MSWiA: Nie będzie prac nad pomysłem opodatkowania bezdzietnych

Na obecnym etapie minister Elżbieta Witek podjęła decyzję, że nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych - poinformowało MSWiA odnosząc się do poniedziałkowych informacji "Rzeczpospolitej", która dotarła do rządowego projektu polityki migracyjnej państwa.

(YAY Foto)

"Rzeczpospolita" poinformowała w poniedziałek, że "nowym elementem polityki państwa mogą być wyższe podatki dla osób bezdzietnych, które mają zwiększyć efekt demograficzny polityki prorodzinnej państwa". Gazeta, opierając się na niejawnym rządowym projekcie autorstwa MSWiA dotyczącym polityki migracyjnej państwa, zaznaczyła również, że rządowy dokument nie zakłada ułatwień odnośnie stałego sprowadzania pracowników z zagranicy, a jedynie krótkoterminowe zatrudnianie pracowników z państw zbliżonych kulturowo do Polski.

"Projekt, o którym pisze @rzeczpospolita, jest jedynie wstępną koncepcją, która zawiera różne propozycje dot. migracji i rynku pracy. Na obecnym etapie minister @elzbietawitek podjęła decyzję, że nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych" - podało w poniedziałek MSWiA na Twitterze.

Resort podkreślił, też że projekt jest materiałem do dyskusji dla Zespołu do Spraw Migracji. "Dopiero gotowy dokument zostanie przekazany do szerokich konsultacji międzyresortowych i społecznych" - zaznaczył resort.

W poniedziałkowym wydaniu "Rz" poinformowała również, że projekt polityki migracyjnej zakłada utworzenie rejestru cudzoziemców z informacjami rozproszonymi dotąd w wielu urzędach. Według gazety przyjęcie dokumentu pozwoli śledzić pobyt każdego cudzoziemca przyjeżdżającego do Polski.

"Z dokumentu wynika też chęć reglamentowania nie tylko tego, kto przyjedzie do nas do pracy i gdzie będzie zatrudniony, ale także tego, kto sprowadzi cudzoziemca do kraju" - podaje dziennik.

Według "Rz" resort odpowiedzialny za projekt powołuje się w nim na względy bezpieczeństwa. Podaje również przykład Niemiec, gdzie według danych o przestępczości opublikowanych przez niemieckie MSW w roku 2016 w związku z podejrzeniem przestępstwa zatrzymano 2 mln osób, z czego ponad 600 tys. zatrzymanych było obcego pochodzenia.

"Rzeczpospolita" podała również, że MSWiA w projekcie polityki migracyjnej państwa rozważa powołanie scentralizowanej instytucji odpowiedzialnej za gromadzenie informacji o potrzebach pracodawców i rekrutującej pracowników cudzoziemskich o odpowiednich kwalifikacjach, pochodzących z krajów "niestanowiących ryzyka migracyjnego".

"Miałoby to ograniczyć te niekorzystne zjawiska. A funkcjonujące obecnie agencje pośrednictwa pracy miałyby w tym modelu stanowić jedynie wsparcie dla instytucji centralnej, prowadząc działalność w charakterze podwykonawców" - czytamy w artykule "Rz".

Dziennik wspomniał również o pomyśle opodatkowania osób bezdzietnych, co miałoby wpłynąć na zwiększenie dzietności w Polsce. "W projekcie padają przykłady takich rozwiązań stosowanych w innych państwach UE. W Niemczech bezdzietne osoby powyżej 23 roku życia płacą wyższe o 0,25 pkt. proc składki na ubezpieczenia społeczne" - pisze "Rz". Podaje także przykład Francji, gdzie przy wyliczaniu podatku stosuje się tzw. iloraz rodzinny. Skutkiem tego rozwiązania wraz ze wzrostem liczby dzieci maleje kwota płaconego podatku.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 29 vlad_palownik

"Na obecnym etapie" Z nowomowy na język polski: Na razie nie będziemy wprowadzać nowego podatku, ponieważ na jesieni mamy wybory, jednakże później może być recesja oraz pewne "kryngi" eskimosów z państwa w Palestynie mogą żądać zapłaty za nie-ich mienie, więc nowy podatek może być koniecznością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 33 mith21

Ja tam PiS za grosz nie wierzę.

! Odpowiedz
34 47 misafi

Atak na prezesa i to z wnętrza własnej partii. Niebywałe.

! Odpowiedz
10 8 nie_lewacz_lemingu

hahaha :D

! Odpowiedz
32 55 jkendy

Nie będzie prac przed wyborami tak powinno byc w nagłówku.

! Odpowiedz
13 135 1a2b

Osoby bezdzietne już są opodatkowane ponieważ pracują na 500+.

! Odpowiedz
36 14 silvio_gesell

A 500+ zwiększa zarobki - także bezdzietnych - bo rodzice wszystko wydają.

! Odpowiedz
72 64 xxpp

No i znowu ta wstrętna, niezależna prasa wszystko popsuła. Po wyborach będzie repolonizacja.

! Odpowiedz
26 22 xxpp

Nie wiem, czy wszyscy dobrze zrozumieli - to był sarkazm. Jeżeli PIS wygra wybory to zlikwiduje niezależne media. Wszyscy będą chodzili na krótkiej smyczy.

! Odpowiedz
36 66 dwam

w komunikacie MSWIA zapomnieli dodać " do czasu wyborów parlamentarnych 2019"

Na obecnym etapie minister Elżbieta Witek podjęła decyzję, że... do czasu wyborów w 2019"... nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych - poinformowało MSWiA odnosząc się do poniedziałkowych informacji "Rzeczpospolitej", która dotarła do rządowego projektu polityki migracyjnej państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.