REKLAMA

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla skazany na 10 lat więzienia

2023-03-03 10:26, akt.2023-03-03 10:59
publikacja
2023-03-03 10:26
aktualizacja
2023-03-03 10:59

Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, twórca centrum praw człowieka Wiasna i laureat ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, został w piątek skazany przez sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej. To finał politycznego procesu aktywistów Wiasny.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla skazany na 10 lat więzienia
Laureat Pokojowej Nagrody Nobla skazany na 10 lat więzienia
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Trzej inni działacze i bliscy współpracownicy Bialackiego, Walancin Stefanowicz, Uładzimir Łabkowicz i Zmiecier Sałaujou (zaocznie), zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia.

O wyroku, który ogłosiła sędzia Maryna Zapaśnik, poinformowało centrum Wiasna.

Za rzekome niepłacenie podatków i przemyt

W politycznym procesie władze zarzuciły działaczom Wiasny początkowo "niepłacenie podatków". Potem zarzuty zmieniono na "kontrabandę" i "finansowanie protestów".

Aktywiści zostali zatrzymani 14 lipca 2021 roku i od tamtej pory przebywali za kratami.

Proces rozpoczął się w styczniu br. 9 lutego prokurator zażądał dla Bialackiego 12 lat więzienia, czyli maksymalnego wymiaru kary. Wnioskował również o 11 lat dla Stefanowicza i dziewięć dla Łabkowicza. Zaocznie sądzony był inny działacz Wiasny, Zmicier Sałaujou, któremu udało się uciec z Białorusi. Prokurator żądał dla niego 10 lat więzienia.

Ponadto prokurator wnioskował o grzywny dla każdego z działaczy w wysokości 185 tys. rubli (ponad 73,2 tys. USD).

Akta sprawy liczyły 283 tomy, po 300 stron każdy; jest to rekord w procesie politycznym działaczy Wiasny, podczas którego wyznaczono również około 100 świadków i przeprowadzono 120 rewizji w całym kraju – pisały media niezależne.

60-letni dziś Bialacki założył Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" w 1996 roku. Organizacja została zdelegalizowana przez reżim Alaksandra Łukaszenki w 2003 roku, jednak nigdy nie przerwała działalności. Na fali represji po protestach powyborczych na Białorusi w 2010 roku Bialacki został skazany na 4,5 roku więzienia za rzekome niepłacenie podatków. W 2014 roku wyszedł na wolność w ramach amnestii.

W 2022 roku Bialacki został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla wraz z rosyjską organizacją badającą zbrodnie stalinowskie Stowarzyszenie Memoriał i ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich.

Skazani w piątek Białorusini już wcześniej zostali uznani za więźniów sumienia. Ogółem jest ich obecnie na Białorusi 1458.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
darius19
poczytajce trolli "zoomek","andergru'. 10lat w lagrze. A oni takie komentarze. Przeciez to odwazny bohater. Widac rezim sie go boi?
zoomek
Myślałem że Obama!
Ale cyrk.
Obamy nie ruszą - prawda?
andregru
PISowi marzy się takie prawo i sądownictwo w Polsce . Niewygodnych przeciwników podsłuchiwać Pegasusem , usuwać zgodnie z wyrokami sądów i prokuratury do rządami ZERA .
grzegorzkubik
Marzy mi się by PO-wczyki wyprowadzili się z Polski i przestali zwijać głupoty.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki