REKLAMA

Kotecki: Zakładany w projekcji spadek inflacji szybszy niż dotychczasowy jej wzrost

2022-11-14 07:10
publikacja
2022-11-14 07:10

Zakładana w projekcji ścieżka dezinflacji jest szybsza niż dotychczasowy jej wzrost - powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, członek RPP Ludwik Kotecki.

Kotecki: Zakładany w projekcji spadek inflacji szybszy niż dotychczasowy jej wzrost
Kotecki: Zakładany w projekcji spadek inflacji szybszy niż dotychczasowy jej wzrost
/ Europejski Kongres Finansowy

"Zakładana ścieżka dezinflacji w przyszłym roku jest bardzo silna. Jeśli się komuś wydaje, że w tym roku inflacja rosła szybko, to może być dopiero zaskoczony zakładaną przez NBP bardzo silną ścieżką obniżania się inflacji w 2023 r., bo ona ma być szybsza. To moim zdaniem bardzo optymistyczne założenie. Będą silne efekty bazowe. To będzie pomagać, ale czysto statystycznie, bo to nie ma nic wspólnego z procesami cenotwórczymi" - powiedział.

Kotecki uważa, że jednorazowa podwyżka o 25 pkt nic moim zdaniem nie daje.

Reklama

"Więc potrzebne są bardziej stanowcze decyzje. Inaczej będziemy borykać się z inflacją jeszcze kilka lat. A jej koszty są olbrzymie, dewastujące, chyba jeszcze nieuświadomione przez większość społeczeństwa" - powiedział.

Kotecki ocenia, że polityka fiskalna może być neutralna dla inflacji. "Tak może być. To chyba jedyne założenie, z którym się zgadzam. Z perspektywy polityki pieniężnej może być nawet lepiej: ona może być lekko restrykcyjna" - powiedział.

Kotecki ocenia, że może się okazać, że finalnie deficyt może być mniejszy, niż jest w planach.

"To zależy m.in. też od tego, jak silne będzie spowolnienie. Trzeba pamiętać, że dochody budżetowe są bardzo mocno procykliczne – jeśli spowolnienie ma być bardzo silne, to jeszcze silniej spowolnią dochody budżetowe. Finansowanie potrzeb pożyczkowych w obecnych warunkach będzie trudne i bardzo kosztowne" - powiedział. (PAP Biznes)

map/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (34)

dodaj komentarz
midas69
A drukareczki robią brrrrrrrrrryyyyt coraz szybciej bo wybory idą XD
friedens
Tylko tacy poważni, wykształceni ludzie powinni kierować NBP. Kotecki poza tym zna Konstytucję RP (art.227) i Ustawę o NBP. Zabezpiecza się. Wie, że gdy zmieni się władza, wszyscy pisowscy członkowie RPP z ich pisowskim przewodniczacym mogą stanąć przed TS i prokuratorem. Grożą im pozwy karne i cywilne, bo brakiem zdecydowanej reakcji Tylko tacy poważni, wykształceni ludzie powinni kierować NBP. Kotecki poza tym zna Konstytucję RP (art.227) i Ustawę o NBP. Zabezpiecza się. Wie, że gdy zmieni się władza, wszyscy pisowscy członkowie RPP z ich pisowskim przewodniczacym mogą stanąć przed TS i prokuratorem. Grożą im pozwy karne i cywilne, bo brakiem zdecydowanej reakcji na hiperinflację ( na żywności skok cen od 100 do 600% w odniesieniu do cen za Tuska), obrabowali współobywateli z oszczędności i trzech pensji rocznie, majacząc o bezrobociu, którego w starzejącym się społeczeństwie nigdy nie będzie.
endes
Szkoda czytać patrząc na tytuł…
janoz_lobolotorant
to kiedy ten krach na nieruchach? trolley już od kilku lat czeka z pieniędzmi w tapczanie by kupić w centrum Warszawy kamienicę po 2137 zł/m2
specjalnie_zarejstrowany1
Dlaczego ludzie bez szkoły i żadnego wykształcenia zasiadają w RPP?
wibor3m
Bez wątpienia dojdzie do poważnej recesji. Normalnie oznaczałoby to gwałtowny spadek towarów i cen, jak w latach 2008/2009. Biorąc pod uwagę sankcje, nikt nie wie, czy tym razem rzeczywiście tak będzie. Jedyną pewną rzeczą jest to, że poziom życia wkrótce spadnie z urwiska. Następnym krokiem są problemy społeczne, takie jak masowe Bez wątpienia dojdzie do poważnej recesji. Normalnie oznaczałoby to gwałtowny spadek towarów i cen, jak w latach 2008/2009. Biorąc pod uwagę sankcje, nikt nie wie, czy tym razem rzeczywiście tak będzie. Jedyną pewną rzeczą jest to, że poziom życia wkrótce spadnie z urwiska. Następnym krokiem są problemy społeczne, takie jak masowe strajki. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę spadek siły nabywczej o 15% w ciągu jednego roku dla wielu ludzi....
midas69
Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy. Niektórzy ciągle myślą, że to jakieś żarty albo metafora.
zzibi2
"już nie trzeba bać się tego wirusa, on jest w odwrocie.."
jacek_bs
wytrzymajcie jeszcze dwa tygodnie..to wszystko jest w odwrocie- ziefff
andregru
Rok temu Turcja miała podobna inflację do naszej i jak Glapiński za mało robili a teraz - https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/_dzk9kpTURBXy85YTkzZjE0YTlmMGYxZTNhNWVlYWZkMzI1OGU3NjcwNC5wbmeRkwLNA5gA3gACoTAFoTEB

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki