Lekarze masowo wypowiadają klauzule opt-out

Kolejki, dłuższe terminy oczekiwania na zabiegi oraz przełożone przyjęcia do szpitali. Taka rzeczywistość powoli ogarnia polskie szpitale, gdzie lekarze zdecydowali się wypowiedzieć klauzule opt-out. Tym samym zwracają uwagę na problemy w służbie zdrowia i walczą o godne warunki zatrudnienia w szpitalach. 

(fot. Filip Radwański / FORUM)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało na początku tygodnia, że 3546 lekarzy wypowiedziało klauzulę opt-out, z czego 1889 rezydentów. W niektórych szpitalach w Polsce już odnotowano poważne problemy z ułożeniem grafików, a niektóre placówki zamknęły swoje oddziały. 

Jednym ze szpitali w Polsce, gdzie masowo wypowiedziano klauzule opt-out, jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. Tam 117 na 120 rezydentów odmówiło pracy powyżej tego, co gwarantuje im Kodeks pracy. W ramach protestów również 149 specjalistów wypowiedziało wspomniane umowy. To oznacza, że niemal cały personel szpitala zamierza pracować zgodnie z prawem pracy i nie zamierza przekraczać 48 godzin tygodniowo. 

Lekarze we współpracy ze start-upem Gdzie Po Lek oraz dyrektorami szpitali, OZZL i Naczelną Izbą Lekarską opracowali własną Mapy szpitali, z której płyną m.in. następujące doniesienia dot. kondycji kadrowej w poszczególnych szpitalach: 

  • w Szpitalu Powiatowym im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem 87 lekarzy nie ma podpisanych klauzul opt-out
  • w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Perzyny w Kaliszu pracuje 325 lekarzy, 312 pracuje zgodnie z kodeksem pracy (z tego 13 wypowiedziało opt-out ostatnio) pozostało 13 lekarzy z podpisanym opt-out
  • w Samodzielnym Publicznym Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie pracuje 234 lekarzy, 224 pracuje zgodnie z kodeksem pracy (z tego 224 wypowiedziało opt-out ostatnio)
  • w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi pracuje 198 lekarzy, 162 pracuje zgodnie z kodeksem pracy (z tego 42 wypowiedziało opt-out ostatnio), pozostało 25 lekarzy z podpisanym opt-out

Ostatnio na łamach Bankier.pl pisaliśmy również o szczegółowych utrudnieniach w poszczególnych placówkach na terenie kraju. Więcej na ten temat w artykule: Utrudnienia w szpitalach - skutki leczenia zgodnie z Kodeksem pracy.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 15 lelo1949

Rozumiem,że po wypowiedzeniu opcji będą pracować tylko w szpitalu po 48h w tygodniu,zero boków prywatnie albo na etacie w prywatnym szpitalu

! Odpowiedz
2 6 fred_

Ile zarabia lekarz miesiecznie netto?

! Odpowiedz
1 16 pwasm

pielęgniarki również powinny wypowiadać kontrakty na których pracują po 300h miesięcznie i wracać na umowy o pracę na 160h.

! Odpowiedz
16 13 trup_w_szafie

nigdy nie zapłacę młodemu lekarzowi za prywatną wizytę.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
30 50 com

Niech w końcu lekarze zaczną płacić za wynajem państwowego sprzętu podczas leczenia prywatnego. Obecnie można prześledzić drogę pacjenta podczas leczenia.
Dopuścić więcej młodzieży do studiów medycznych. Różnice punktowe są często symboliczne! Ograniczyć wspieranie przez państwo studiów na niepotrzebnych kierunkach jak pedagogika czy studia nauczycielskie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 18 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 6 janusz26904029

Co to ma wspólnego z rezydentami?

Jak dopuścisz więcej ludzi, to nagle szpitale im zapłacą, jak już nie chcą płacić więcej obecnym rezydentom?

! Odpowiedz
26 34 devu

Lekarze. Pamiętam jak zablokowanie stron internetowych typu facebook skutkowało zgłoszeniami: "zagrożenie życia pacjenta". Lekarze to koniowały i tyle.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.