REKLAMA

Kurs euro blisko 4,70 zł. Dolar przetestował wsparcie

2022-11-24 10:14
publikacja
2022-11-24 10:14

Czwartkowy poranek nie przyniósł większych zmian na parze euro-złoty. Kurs euro pozostał w pobliżu 4,70 zł. Za to na skutek globalnego osłabienia dolara notowania amerykańskiej waluty na polskim rynku spadły w okolice 4,50 zł.

Kurs euro blisko 4,70 zł. Dolar przetestował wsparcie
Kurs euro blisko 4,70 zł. Dolar przetestował wsparcie
fot. NATALIA61 / / Shutterstock

W czwartek o 10:12 kurs euro kształtował się na poziomie 4,7051 zł, a więc o 1,4 grosza wyższym niż w środę wieczorem. Przez ostatnie dwa tygodnie kurs EUR/USD bez powodzenia próbował przełamać strefę wsparcia leżącą w przedziale 4,65-4,67 zł. Ewentualne sforsowanie tej bariery pozwoliłoby zejść o kolejne 10 groszy niżej – czyli do poziomów obserwowanych na przełomie maja i czerwca.

- Zamknięcie rynków w USA w związku z rozpoczynającym się w czwartek długim weekendem z okazji Święta Dziękczynienia nie będzie sprzyjać podwyższonej zmienności na rynku FX. Stąd do końca tygodnia oczekujemy utrzymania się kursu EUR/PLN w pobliżu poziomu 4,70 - wskazali w raporcie ekonomiści PKO BP cytowani w depeszy PAP.

Stabilizacja euro-złotego wokół poziomu 4,70 zł jest obecnie bazowym scenariuszem krajowych analityków. Złotemu sprzyja rosnący globalnie apetyt na ryzykowne aktywa oraz otrzeźwienie fiskalne polskiego rządu, który od kilku tygodni mówi o cofnięciu obniżek VAT-u oraz ograniczeniu skali przyszłorocznych wydatków względem pierwotnych obietnic. Przeciwko aprecjacji złotego przemawia jednak prawdopodobne zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w NBP.

Dobrą wiadomością dla złotego jest też osłabienie dolara. Kurs EUR/USD ponownie znalazł się powyżej 1,04. Na polskim rynku zaowocowało to spadkiem notowań dolara do 4,5140 zł. Nad ranem kurs USD/PLN chwilowo zszedł nawet poniżej 4,50 zł, który to poziom zaczął odgrywać rolę wsparcia.

Frank szwajcarski kosztował 4,7886 zł, czyli podobnie jak w poprzednich dniach. Funt brytyjski wyceniany był na 5,4495 zł, a więc o ponad grosz wyżej niż w środę wieczorem.

Krzysztof Kolany

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki