REKLAMA

Kurs euro najwyższy od miesiąca. Złoty słabnie na całej linii

2021-10-28 10:40
publikacja
2021-10-28 10:40
Kurs euro najwyższy od miesiąca. Złoty słabnie na całej linii
Kurs euro najwyższy od miesiąca. Złoty słabnie na całej linii
fot. Karuka / / Shutterstock

Czwartkowe przedpołudnie przynosi dalsze osłabienie złotego. Rynek walutowy czeka na dzisiejszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego.

Po 10:40 kurs euro zbliżał się do 4,63 zł i był najwyższy od miesiąca. To już drugi tydzień wyraźnego wzrostu EUR/PLN – dla porównania 14 października euro kosztowało 4,568 zł. Czwartek przyniósł także wzrost kursu dolara, który również jest najwyższy od miesiąca i ponownie zbliża się do 4 złotych (brakuje niespełna 0,7 grosza).

Równie słabo złoty wygląda na tle funta i franka. Kurs funta brytyjskiego przekroczył 5,485 zł i jest najwyższy od „brexitowego” załamania z lata 2016 r. Z kolei frank szwajcarski wyceniany jest na 4,35 zł, a więc najwięcej od „pandemicznego” marca 2020 r.

- Złoty rozgaszcza się w przedziale 4,60-65 i w obecnych warunkach rynkowych oraz przy „otwartej” retoryce RPP trudno sobie wyobrazić trwalsze umocnienie polskiej waluty - napisano w biuletynie dziennym banku Pekao.

Posiedzenie RPP dopiero w przyszłym tygodniu (środa 3 listopada), natomiast już dziś o parametrach polityki monetarnej decydował będzie Europejski Bank Centralny. Kurs EUR/USD wciąż znajduje się w pobliżu 1,16 USD i wszystko wskazuje na to, że wybić z tego położenia mogą go dziś dopiero komunikat Rady Prezesów EBC (13:45), słowa prezes Christine Lagarde (14:30) lub wstępny odczyt dynamiki PKB USA w III kwartale (14:30).

- Co prawda parametry polityki pieniężnej utrzymane zostaną na niezmienionym poziomie, jednak źródłem zmienności mogą być ewentualne komentarze odnośnie perspektyw inflacji. Na globalne wydarzenia w niewielkim stopniu reagować będzie zapewne krajowy rynek walutowy, który pozostaje pod wpływem wydarzeń lokalnych. Niepewność polityczna i obawy o napływ środków z UE nie sprzyjają złotemu. W takich uwarunkowaniach polska waluta pozostawać będzie pod presją na osłabienie, a kurs EUR/PLN będzie zapewne oddalał się od poziomu 4,60 - napisali ekonomiści banku Millennium.

Zdaniem analityków banku PKO BP Europejski Bank Centralny może podczas czwartkowej konferencji poinformować o zmianach w prowadzonych przez siebie skupach aktywów.

- EBC na posiedzeniu może zwrócić uwagę na rozwój pandemii, podażowy charakter inflacji, negatywny wpływ rosnących rentowności na europejską gospodarkę czy słabnące wskaźniki wyprzedzające koniunktury. To powinno chłodzić oczekiwania na podwyżki stóp. Warto pamiętać, że EBC skupuje aktywa w ramach APP i PEPP, z czego w ujęciu miesięcznym wartość pierwszego programu wynosi 20 mld EUR, a drugiego blisko 80 mld EUR (w III kw. 2021 r.). Łącznie daje to około 100 mld EUR miesięcznie. Bank centralny będzie zapewne sygnalizować zamiar wprowadzenia zmiany, która umożliwi np. w ramach programu APP nabywanie większej ilości aktywów niż dotychczas. Pozwoli to na spokojniejsze wejście w II kw. 2022 r., kiedy to PEPP nie będzie wykorzystywany (program wygasa w marcu) - napisali.

MZ

Źródło:
Tematy
0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

0 zł za prowadzenie konta! Otwórz PKO Konto za Zero >>

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki