REKLAMA

Trump i Clinton starli się o podatki

Krzysztof Kolany2016-09-27 05:59główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-09-27 05:59
Trump i Clinton starli się o podatki
Trump i Clinton starli się o podatki
fot. JONATHAN ERNST / / FORUM

Hillary Clinton i Donald Trump nie przedstawili przekonującej wizji wyrwania z marazmu największej gospodarki świata. Jedno jest pewne: on chce podatki obniżyć, ona je podnieść.

To miało być starcie charyzmatycznego ludowego trybuna ze sztywną i nieszczerą przedstawicielką establishmentu. Miały padać ostre słowa i cięte riposty. Przyjmowano nawet zakłady, czy kandydatka Demokratów dotrwa do końca debaty. Widownia miała przekroczyć sto milionów i zrównać się z finałem Super Bowl.

Ci w Europie, którzy się na ten wabik złapali, zapłacili bezsenną nocą i nadwyrężoną od częstego ziewania szczęką. Debata była nudna, przewidywalna i nie wniosła niczego nowego. Donald Trump i Hillary Clinton usiłowali udowodnić rodakom, że nadają się na prezydenta, a ich konkurent nie ma ku temu kwalifikacji.

fot. Rick Wilking / / FORUM

Etatyzm kontra populizm

Pierwsza część debaty była poświęcona gospodarce, co – przynajmniej w teorii – mogło przysporzyć punktów Trumpowi. Ale kandydat republikański jedynie powtórzył to, co mówił od początku kampanii: że Meksyk i Chiny „kradną” Amerykanom pracę. Winne temu są NAFTA (porozumienie o wolnym handlu pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem) i dewaluujące juana Chiny. Zupełnie jakby Fed nie robił tego samego z dolarem.

Trump chciałby renegocjować porozumienia handlowe i groził nałożeniem ceł na towary importowane przez amerykańskie korporacje do Ameryki. Jakby nie zdawał sobie sprawy, że wprowadzenie ceł wywoła symetryczną reakcję uderzającą w amerykański eksport i amerykańskie „jobs”.

Jedynym konkretem była zapowiedź redukcji stawki podatków od przedsiębiorstw.  Amerykański CIT dla korporacji (tj. dla dochodu powyżej 18,33 mln USD) wynosi 35%, ale ze względu na setki ulg, zwolnień i luk efektywna stawka tego podatku wynosi 13%. Donald Trump chciałby obniżenia stawki CIT z 35% do 15% i drastycznego uproszczenia systemu podatkowego.

Z ust  rasowego kapitalisty  i kandydata Partii Republikańskiej ani razu nie padły słowa „wolny rynek” czy „przedsiębiorczość”. Za to Trump wielokrotnie przypominał o 20 bln USD długu publicznego. „Jesteśmy narodem dłużników” - konkludował kandydat Republikanów.

Senator Clinton wyszła z typowo etatystyczną agendą, postulując podniesienie podatków „dla najbogatszych”, zwiększenia płacy minimalnej, dotowanie energetyki odnawialnej i zwiększenie nakładów na edukację. Ani słowa o tym, jak sfinansować nowe wydatki przy niemal 20 bilionów długu publicznego. Za to dużo lewicowej frazeologii o „równej płacy dla kobiet”, dzieleniu się zyskami ze społeczeństwem i „wspieraniu” klasy średniej.

Slogany bez obietnic

Choć Donald Trump nawet nie zająknął się o wolnym rynku, to odważył się przywołać ducha Ronalda Reagana –  prezydenta, który w latach 80. dokonał liberalizacji amerykańskiej gospodarki. Trump chciałby powtórzyć wyczyn Reagana na polu uproszczenia horrendalnie skomplikowanego i rozdętego prawa podatkowego.

Ta klasycznie republikańska propozycja spotkała się z ripostą senator Clinton, jakoby Trump chciałby obniżyć podatki... samemu sobie. Była sekretarz stanu doszła nawet do dość karkołomnej tezy, że to zafundowane przez Republikanów obniżki podatków w 2008 roku doprowadziły do kryzysu finansowego. Trump replikował, że Stany Zjednoczone przeżywają obecnie najsłabsze ożywienie gospodarcze od lat 30. XX weku.

„Ten kraj potrzebuje kogoś, kto zna się na pieniądzach” - zachwalał swoją kandydaturę miliarder Trump. Pani Clinton odpowiedziała, że ktoś, kto sześć razy zbankrutował nie jest dobrym kandydatem na prezydenta USA. Ta  riposta była w moim mniemaniu dość ryzykowna: akurat praktyka w bankrutowaniu może się następnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych przydać.

Ciekawie zrobiło się chyba tylko w okolicach 30. minuty debaty, gdy Donald Trump przypuścił frontalny atak na politykę Rezerwy Federalnej. „Fed nie wykonuje swojej roboty (…) Fed jest bardziej upolityczniony niż senator Clinton” - powiedział kandydat Republikanów. Mamy bańkę na rynku akcji, która pęknie, gdy Fed podniesie stopy – perorował Trump. Szkoda, że nie dodał, że taka polityka monetarna zapewne znakomicie sprzyja jego interesom.

Za to zabawnie brzmiały oskarżenia senator Clinton, jakoby Trump był uzależniony od bankierów z Wall Street. Taka sugestia padła z ust osoby, której kampanię sponsorują największe banki inwestycyjne i którą otwarcie popiera liczne grono miliarderów z Warrenem Buffettem na czele.

Debata rozczarowała. Kandydaci odgrywali role rozpisane przez doradców. Chyba największym zaskoczeniem jest to, że bardziej autentycznie wypadła senator Clinton. Hillary była uśmiechnięta, wyglądała na wyluzowaną i pewną siebie. Mówiła spokojnie i z przekonaniem, nawet gdy jej wypowiedzi nie miały większego sensu.

Trump był sztywny, sprawiał wrażenie zadufanego. Próbował przebić się z prostym przekazem, ale chyba zbyt często gubił wątek, co nie zwiększało jego siły przekonywania. W niczym nie przypominał błyskotliwego mówcy i charyzmatycznego lidera z ostatnich miesięcy.

Przez prawie cały czas trwania debaty rosły notowania kontraktów terminowych na indeks S&P500. O ile podczas regularnej sesji nowojorskie indeksy zaliczyły niemal jednoprocentowe spadki, to do godziny 5:20 czasu polskiego kontrakty na S&P500 poszły w górę o niemal 0,5%.

Cydejko: Z Clinton Co. nudno, ale z Trump Intl. nie wytrzymasz miesiąca

Cydejko: Z Clinton Co. nudno, ale z Trump Intl. nie wytrzymasz miesiąca

Z kim zawarłbyś kontrakt, umowę o współpracę, związałbyś swój sukces i życie? Z Donaldem Trumpem czy Hillary Clinton? W której korporacji chciałbyś pracować, Trump Intl. czy Clinton Co.? Skoro tylko taki wybór amerykańskie elity dały swojemu społeczeństwu i międzynarodowej społeczności.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (92)

dodaj komentarz
~torra
Szczerze? Wybór będzie trudny (coś jak u Nas wybory-każda partia ma swoje duże wady, więc każdy wybór będzie mniejszym złem).
Ogólnie brakuje im jakiegoś "trzeciego" kandydata- z charyzmą, z planem B, pewnym siebie ale też mającym uznanie społeczeństwa.
Tu mamy Hilary- osobę, która ma wieeeelkie
Szczerze? Wybór będzie trudny (coś jak u Nas wybory-każda partia ma swoje duże wady, więc każdy wybór będzie mniejszym złem).
Ogólnie brakuje im jakiegoś "trzeciego" kandydata- z charyzmą, z planem B, pewnym siebie ale też mającym uznanie społeczeństwa.
Tu mamy Hilary- osobę, która ma wieeeelkie plany tylko mało kto wierzy w ich realizację, jest mało przekonująca, taka "dobra ciocia" vs. polityk który faktycznie gdzieś tam miał american dream tyle,że jest zbyt radykalny,a przecież USA to kraj emigrantów, i uśmiechniętego PR a nie kontrowersji. On nie do końca spełnia oczekiwana amerykanów.
Sama jestem ciekawa jak to się skończy..
Jak Ci kandydaci wobec wiz dla polaków???
~osioł_czyRUMUNpl
wy tu sobie pitolicie, czy Beatka ma czystą broszkę, czy brudną, a Pan Morawiecki właśnie podPiSuje umowę CETA - dzięki której będziecie wreszcie mogli nażreć się do woli, mięsa GMO, mięsa chlorowanego, innego żarcia o terminie przydatności liczonym w latach ..... dostaliście pincet, a teraz będziecie żarli kanadyjskie wy tu sobie pitolicie, czy Beatka ma czystą broszkę, czy brudną, a Pan Morawiecki właśnie podPiSuje umowę CETA - dzięki której będziecie wreszcie mogli nażreć się do woli, mięsa GMO, mięsa chlorowanego, innego żarcia o terminie przydatności liczonym w latach ..... dostaliście pincet, a teraz będziecie żarli kanadyjskie świństwo, a jak komuś nie będzie pasowało, to dzięki tej wspaniałej umowie będzie można go pozwać i skazać !!! DOBRA ZMIANA !!!!!!!!!!!!!!..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Reporter
Zamiast komentarza o beznadzieji kandydatów wysyłam graficzny link o zadłużeniu świata. Tak - USA postawiło świat przed ścianą swojego długu jak terrorysta (Finansowy) „Niestety i Salomon itd.” http://www.visualcapitalist.com/60-trillion-of-world-debt-in-one-visualization/
~Reporter
Ps. Niestety Clintonowa jest bardziej inteligentną kłamczuchą
~Reporter
Dzisiaj Clintonowa powiedziała że jest zadowolona z debaty, że nie można ludzi dołować jakkolwiek sytuacja się przedstawia. Trzeba iść z nią do przodu. Tak – to prawda stara zasada każdy lubi mile słówka. Wygląda że mamy całe pokolenia strusi którzy nie chcą wiedzieć przykrej prawdy, bo po co aby się zamartwiali.Dzisiaj Clintonowa powiedziała że jest zadowolona z debaty, że nie można ludzi dołować jakkolwiek sytuacja się przedstawia. Trzeba iść z nią do przodu. Tak – to prawda stara zasada każdy lubi mile słówka. Wygląda że mamy całe pokolenia strusi którzy nie chcą wiedzieć przykrej prawdy, bo po co aby się zamartwiali. Lepiej jak któregoś poranka niespodziewanie się dowiedzą !
~KACZYkapral_doLUDU_
Władza jest od Boga – a Bóg jest z Partii.

Brawo MY, prawi i sprawiedliwi

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki