REKLAMA

EKG 2023Marczuk: Jeszcze przed wojną wskaźnik zatrudnienia Ukraińców w Polsce był fenomenalnie wysoki

Katarzyna Wiązowska2023-04-25 15:39redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-25 15:39

Szacuje się, że około 2,5 mln Ukraińców jest aktualnie w Polsce, z czego 80 proc. to kobiety z dziećmi. Około 460 tys. to dzieci. Możemy to oszacować po wypłacanych świadczeniach - zauważa Agnieszka Ścigaj, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas panelu "Ukraińcy w Polsce" podczas drugiego dnia 15. Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Marczuk: Jeszcze przed wojną wskaźnik zatrudnienia Ukraińców w Polsce był fenomenalnie wysoki
Marczuk: Jeszcze przed wojną wskaźnik zatrudnienia Ukraińców w Polsce był fenomenalnie wysoki
fot. Katarzyna Wiązowska / / Bankier.pl

Poniżej nasza relacja z tego panelu. Relacja live z pozostałych wtorkowych paneli znajduje się tutaj.

Determinantą, czy ktoś może się odnaleźć na rynku pracy czy nie, jest to, czy ta praca jest. Jesteśmy w tym szczęśliwym momencie, że mamy niskie bezrobocie i każdy Ukrainiec może znaleźć pracę - mówi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Personnel Service SA.

Jeszcze przed wojną w Ukrainie wskaźnik zatrudnienia Ukraińców był fenomenalnie wysoki – 93 proc. Z tego 60 proc to byli mężczyźni. Po rozpoczęciu wojny wskaźnik ten spadł do 65 proc. To również świetni wynik, bo osoby te nie znały języka ani kraju, a rozpoczęły pracę - zauważa Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ukraińcy wykonują głównie proste prace jak magazynowanie czy produkcja, choć jest też wiele osób, które pracują w IT czy edukacji - dodaje.

Nie możemy się spodziewać, że w 12 miesięcy rozwiążemy wszelkie problemy Ukraińców na rynku pracy. Obecnie wszyscy, którzy chcą pracować, to pracują. Choć oczywiście poniżej swoich kwalifikacji - kwituje Marczuk.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Tetiana Gomon, współautorka i liderka Kampanii Społecznej „Partnerstwo i Zatrudnienie” powiedziała, że główną barierą do podjęcia pracy zgodnie z kwalifikacjami jest bariera językowa. Nawet jeśli podstaw języka w stopniu komunikatywnym nauczą się w kilka miesięcy, to języka specjalistycznego np. w branży medycznej muszą się uczyć znacznie dłużej. Pozostaje też kwestia prawa do wykonywania zawodu. Kolejnym problemem jest też nostryfikacja dyplomów. Te procedury mogłyby być nieco sprawniejsze.

Choć specustawa umożliwiła dostęp do rynku pracy, to obowiązuje ona tylko do 24 sierpnia. Spodziewamy się, że będzie ona przedłużona. Jednak tak naprawdę nie wiemy, co będzie dalej. Obecnie bardzo długo czeka się na zezwolenie na pobyt czasowy, nawet do 1,5 roku. W tym czasie nie można też opuszczać Polski, co jest dużym problemem - dodaje Gomon.

Musimy pamiętać, że jest też duża grupa ludzi, którzy nie mogą podjąć pracy np. ludzie starsi i osoby z niepełnosprawnościami. O nich również trzeba pamiętać - zauważa Agnieszka Ścigaj, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przepływy migracyjne Ukraińców obecnie się ustabilizowały. 66 proc. chce w Polsce zostać na stałe lub dłużej niż rok. Gdy wojna się skończy, do kobiet z dziećmi być może będą dołączać również mężczyźni - zauważa Bartosz Marczuk.

Polska ruszyła na pomoc - to fenomen

Sytuacja pomocowa w Polsce to fenomen. To co zadziało się po wybuchu wojny – otwarcie domów i serc było niesamowite. Jednak z biegiem czasu pomoc stała się bardziej systemowa. Ogromną rolę odgrywają tu organizacje pozarządowe. Często przejmują one zadania jednostek rządowych - na ten aspekt zwraca uwagę Jarosław Wieczorek, konsul honorowy Ukrainy w Katowicach.

Organizacje pozarządowe powinny dopełniać to, co robi państwo. Staramy się pomagać osobom, które sobie nie dają rady na rynku pracy. Olbrzymim problemem jest też kondycja psychiczna dzieci i młodzieży, które opuściły Ukrainę - mówił Grzegorz Gruca, wiceprezes zarządu PAH.

Nie znam żadnej miejscowości, nawet najmniejszej, gdzie organizacje pozarządowe nie organizowałyby akcji pomocowych. Każdy wojewoda wydał minimum 40 mln zł dla organizacji pozarządowych pomagających Ukraińcom - dodaje Agnieszka Ścigaj.

Chyba nie mamy wątpliwości, że reakcja polskiego społeczeństwa na kryzys w Ukrainie była niesamowita. Tak naprawdę przez długi czas ten poziom empatii się nie zmieniał. Jednak po jakimś czasie zmienia się forma patrzenia na udzielanie pomocy. Patrzymy na to bardziej racjonalnie - dodaje Ścigaj.

Jarosław Wieczorek, konsul honorowy Ukrainy w Katowicach dodaje: W stosunkach polsko-ukraińskich cały czas panuje równowaga. Polacy cały czas pomagają, a Ukraińcy potrzebują tej pomocy coraz mniej.

EKG 2023 - dzień pierwszy

Zapis naszej relacji w pierwszego dnia kongresu znajduje się tutaj. Szczególną uwagę warto zwrócić na debatę o sektorze bankowym: Falcetti z EBOiR: Frankowcy liczą na lunch za darmo, niezwykle ciekawy był panel dotyczący Ukrainy: Kwaśniewski: Ukraina będzie w NATO wcześniej niż w Unii Europejskiej, a także panel dotyczący lotnictwa: Kaczmarzyk: Jeśli chcecie zbudować, oprzeć CPK na LOT, to gratulacje, niczego nie zbudujecie. Wszystkie nasze materiały z kongresu znaleźć można pod tym linkiem.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
katzpodola
Żeby tylko nam się nie odwdzięczyli jak w 1943r na Wołyniu.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki