REKLAMA

Media: ukraińscy deputowani zatrudniają członków rodzin jako doradców

2020-09-25 11:51
publikacja
2020-09-25 11:51
fot. Sergii Kharchenko / ZUMA Press

Choć w czasie prezydenckiej kampanii wyborczej Wołodymyr Zełenski obiecywał walkę z kumoterstwem, co najmniej 15 deputowanych z jego rządzącej na Ukrainie frakcji Sługa Narodu zatrudniło członków swoich rodzin jako doradców - informuje program Schemy Radia Swoboda i telewizji UA: Perszyj.

"To na Ukrainie nasza narodowa idea. Wszyscy są kumami. Wszyscy - bez wyjątków. Przecież w naszej prawosławnej słowiańskiej historii tak jest przyjęte, że wszyscy jesteśmy przyjaciółmi (...) Oj nie, nie może tak być (że nie będzie kumoterstwa - PAP). Tak nie może być a priori na Ukrainie. Wszyscy u nas są kumami" - powiedział programowi Schemy deputowany Mykoła Tyszczenko, odpowiadając na pytanie o jego stosunek do kumoterstwa.

Jak podkreśla program Schemy, Zełenski obiecywał, że nepotyzm przejdzie do historii.

"Ale właśnie z przyjaciół i biznesowych partnerów Zełenski utworzył swoje najbliższe otoczenie, a Kwartał 95 (wytwórnia programów kabaretowych, założona m.in. przez Zełenskiego - PAP) częściowo przeniósł się na Bankową (ulica w Kijowie, przy której mieści się siedziba prezydenta - PAP), częściowo do parlamentu, a jego przyjaciel z dzieciństwa stanął na czele Służby Bezpieczeństwa" - twierdzą Schemy.

Schemy przeanalizowały, jak wygląda to zjawisko w ukraińskiej Radzie Najwyższej (parlamencie). Ustalono, że co najmniej 15 deputowanych z frakcji Sługa Narodu zatrudniło jako doradców ojców, bratów, małżonki, mężów. Niektórzy z nich wypisywali członkom rodziny premie z budżetu państwa i podwyższone wynagrodzenia. Doradcy są też zatrudniani na tzw. zasadach społecznych i wtedy nie otrzymują wynagrodzenia. Jednak, co najważniejsze, status doradcy deputowanego to przepustka do władz i status państwowej wagi - podkreśla program.

Na tydzień przed publikacją materiału Rada Najwyższa zakazała zatrudniania członków rodziny w charakterze doradców.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki