Marsz "żółtych kamizelek" w Paryżu. Żandarmi użyli gazu łzawiącego

Kilka tysięcy członków ruchu "żółte kamizelki" demonstrowało w sobotę w Paryżu pod silnym nadzorem policji; doszło do kilku incydentów, gdy demonstranci usiłowali przerwać kordon policji. Żandarmi użyli gazu łzawiącego.

(fot. BENOIT TESSIER / Reuters)
Jedną osobę wyniesiono z tłumu na noszach, ale nie wiadomo, z jakiej przyczyny - podaje AFP.

Do marszu "żółtych kamizelek" dołączyli studenci, związkowcy z centrali związkowej CGT i antyfaszyści.

Tłum skandował "Wszyscy nienawidzą policji!", a do swoich dotychczasowych postulatów, dotyczących poprawy sytuacji materialnej "żółte kamizelki" dołączyły żądanie zachowania obecnego systemu emerytalnego, który rząd ma zamiar zreformować.

Manifestanci krzyczeli też "Macron - demission!". Żądania dymisji prezydenta Francji Emmanuela Macrona towarzyszą postulatom "żółtych kamizelek" niemal od początku tego ruchu, który rozpoczął się 17 listopada 2018 roku od protestów najpierw przeciwko podatkowi paliwowemu, a później przeciwko polityce gospodarczej rządu.

Demonstracje przerodziły się w brutalną rewoltę i agresywne protesty, ale w ostatnich miesiącach ruch stracił zarówno impet, jak i w dużej mierze społeczne poparcie. Od czwartku "żółte kamizelki" zaczęły jednak dołączać do protestów przeciw reformie emerytalnej.

Rząd Francji zorganizował kilkumiesięczną "debatę narodową", by ustalić przyczyny rewolty i znaleźć rozwiązania dla społecznych napięć. Po jej przeprowadzeniu zapowiedziano obniżenie podatków, reformę systemu emerytalnego, ułatwienie rozpisywania referendów i reorganizację państwowej administracji. Teraz jednak - kilka miesięcy po debacie - reforma emerytur stała się kolejnym powodem strajków i protestów, w które angażują się również "żółte kamizelki". (PAP)

fit/ ap/

arch.

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 silvio_gesell

Nie widzę ani pół Araba na tych marszach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil