Litwa: w wyborach sejmowych w październiku weźmie udział 16 partii

W jesiennych wyborach parlamentarnych na Litwie udział weźmie 16 partii, m.in. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). 12 ugrupowań wystartuje samodzielnie, a cztery - w dwóch koalicjach.

Jak poinformował w czwartek przewodniczący Głównej Komisji Wyborczej Zenonas Vaigauskas, o 141 mandatów w litewskim Sejmie zawalczy 1461 kandydatów, wśród nich - 31,7 proc. stanowią kobiety. Średni wiek kandydata to 49 lat.

Na Litwie obowiązuje mieszana ordynacja wyborcza. 50 proc. posłów jest wybieranych w okręgach jednomandatowych, 50 proc. - z list partyjnych. W sumie będzie 14 list partyjnych.

We czwartek odbyło się losowanie numerów, pod którymi partie wystartują w wyborach. Numer pierwszy wylosowała współrządząca obecnie Litewska Partia Socjaldemokratyczna, numer drugi - główni konkurenci socjaldemokratów - konserwatyści: Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci.

AWPL-ZChR wylosowała numer 11. W najbliższych wyborach polskie ugrupowanie po raz pierwszy wystąpi pod nową nazwą. Przed kilkoma miesiącami dotychczasowa nazwa partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie została uzupełniona o dopisek Związek Chrześcijańskich Rodzin. AWPL-ZChR w wyborach wystartuje też z nowym logo partii, które przedstawia czteroosobową, trzymającą się za ręce, rodzinę w obramowaniu w kształcie ryby - symbolu chrześcijaństwa.

Na liście wyborczej AWPL-ZChR jest 141 osób. 28 osób będzie ubiegało się też o mandat poselski w okręgach jednomandatowych na Wileńszczyźnie zwarcie zamieszkaną przez Polaków, ale też w Kłajpedzie i Kownie.

Ostatnie sondaże opinii publicznej wskazują, że największą popularnością w kraju cieszą się obecnie socjaldemokraci, popiera ich prawie 16 proc. wyborców. Drugie miejsce zajmuje nowo powstałe ugrupowanie Związek Chłopów i Zielonych z ponad 13-procentowym poparciem, trzecie miejsce - konserwatyści, których popiera prawie 11 proc.. AWPl-ZChR popiera prawie pięć procent mieszkańców Litwy.

W wyborach parlamentarnych na Litwie obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy. Koalicje, by trafić do Sejmu, powinny przekroczyć 7 proc.

Wybory parlamentarne na Litwie odbędą się 9 października.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil