REKLAMA

Kurs euro zszedł do wsparcia. Złoty już się nie umocni?

Krzysztof Kolany2023-04-26 10:32główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-04-26 10:32

Kurs euro zadomowił się na najniższych poziomach od 10 miesięcy. Analitycy są podzieleni względem tego, czy polska waluta w krótkim terminie dysponuje potencjałem do dalszego umocnienia.

Kurs euro zszedł do wsparcia. Złoty już się nie umocni?
Kurs euro zszedł do wsparcia. Złoty już się nie umocni?
fot. mffoto / / Shutterstock

W środę o 10:31 kurs euro wynosił  4,5875 zł po tym, jak we wtorek osiągnął najniższe notowania (4,5787 zł) od czerwca 2022 roku. Kwietniowe umocnienie złotego zaskoczyło analityków. Po Wielkanocy kurs EUR/PLN obniżył się już o blisko 10 groszy i wyłamał się z trwającego przez poprzednie trzy lata trendu wzrostowego.

- W naszej ocenie wczorajsze dotarcie kursu EUR/PLN do wskazywanego przez nas technicznego wsparcia, tj. 4,5822, powinno zakończyć umocnienie złotego w ramach bieżącego trendu aprecjacyjnego – uważają ekonomiści Banku Millennium.

Reklama

Odmiennego zdania są stratedzy PKO BP. Ich zdaniem przebicie przez EUR/PLN psychologicznego poziomu 4,60 otworzyło z punktu widzenia analizy technicznej drogę dla kursu w stronę przedziału 4,56-4,58.

Na globalnym rynku walutowym kursowi EUR/USD nie udało się sforsować kwietniowego szczytu. Na rzecz dolara jako tzw. bezpiecznej przystani przemawiał wzrost awersji do ryzyka na Wall Street oraz zawirowania wokół kolejnego kalifornijskiego banku. Na polskim rynku w środę rano za dolara trzeba było zapłacić 4,16 zł. W ten sposób kurs USD/PLN pogłębił niedawne minima i znalazł się najniżej od marca 2022 roku.

Wyraźnie osłabił się za to frank szwajcarski, za którego o poranku płacono 4,6684 zł. W ten sposób notowania pary frank-złoty znalazły się blisko dolnego ograniczenia trwającego od listopada trendu bocznego.  Od blisko pół roku kurs CHF/PLN porusza się bowiem w przedziale 4,65-4,85 zł.

Najniżej od września znalazły się notowania funta brytyjskiego. W środę rano szterling był wyceniany na 5,1829 zł. We wtorek obserwowano nawet kursy zbliżone do 5,16 zł. Pomijając wrześniowy mini-krach po raz ostatni funt był tak tani w lutym 2021 roku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jenak
Co ten Najgorszy bankier wg rankingów wiadomych narobił. Złoty się umacnia. I to jak! Przy takich mizernych stopach, a taaakiej inflacji.

dziadek55
ZŁOTY JUŻ SIĘ NIE UMOCNI - kto w to uwierzy to straci
mj12
No elo, gdzie wasz dolar za 6 cebulionów?

Haha, złotóweczka robi brrr...
grzegorzkubik
Do zakupu dolara jak był za ok 5 zł, namawiali ci co standardowo wieszczą upadek Polski i polskiego pieniądza. Jeśli ktoś myśli logicznie to patrzy na złoto, które teraz w obliczu kryzysu w USA rośnie.
grzegorzkubik
Jedna dolar leci. Już niedługo zejdzie do 4 zł.
sterl
Złoty się umacnia, ale spokojnie zanim zaczną się wakacje Euro będzie na pewno drogie..
andregru
Pamiętam czas gdy na forum wielu nakłaniało tylko do zakupów dolara w cenie blisko 5zł z prognoza że taniej nie będzie . Zobaczymy jak będzie z nieruchomościami w dłuższym terminie .
kch002
A co maja nieruchomosci do USD? Oczywiscie jest mniejszy popyt, bo kredyt jest drozszy i trudniej dostepny. Pieniadze traca na wartosci szybciej niz nieruchomosci, takze zysk za 10 lat zawsze jest wiekszy przy trzymaniu kapitalu w nieruchomosciach niz w depozytach bankowych czy obligacjach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki