REKLAMA

Litwa zażąda milionów euro rekompensaty od Białorusi za sprowadzanie migrantów na jej terytorium

2023-04-07 12:30
publikacja
2023-04-07 12:30

Rząd Litwy zażąda rekompensaty w wysokości co najmniej 120 mln euro od Białorusi za przemyt migrantów i sprowadzanie ich na litewską granicę. Wilno będzie także zabiegać o rozpatrzenie sprawy przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), główny organ sądowy ONZ - poinformował państwowy litewski nadawca LRT.

Litwa zażąda milionów euro rekompensaty od Białorusi za sprowadzanie migrantów na jej terytorium
Litwa zażąda milionów euro rekompensaty od Białorusi za sprowadzanie migrantów na jej terytorium
fot. Karolis Kavolelis / / Shutterstock

"Władze Litwy posiadają wystarczające informacje, aby stwierdzić, że nielegalny napływ migrantów, trwający od 2021 r., nie byłby możliwy bez udziału białoruskiego reżimu" - napisała na Twitterze minister sprawiedliwości Litwy Ewelina Dobrowolska.

Minister sprawiedliwości zapowiedziała, że Litwa złoży skargę przeciwko Białorusi za nieprzestrzeganie postanowień Protokołu przeciwko przemytowi migrantów droga lądową, morską i powietrzną, uzupełniającego Konwencję ONZ przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

"Zażądamy złożenia oświadczenia (przez Białoruś) o odpowiedzialności międzynarodowej za naruszenia prawa międzynarodowego i odszkodowania za poniesione szkody. Ale, co najważniejsze, będziemy szukać ścieżki prawnej, aby ostatecznie zatrzymać wszelką migrację, używaną jako okrutne narzędzie polityczne, poprzez które wykorzystywani są ludzie" - zapowiedziała litewska minister.

Presja na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią w związku z nielegalną migracją narasta od przełomu wiosny i lata 2021 roku. UE i państwa członkowskie uważają, że próby przedostania się migrantów z Bliskiego Wschodu przez granice z Białorusią dalej do Europy to efekt celowych działań Aleksandra Łukaszenki instrumentalnie wykorzystującego migrantów m.in. do destabilizowania sytuacji w regionie.

Od sierpnia 2021 r. Litwa, licząca prawie 3 mln mieszkańców, odmówiła przekroczenia białoruskiej granicy 20 tysiącom migrantów. W 2021 r. prawie 4200 migrantów przedostało się przez tę granicę, ale od tamtej pory większość opuściła Litwę, jak wynika z danych zebranych przez LRT. 

kjm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz
moravietz
Dlaczego nie slychać żeby Polska przyłączyła się do inicjatywy?
pozhoga
Polska ma na Białorusi coś tak z 0,5 miliona zakładników. Co prawda (nie)rząd pisowy chyba o tym nie wie, bo bezmyślnie próbował wysadzić Baćkę z siodła, na co ten zareagował z wdziękiem kierownika kołchozu (którym zresztą był), i te 0,5 mln ludzi jest prześladowane, ale to że (nie)rząd nie wie to nie powód, by jeszcze bardziej eskalować Polska ma na Białorusi coś tak z 0,5 miliona zakładników. Co prawda (nie)rząd pisowy chyba o tym nie wie, bo bezmyślnie próbował wysadzić Baćkę z siodła, na co ten zareagował z wdziękiem kierownika kołchozu (którym zresztą był), i te 0,5 mln ludzi jest prześladowane, ale to że (nie)rząd nie wie to nie powód, by jeszcze bardziej eskalować problem.
Białoruś się pozwie jak przyjdzie czas.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki