Kurs złota, czyli tam i z powrotem

Piątkowy wyskok notowań złota okazał się tyleż tajemniczy, co krótkotrwały. W poniedziałek kurs żółtego metalu wymazał piątkowe wzrosty. I tak samo jak przed weekendem, nie było wiadomo, co jest grane.

W piątek notowania kontraktów terminowych na złoto bez żadnego wyraźnego powodu poszły w górę o ponad 1%, osiągając miesięczne maksimum. W poniedziałek karta się odwróciła – choć powodów do spadków nie było zbyt wiele.

(Bankier.pl)

Niemniej jednak kurs królewskiego metalu obniżył się o 1,3%, do 1.277 dolarów za uncję. Zatem piątkowe wzrosty zostały zniwelowane i rynek wrócił do punktu wyjścia.

Nowy tydzień zaczęliśmy od istotnych zawirowań politycznych. Najpierw na rynek trafiły doniesienia o zerwaniu rozmów koalicyjnych w Niemczech, co będzie skutkowało nowymi wyborami. Podobno nasi zachodni sąsiedzi nie lubią takich rozstrzygnięć. Spekuluje się, że brak mocno egzotycznej „jamajskiej” koalicji  (chadecja + zieloni + liberałowie) może oznaczać koniec rządów Angeli Merkel – najdłużej sprawującego urząd szefa rządu w Unii Europejskiej.

Doniesienia z Niemiec wzmocniły dolara względem euro. Dolarowe notowania złota są zwykle negatywnie skorelowane z siłą amerykańskiej waluty. Drugi cios dla złota nadszedł z Waszyngtonu. Janet Yellen poinformowała prezydenta Trumpa, że zamierza odejść z zarządu Rezerwy Federalnej po opuszczeniu fotelu prezesa w lutym 2018 roku. To spore zaskoczenie, ponieważ kadencja pani Yellen wygasa dopiero w roku 2024.

Donald Trump ma zatem wolną rękę w obsadzeniu praktycznie całego zarządu Fedu i może tam nominować bardziej „jastrzębich” decydentów. To kolejny punkt dla dolara i minus dla notowań złota, które zwykło drożeć w otoczeniu niskich (lub wręcz ujemnych) realnych stóp procentowych. Jednocześnie należy pamiętać, że już po wyborach gospodarz Białego Domu przyznał się, że „naprawdę lubi” politykę niskich stop procentowych, którą krytykował jako prezydencki kandydat.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 14 open_mind

Ja jestem jednak wyznawcą starych technologi finansowych jak na westernach, gdzie za srebrnego dolara napiła się cała knajpa. I jak spadał to najwyżej na podłogę a jak leciał do góry to jedynie w celu wypróbowania możliwości strzeleckich.

! Odpowiedz
1 9 open_mind

Tak będzie; Nastąpi zniszczenie walut i samego kapitalizmu,"Koniec kapitalizmu będzie spowodowany niewiarygodną kwotą długu, który jest obecnie w dalszym ciągu tworzony. To stworzy inflację - potworną, która zniszczy każdą walutę. Jedyną walutą, której nie będzie można zniszczyć, jest złoto. Kiedy inwestorzy zdadzą sobie z tego sprawę, będziemy mieli największą hossę w historii metali szlachetnych. Koniec kropka, a po Krypto walutach nawet śladu nie będzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 sel

Przecież już dzisiaj cały dochód z podatków USA idzie na spłatę zadłużenia i socjal, na resztę trzeba brać nowe kredyty to co to będzie jak odsetki wzrosną?

! Odpowiedz
4 13 ajwaj

Sohu.com - Chiny o rosyjskim zlocie, 1700 ton nie starcza, w 2018 rezerwy Ros. Federacji przewyzsza Chin
Od 2018 prez. Putin zabronil roszliczen w $$$, preferujac barter, Juan, gold

Tlo: Visa+Master.Card zostawili w 2014 r. klijentów bez kasy, z powodu poli.-koniunktury w TAMTYM czasie-jest zastepca Karta Mir=pokój itd. itp. SWIFT (tez grozi) ma juz zastepce w ROS-CHN, rozliczenia CHN-ROS ida bez dolara

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ajwaj

http://www.p5w.net/weyt/201711/t20171112_2018512.htm

! Odpowiedz
2 14 kolumb1234

Jazda się zacznie gdy skończy się korelacja drogi dolar tanie złoto i odwrotnie

! Odpowiedz
3 4 open_mind

Nie zaszkodzi jeszcz raz: Z moich obserwacji: Dlaczego lewica zwycięża. Świat jest obecnie tym razem przed kolejną cykliczną rewolucją, tym razem globalna ale jak zwykle typową jak np. kiedyś Rosja 1917 rok, rewolucja Francuska i temu podobne, w Wenezueli, Grecji i podobnych też w końcu zwycięży w Polsce zwyciężyła (Bolek) bo komuna to taka zawoalowana burżuazja. Ponieważ bogactwo i demoniczna władza z powodu nieokiełzanej chytrości przenika i obecnie przeniknęło ponownie do małej grupy ludzi i dodatkowo oni jeszcze obecnie prawnie zapewnili sobie możliwość fałszowania i dodruku pieniądza gdzie np. „Burżuazji” w Rosji i na zachodzie kiedyś nawet w najśmielszych marzeniach to się nie śniło. Natomiast plebs został schwytany w pętle zadłużeniowe bez wyjścia i będzie pogrążał się w niej coraz bardziej to taka pułapka (jak marchewka na kijku dla osiołka) dlatego prędzej czy później dojdzie do masowych protestów – do czego nowoczesna burżuazja - koteria przygotowała się ale jak zwykle niedostatecznie bo to przekracza ich możliwości pojęcia z powodu wygodnego i możnowładczego stylu życia. Powiedziałbym że to jest normalny cykl – fala towarzysząca nam na tym padole od zarania. Kończący się jak zwykle masakrą znaczy „gilotyny plutony” i takie tam rozrywki stworzone na naprędce przez lud dla swojej klasy „wybranej”. Można by powiedzieć czekamy na nowego Lenina tak jak poprzednio (sponsorowanego z zachodu). Czy to może być Soros, e chyba za stary ale ktoś z jego klanu na pewno. A dlaczego Soros albo ktoś z jego klanu, bo on jest sprytny i nie chce stracić fortuny dlatego udaje że wspomaga fronty ludowo - demokratyczne. A tak poza nawiasem on ma demokracje tam gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę. A co on ma na pewno? Ma wspaniały prywatny cmentarz na swojej posiadłości i tam polegnie, oraz różne inne atrakcje, jest na tyle inteligentnym że zdaje sobie sprawę z tego że pieniądze nie gwarantują szczęścia ale znaczne pomagają jak się nimi dysponuje z umiarem o czym „nowobogacka burżuazja” cyklicznie zapomina, wkuźwiając tym plebs.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 sel

Zwyciężają teraz tacy pseudo klerykałowie taka niby chadecja na przeciw wagę dla klerykałów Islamskich ale to chwilowe, bo po 100 latach rozdziału państw Europejskich od kościołów po prawie 200 latach od Wiosny Ludów w Europie nikt nagle nie zacznie wierzyć w Mikołaja i paciorki.. i na tym budować cywilizowanych społeczeństw teraz opartych na wiedzy i nauce a nie na wierzeniach.To co z tego było dobre już jest ujęte w prawie prawnie obowiązującym i nikt w Europie nie chce rządów sekt religijnych uprawiających swoje prywatne boskie prawa jak w Państwie Islamskim.Polska jest tutaj wyjątkiem bo nigdy nie miała Wiosny Ludów a tą co była narzucił okupant.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 open_mind

A bitcoin bryluje ponad 8 tysięcy. Nic tylko robimy zapasy popcornu i patrzymy jak system wypali się do gruntu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,35% 1 571,65
2020-01-29 16:19:00
USD/PLN 0,43% 3,8908
2020-01-29 16:22:00
EUR/PLN 0,29% 4,2829
2020-01-29 16:22:00
EUR/USD -0,14% 1,1007
2020-01-29 16:22:00
CHF/PLN 0,31% 3,9928
2020-01-29 16:22:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil