REKLAMA

Mieszkanie pod klucz – sprawdzamy koszt takiego rozwiązania

2023-09-23 06:00
publikacja
2023-09-23 06:00

Mieszkanie gotowe do natychmiastowego wprowadzenia się – taki scenariusz to z pewnością rozwiązanie bardzo wygodne, a jednak w Polsce tzw. nieruchomości pod klucz nadal stanowią stosunkowo niewielką część oferty deweloperów. Dominuje natomiast tzw. standard deweloperski, czyli oddanie nieruchomości, której wykończeniem zajmuje się już później nowy właściciel. Czy nie lepiej zatem mieć sprawę „z głowy”? Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują mieszkania w wersji „pod klucz”.

Mieszkanie pod klucz – sprawdzamy koszt takiego rozwiązania
Mieszkanie pod klucz – sprawdzamy koszt takiego rozwiązania
fot. Robert Kneschke / / Shutterstock

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na powyższe pytanie, należy jednak wyjaśnić, czym różni się nieruchomość gotowa do zamieszkania, od tzw. standardu deweloperskiego, czyli mieszkania do wykończenia.

Oczywiście wersja „pod klucz” to nieruchomość, do której dostajemy klucze, przywozimy meble (choć możliwe jest nawet wykończenie z umeblowaniem) i możemy od razu mieszkać. Nieruchomość ma wykończone ściany, zamontowane drzwi, podłączone wszystkie instalacje, biały montaż w łazience itp. Po prostu mieszkanie jest gotowe. Nie wymaga żadnych prac ani nakładów finansowych, poza wyposażeniem.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Brakuje definicji

Jeśli natomiast chodzi o wersję deweloperską – tu sytuacja wygląda inaczej. Trzeba przede wszystkim z góry zaznaczyć, że nigdzie nie ma jednolitej definicji ani żadnych przepisów określających, czym ów standard deweloperski tak naprawdę jest. W praktyce firmy bardzo różnie podchodzą do tego pojęcia. Dla kupującego kluczową sprawą będzie więc dokładne zapoznanie się z zakresem wykończenia, który oferuje deweloper.

Warto zaznaczyć też, że poza Polską taki „model” oddawania mieszkań jest mało znany. Na Zachodzie oddaje się nieruchomości gotowe pod klucz. W Polsce natomiast 90 proc. nowych mieszkań automatycznie wymaga kolejnych co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych nakładu, by doprowadzić nieruchomość do stanu, w którym będzie nadawała się do zamieszkania.

Co więc rozumie się przez pojęcie standard deweloperski? Najczęściej oznacza ono, że mieszkanie posiada:

  •  betonową wylewkę na podłodze,
  •  tynk na ścianach (czasem wygładzenie i pomalowanie na biało),
  •  okna i parapety –  zewnętrzne i wewnętrzne,
  •  drzwi wejściowe,
  •  balustrady i wylewki na balkonie,
  •  wszystkie instalacje mediów (elektryczne z gniazdkami i wyprowadzeniem pod oświetlenie, centralnego ogrzewania z grzejnikami, przyłącza i odpływy instalacji wodno-kanalizacyjnej).

Choć zakres prac nie wydaje się mały, to w rzeczywistości przed nabywcą mieszkania stoi jeszcze m.in. wybór i położenie podłóg, położenie kafelków w łazience i montaż urządzeń sanitarnych, malowanie, wykończenie ścian, wykończenie kuchni, montaż drzwi wewnętrznych.

Czasem we frazeologii deweloperskiej spotyka się też określenie „standard deweloperski podwyższony”. Znaczy to po prostu tyle, że w mieszkaniu zrobiono „nieco” więcej. Jasno sprecyzowanego zakresu owego „podwyższenia” też oczywiście nie ma. Część deweloperów uważa na przykład, że pokrycie gładzią i przemalowanie ścian na biało będzie wyznacznikiem takiego właśnie podwyższonego standardu. Może być nim też np. montaż drzwi antywłamaniowych z domofonem, czy biały montaż, lub wstawienie drzwi wewnętrznych w mieszkaniu.

Za ile wykończenie pod klucz

Jak już mówiliśmy – w wersji „pod klucz” nabywca dostaje ów klucz i może wnosić meble i wprowadzać się. Zdarzają się –  jak już wspomnieliśmy – pakiety wykończeniowe, które oferują również i umeblowanie i wyposażenie w sprzęt AGD. Ile za taką wygodę? Firmy, które wykańczają pod klucz, najczęściej oferują swoje usługi właśnie w ramach pakietów, które różnią się od siebie jakością użytych materiałów oraz zakresem prac.

Obecnie przyjmuje się, że wykończenie w opcji budżetowej 50-metrowego mieszkania będzie stanowiło koszt około 35-40 tys. zł, czyli około 800 zł/mkw. Średni standard wykończenia podnosi koszt materiałów i robocizny do około 1000-1400 zł/mkw., czyli całościowy nakład za 50 mkw. Wyniósłby około 50-80 tys. Zł. Powyżej takiej stawki można mówić już o wykończeniu w standardzie podwyższonym, przy czym górnej granicy tu nie ma. Możliwe się więc koszty na poziomie 2 tysięcy, a nawet 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

W przypadku wykończenia w wyższym standardzie, do ceny wysokiej jakości materiałów (np. marmur, wysokiej jakości drewno) doliczyć należy m.in. usługę aranżacji wnętrza, czy np. umeblowanie. Poszczególne pakiety różnią się np. zakresem prac w łazience, wachlarzem wyboru płytek, paneli itp. W droższych pakietach w ramach wykończenia jest montaż mebli łazienkowych, czy kuchennych, opiekę i nadzór architekta wnętrz.

Z kolei w wersji podstawowej wykończenie pod klucz najczęściej sprowadza się do: położenia paneli lub gresu, malowaniu, montażu drzwi wewnętrznych, montażu WC, ceramiki i armatury, lustra łazienkowego, układanie płytek w łazience (najczęściej nie do samego sufitu).

Jak więc widzimy – standard ekonomiczny jest dość ubogi, ale mimo wszystko pozwala przejść do urządzania mieszkania i wprowadzenia się.

Pod klucz czy na własną rękę?

Wykończenie pod klucz ciągle nie jest standardem oddawania mieszkań w Polsce. Niekoniecznie jest nim też posiłkowanie się profesjonalnymi firmami wykończeniowymi. Ciągle natomiast pokutuje przekonanie, że wykończenie na własną rękę może być tańsze, bowiem nie zawiera marży dla dewelopera, czy firmy wykończeniowej. Oczywiście –  to może być prawda, jeśli samodzielnie czy z pomocą zaprzyjaźnionego fachowca, potrafimy wiele zrobić. Należy przy tym pamiętać jednak, że naszym kosztem będzie też po prostu czas, który poświęcimy na prace wykończeniowe i nadzór nad nimi. W praktyce rzadko też się zdarza, by własnym sumptem wykończyć wszystko. Tak więc osoba wykonująca prace tzw. systemem gospodarczym, będzie zmuszona wzywać fachowców od poszczególnych spraw. To z kolei wydłuża czas prac i zwiększa koszty, bowiem fachowiec wezwany indywidualnie będzie droższy niż fachowiec, który wykona swe usługi zatrudniony w firmie wykończeniowej czy jako jej podwykonawca.

Powierzenie prac firmie oznacza oszczędność czasu, a możliwe też, że i części kosztów związanych z robocizną i materiałami budowlanymi –  bowiem firmy często dysponują atrakcyjnymi rabatami sklepów budowlanych. Poza tym właściciel otrzymuje gwarancję na wykonane prace. Warto więc przemyśleć obie opcje, realistycznie szacując koszty finansowe i nakład czasu, jeśli chcemy wykańczać nieruchomość na własną rękę i porównać to z ofertą deweloperów czy firm wykończeniowych.

W polskich warunkach wykończenie pod klucz stanowi dość rzadkie rozwiązanie, przede wszystkim dlatego, że wśród kupujących nieruchomości w tzw. segmencie popularnym ciągle pokutuje przekonanie, że wariant z całościowym wykończeniem będzie zbyt drogi i można sporo zaoszczędzić wykańczając mieszkanie samodzielnie –  tzw. systemem gospodarczym, czy też samodzielnie nadzorując prace i dobierając fachowców.

W praktyce niejednokrotnie okazuje się to błędnym myśleniem, co wynika głównie z faktu, że w trakcie prac często wychodzą nieprzewidziane okoliczności, co zwiększa całość kosztów. Z kolei dobór pojedynczych fachowców od konkretnych prac zazwyczaj wychodzi drożej niż zlecenie całości usługi firmie, która ma swoich fachowców albo podwykonawców. Firmy deweloperskie często też mogą zaoszczędzić na materiałach, korzystając z upustów. Z kolei decydując się na wykończenie samodzielne powinniśmy  również pamiętać, że naszym kosztem będzie także czas poświęcony na organizację i nadzorowanie prac.

Jeśli chodzi o wykończenie zlecane deweloperowi – najczęściej klienci mają do wyboru pakiety różniące się standardem, zakresem prac i jakością użytych materiałów. Najtańsze pakiety, gwarantujące podstawowe wykończenie, zaczynają się cenowo od około 800 - 1000 zł/mkw. - najdroższe w wersji Premium, często z umeblowaniem i użyciem najwyższej jakości materiałów oznaczają wydatek powyżej 2000 zł/mkw.

Marcin Moneta

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (5)

dodaj komentarz
xajmaq
Jedyne co będzie to powrót do starych metod budowania domu. Firma Szwagier & Sąsiad pomóż z.o.o.

Ostatnio stwierdziłem że sprawdzę ile kosztuje mój dom w Polsce (mieszkam obecnie w Holandii) znalazłem e okolicy dom na sprzedaż podobny metraż i rok budowy. Ten był trochę nowszy. 1.2mil. No to co, sprawdziłem ile będzie
Jedyne co będzie to powrót do starych metod budowania domu. Firma Szwagier & Sąsiad pomóż z.o.o.

Ostatnio stwierdziłem że sprawdzę ile kosztuje mój dom w Polsce (mieszkam obecnie w Holandii) znalazłem e okolicy dom na sprzedaż podobny metraż i rok budowy. Ten był trochę nowszy. 1.2mil. No to co, sprawdziłem ile będzie trzeba wziąć kredytu na taki dom... do oddania po 35 latach ponad 3 miliony... i teraz najlepsze. Pracuje e Holandii. Pensja oscyluje w granicach średniej krajowej (dużo nadgodzin żeby nie było) i teraz najlepsze... wpisałem jako dochód moje dochody z Holandii... i nie mam zdolności kredytowej hahahahahaha

Zwyczajnie trzeba teraz patrzeć na ceny ziemi i materiałów budowlanych i tyle. 5 lat budowy i będzie nowy tani dom. Skończyły się firmy zatrudniające inne pod firmy które zatrudniają inne podfirmy żeby wybudować nowy dom.

Nie potrzeba kierownika budowy, inspektora, kierownika zmiany itp przy budowie domu jednorodzinnego... a każdy swoje chce zarobić. Każda podfirma też musi płacić podatki. Księgową opłacić itp. Nie wspomnę o marży.
laszka
Polak się wszystkiego z youtube nauczy, już są materiały uczące wybudować dom samemu od fundamentów do wykończenia.
ququ
Bez urazy, ale właśnie dlatego zasuwasz w Holandii....

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki