REKLAMA
SPRAWDŹ

Krwiodawca rekordzista Andrzej Lis oddał 100 litrów krwi

2021-12-05 13:33
publikacja
2021-12-05 13:33

Andrzej Lis, krwiodawca rekordzista oddał w niedzielę setny litr krwi podczas mikołajkowej akcji oddawania krwi w Starym Sączu (Małopolskie). Organizatorzy przypuszczają, że jest on pierwszym człowiekiem na świecie, który honorowo oddał taką ilość pełnej krwi.

Krwiodawca rekordzista Andrzej Lis oddał 100 litrów krwi
Krwiodawca rekordzista Andrzej Lis oddał 100 litrów krwi
/ FORUM

Rekordzista należący do Starosądeckiego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK krew oddał w specjalnym krwiobusie - przez całą niedzielę pobierano w pojeździe ten płyn ustrojowy od wszystkich chętnych. Towarzyszył mu syn Krzysztof, który jest także honorowym dawcą. Akcję udokumentowano, aby zgłosić rekordzistę do Księgi rekordów Guinnessa.

Andrzej Lis, który honorowym dawcą został jako osiemnastolatek 17 sierpnia 1974 r., wyznał dziennikarzom, że dla niego czas ten "przeleciał nawet nie wie, kiedy", a punkty krwiodawstwa stały się dla niego jak rodzina. "Dziś znowu odwiedziłem swoją rodzinę, bo punkt krwiodawstwa, to jest jak rodzina, jak się ją odwiedza sześć razy w roku" - mówił.

Rekordzista, zachęcając innych do oddawania krwi, podkreślił, że punkty jej poboru są "najbezpieczniejszymi miejscami z pełnym reżimem sanitarnym", a procedura trwa ok. pół godziny, z czego samo pobieranie krwi to 5-6 minut i jest "jak ugryzienie komara".

Jak przypomnieli przedstawiciele PCK, Andrzej Lis jest aktywnym działaczem tej organizacji, a za swoją działalność i systematyczne oddawanie krwi został odznaczony w 1989 roku Złotym Krzyżem Zasługi.

W roku 2002 roku wraz z grupą krwiodawców założył Starosądecki Klub Honorowych Dawców Krwi. Początkowo klub liczył 15 członków, by dziś zrzeszać już ponad 100 osób, które systematycznie oddają krew.

Andrzej Lis jest organizatorem otwartych akcji oddawania krwi, odbywających się corocznie w tym mieście z okazji Dnia Dziecka i św. Mikołaja. Tylko w ramach tych akcji klub zebrał ponad 400 litrów krwi.

Rekordzista jest również pomysłodawcą organizowania cyklicznych pogadanek i prelekcji na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa, z którymi trafia do wielu szkół w powiecie nowosądeckim. Od 1989 r. do dnia dzisiejszego odbyło się ponad 200 takich spotkań - uczestniczyło w nich ok. 3–4 tys. uczniów. Był również pomysłodawcą ustanowienia kapelana dla Krwiodawców Ziemi Sądeckiej.

Lis w 2017 r. był inicjatorem całorocznej zbiórki krwi pod nazwą "725 litrów krwi na 725 lecie lokacji miasta Nowy Sącz". Akcja odbiła się szerokim echem wśród mieszkańców w wyniku czego uzbierano 800 litrów krwi.

autor: Rafał Grzyb

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki