"Mieszkanie Plus": w Wałbrzychu 192 lokale wykończone pod klucz

W Wałbrzychu w ramach programu "Mieszkanie Plus" oferujemy 192 lokale wykończone pod klucz - poinformował PAP Tomasz Górnicki, członek zarządu PFR Nieruchomości. Jak przypomniał, nabór rozpocznie się 18 grudnia br.

- "Mieszkanie Plus" wspiera samorządy w trudnym zadaniu, jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych - powiedział Górnicki. "Tak jest w przypadku Wałbrzycha, w którym to zapotrzebowanie jest bardzo duże. Oferujemy tam 192 mieszkania wykończone >>pod klucz<<, co oznacza, że przyszli lokatorzy mogą się do nich wprowadzić niemal od razu" - dodał członek zarządu PFR Nieruchomości.

"Skala potrzeb mieszkaniowych Wałbrzycha jest ogromna. Lista oczekujących na mieszkania komunalne wynosi około 3 tys." - powiedział prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Jak dodał, "liczba osób oczekujących na lokale o nieco niższym standardzie, czyli mieszkania socjalne, to prawie tysiąc osób" - podał prezydent.

"Samo miasto, bez wsparcia zewnętrznego, nigdy nie będzie w stanie, tak ogromnych potrzeb mieszkaniowych spełnić. Stąd też, mechanizm >>Mieszkania Plus<< odpowiada oczekiwaniom przynajmniej części z tych mieszkańców, którzy liczą na poprawę warunków mieszkaniowych w lokalach komunalnych" - zauważył Roman Szełemej.

Jak informowała rzecznik PFR Nieruchomości Ewa Syta, "osiedle jest położone w północno-zachodniej części miasta w dzielnicy Podzamcze, przy ul Husarskiej". "Dzielnica ma mocno rozwiniętą zabudowie handlowo usługową znajdują się w niej liczne sklepy, przychodnia lekarska, apteki, poczta, obiekty sportowe oraz szkoły. Dojazd do centrum miasta zajmuje niespełna 20 minut" - powiedziała Ewa Syta.

Zaplanowano 28 mieszkań M1 (o metrażu ok. 35 m kw.), 112 lokali M2 (47,86 m kw.) oraz 52 mieszkania M3 (73,52 m kw.). Na terenie osiedla przewidziano 157 miejsc postojowych dla samochodów.

Przewidywany czas oddania do użytkowania wałbrzyskich mieszkań to I kwartał 2019 roku.

"Mieszkanie Plus" to zbiór działań podejmowanych przez rząd, zmierzających do zwiększenia inwestycji w dostępne cenowo mieszkania w sektorze prywatnym, samorządowym i rządowym. Istotnym elementem programu są zmiany w prawie, służące usprawnieniu realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwiększeniu dostępności gruntów pod budowę mieszkań i pozyskaniu przez inwestorów dodatkowego kapitału.

Od stycznia 2019 r., wzorem zamożniejszych państw UE, niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać również dopłaty do czynszów najmu, w tym również najmu z opcją dojścia do własności.

Oprócz zmian w prawie, mających stworzyć ramy dla realizacji inwestycji, utworzony został wehikuł inwestycyjny, nazwany Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Aktywami Funduszu zarządza PFR Nieruchomości. Fundusz na zasadach komercyjnych inwestuje w nowe projekty mieszkaniowe - zarówno w małych, jak i dużych miastach.

Fundusz prowadzi analizy lokalizacji zgłoszonych przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które mogą umożliwić budowę ponad 117 tys. mieszkań. To 406 projektów o wartości 33 mld 693 mln zł.

W ramach "Mieszkania Plus" jest realizowanych blisko 10 tys. mieszkań. W ramach programu Mieszkanie plus oddano już do użytku 480 mieszkań w Białej Podlaskiej, gminie Jarocin oraz Kępnie. (PAP)

autor: Mariusz Polit

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 lombelico_del_mondo

No tak, pojawiły się głosy, w tym raport rządowy, że Mieszkanie+ nie działa, więc trzeba po raz tysięczny pochwalić się 480 mieszkaniami w Białej Podlaskiej i Jarocinie, podciągniętymi na siłę pod ten program, bo tak naprawdę to są TBSy ;)

! Odpowiedz
1 2 trooper

Niechby podliczyli wszystkie koszty związane z budową tych mieszkań (koszty urzędników, obrad w sejmie itp) to by wyszło, że te tanie mieszkania kosztują podatników więcej niż luksusowe apartamentowce w centrum Warszawy. Polak się cieszy, bo na papierze to wygląda może i dobrze jak podatnik daje za darmo grunty a do kosztów nie wlicza się kosztów utrzymania całej machiny urzędniczej

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne