem To kolejna sprawa. Oddawanie ochłapów choć ludzie tracą dziesiątki tysięcy (nie nominalnie, ale wartość tych 300k spadła). Tyle, że według tego co mówią, jak ktoś uzbierał 300 tysięcy to jest złodziejem, bogaczem etc mimo, że w większym mieście trudno za to kupić mieszkanie. No chyba, że jest diamentowym człowiekiem z odpowiedniej partii.
darius19
oddajemy to co zabralismy - i niech sie motloch cieszy i wie jak glosowac
waran666
Wartość depozytów w lipcu 2021 852,563 mld PLN * 8% = 68.16mld PLN. Oszuści p...i.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki