REKLAMA

Lawina mieszkań „na kwarantannę”

Marcin Kaźmierczak2020-04-02 15:41redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-04-02 15:41

Rośnie liczba ofert najmu mieszkań na kwarantannę. W największych polskich miastach za 14-dniowy najem trzeba płacić nawet 2400 zł. Czy znajdą się na nie chętni i uratują, będący w zapaści rynek najmu krótkoterminowego?

W czwartek, 2 kwietnia, po raz kolejny zmieniły się zasady dotyczące najmu krótkoterminowego. Od teraz mieszkanie lub pokój można wynająć osobom zmuszonym odbyć kwarantannę, podróżującym służbowo, a także lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym. Najem krótkoterminowy w celach turystycznych został więc ponownie zniesiony. Był zakazany także od 13 do 20 marca, a więc na początku rozwoju pandemii koronawirusa w Polsce.

fot. Pixabay.com /

W serwisach nieruchomości widać zwłaszcza wysyp ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkań na kwarantannę. Jak informuje Stowarzyszenie Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik”, w samej Warszawie jest ponad 1,5 tys. tego typu ofert. Mieszkań na kwarantannę nie brakuje także w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Na mniejszą skalę proceder kwitnie w Łodzi i Poznaniu.

Tanio nie jest

Wynajmujący swoje ogłoszenia kierują zwłaszcza do Polaków wracających z zagranicy i ich rodzin, ale także cudzoziemców. Oferty są jednak mocno zróżnicowane. W Warszawie za 2-tygodniową kwarantannę w wynajmowanym mieszkaniu trzeba zapłacić od 1000 do 2000 zł. Podobne ceny obowiązują w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. W stolicy woj. pomorskiego można znaleźć oferty opiewające na 2400 zł za wynajęcie 35-metrowego mieszkania na 14 dni. Wówczas można jednak liczyć na dodatkowe udogodnienia, m.in. jacuzzi.

Niektórzy właściciele mieszkań stosują także różne stawki w zależności od dnia tygodnia. I tak, w właściciel jednego z mieszkań na kwarantannę we Wrocławiu, za poniedziałek, wtorek, środę i czwartek oczekuje 150 zł, a w weekend podnosi stawkę do 190 zł.

Zakupy pod drzwi, jacuzzi i herbata

Przegląd ofert dotyczących najmu mieszkań na kwarantannę pozwala stwierdzić, że wynajmujący robią wszystko, aby uratować nadszarpnięte budżety przez zamrożenie turystyki. Dowóz zakupów pod drzwi i pomoc to powszechna praktyka oferowana przez wynajmujących. W wielu ogłoszeniach pojawia się także zastrzeżenie, że wynajmujący i ich przedstawiciele, są gotowi sami odbyć kwarantannę, jeśli wynajmujący potrzebowaliby pomocy w codziennych sprawach.

W ogłoszeniach podkreślana jest także dezynfekcja i ozonowanie mieszkań. Osoby, chcące uniknąć kontaktu z wynajmującym, mogą, z kolei odebrać klucze w specjalnych skrzynkach.

Nie brakuje także bardziej wysublimowanych propozycji. W jednym z gdańskich mieszkań na kwarantannę, czas ma umilić „wyselekcjonowany wybór herbat”.

Kryzys odstraszy chętnych?

Choć kwarantannie w Polsce musiało poddać się już blisko 180 tys., pojawia się pytanie, czy wynajmujący znajdą chętnych na tego typu usługi. Eksperci nie wróżą, aby popyt przewyższyła podaż.

– Nie spodziewam się, żeby mieszkania na kwarantannę stały się rynkowym hitem, który uratuje stojący w miejscu rynek najmu krótkoterminowego – twierdzi Marcin Krasoń, ekspert obido.pl. – Zdecydowana większość z tych osób odbywa kwarantannę w swoim domu i nie rozważa nawet innej opcji, a tych, którzy zdecydują się zapłacić za takowe mieszkanie, będzie niewielu. W sytuacji, w której głośno mówi się o kryzysie, wiele osób traci pracę lub ma obniżkę wynagrodzenia, mało kto będzie lekką ręką wydawał pieniądze na mieszkanie na kwarantannę – kontynuuje.

Trzy wyjścia z zapaści

Zdaniem Marcina Krasonia, osobom zajmującym się najmem krótkoterminowym pozostają trzy wyjścia:

  1. Przeczekać okres pandemii i wytrwać na rynku do czasu, gdy najem mieszkań turystom znów będzie możliwy,
  2. Przenieść mieszkanie na rynek najmu długoterminowego,
  3. Sprzedać.

– Właściwie żadne z tych rozwiązań nie jest idealne, wszak zastój jest też na rynku najmu długoterminowego, a sprzedaż mieszkania także nie jest łatwa, bo ludzie unikają kontaktów osobistych. Epidemia dotknęła bardzo wiele branż nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, nie tylko najem krótkoterminowy. Być może najlepszym podejściem będzie unikanie panicznych ruchów – podkreśla ekspert obido.pl. – Warto zauważyć, że w trudnym czasie mieszkanie i tak jest bezpieczniejszym miejscem niż hotel, gdyż nie spotykamy w nim innych ludzi. Może się więc okazać, że gdy nadejdzie rozluźnienie, najem krótkoterminowy szybko wróci do łask – dodaje.

Hotele dla walczących z koronawirusem

Do 2 kwietnia musieli wymeldować się także goście hotelowi. Niewykluczone, że w części z nich zamieszkają lekarze i pozostali pracownicy medyczni. Wynajęcie pokojowych hoteli podległym sobie pracownikom szpitali i ratownikom medycznym planuje m.in. dolnośląski Urząd Marszałkowski.

– Na razie nad tym pracujemy. Zwróciliśmy się do szpitali, aby oszacowały, ile osób chciałoby być poza domem oraz na jak długo. Będzie to kilka miejsc położonych blisko szpitali. Zachęcamy personel medyczny do skorzystania z pokoi, żeby nie musieli narażać bliskich. Oczywiście decyzja podejmowana jest przez każdego indywidualnie – stwierdził na łamach wrocławskiej „Gazety Wyborczej” Michał Nowakowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Pandemia koronawirusa przywraca do łask także nieużywane od miesięcy i lat hotele. Miejscem ewentualnej kwarantanny chorych na COVID-19 będzie m.in. należący do KGHM i niedziałający od roku hotel Interferie w Głogowie.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (40)

dodaj komentarz
trolley
Chcesz rzetelnych danych od propagandysty? Nie za to mu płacą.
barellini
Od dawna się przygotowuje. znakomita większość oszczędności w funcie i euro. Troszke srebra żałuje, że nie kupiłem więcej. Brat będący w przyszłości jednym z kredytodawców też większosć oszczędności w eurakach. Tylko rodzice zostali w wiekszości na złotówcę. Zobaczymy jak bedzie się rozwijać sytuacja. pierwsza uderzy inflacja dopiero Od dawna się przygotowuje. znakomita większość oszczędności w funcie i euro. Troszke srebra żałuje, że nie kupiłem więcej. Brat będący w przyszłości jednym z kredytodawców też większosć oszczędności w eurakach. Tylko rodzice zostali w wiekszości na złotówcę. Zobaczymy jak bedzie się rozwijać sytuacja. pierwsza uderzy inflacja dopiero później reakcja NBP gwałtowne podwyżki stóp i masowe przejecia mieszkać przez banki. Czy może bezrobocie utrata płynności i oddawanie mieszkań bankom jeszcze przed uderzeniem inflacji.
Ręka na pulsie
anna_domagalczyk
Przy obecnej ustawie "tarczowej" i zakazie eksmisji do (na razie) końca czerwca, to pewnie znajdzie się trochę najemców takich lokali, którzy nie będą płacić i będą mieli darmowe lokum na parę miesięcy. Nie tylko wynajmujący januszują.
cyklonb
Słyszałem że już 200 tysięcy sydóf odbywa kwarantannę w Polsce których dowieziono z różnych krajów w przeciągu ostatnich trzech miesięcy, oni już stąd nie wyjadą, nie wychodźcie z domów to po koronawirusie" nawet nasze ulice nie będą jak przed wojną" nie poznacie kraju będzie wam obcy zwłaszcza ze także zaaklimatyzuje Słyszałem że już 200 tysięcy sydóf odbywa kwarantannę w Polsce których dowieziono z różnych krajów w przeciągu ostatnich trzech miesięcy, oni już stąd nie wyjadą, nie wychodźcie z domów to po koronawirusie" nawet nasze ulice nie będą jak przed wojną" nie poznacie kraju będzie wam obcy zwłaszcza ze także zaaklimatyzuje się w Polsce 1000000 Ukraincow i Chazarów.
jaszczomp-
"Eksperci nie wróżą, aby popyt przewyższyła podaż."

Facepalm....
1a2b
Jeżeli nawet inni właściciele zgodzą się na przeznaczenie mieszkania w ich domu/bloku na cele kwarantanny, w co bardzo wątpię i przy założeniu, że jest to zgodne z prawem, w co również bardzo wątpię, to czy pana posiadacza mieszkania na wynajem pod kwarantannę będzie stać na ubezpieczenie współmieszkańców i czy znajdzie się firma Jeżeli nawet inni właściciele zgodzą się na przeznaczenie mieszkania w ich domu/bloku na cele kwarantanny, w co bardzo wątpię i przy założeniu, że jest to zgodne z prawem, w co również bardzo wątpię, to czy pana posiadacza mieszkania na wynajem pod kwarantannę będzie stać na ubezpieczenie współmieszkańców i czy znajdzie się firma ubezpieczeniowa która ubezpieczy tych "śmiałków" na wypadek śmierci w warunkach panującej pandemii? Bardzo wątpię. No chyba, że pan posiadacz zamierza przeprowadzić tę operację na żywca a za spowodowane szkody ręczy swoim majątkiem ale czy go na to stać. Bardzo wątpię. I to by było na tyle na temat najmu krótkoterminowego w warunkach pandemii.
jasiek2017
Za dużo masz wątpliwości. Poczytaj ustawę i już będziesz wszystko wiedział.
Krótko: Jest to zgodne z prawem.
piotr2019 odpowiada jasiek2017
Jasiu, napisz proszę, którą to ustawę czytałeś, która dała Tobie pełnię wiedzy.
Odnieś się proszę do ustawowej definicji miejsca kwarantanny, która przytoczyłem w poprzednim komentarzu. Jak poczytasz więcej ustaw to zobaczysz ile mają one powiązań. Nie mam czasu i potrzeby analizy tej kwestii, więc zacytuję jedynie art. 144 kodeksu
Jasiu, napisz proszę, którą to ustawę czytałeś, która dała Tobie pełnię wiedzy.
Odnieś się proszę do ustawowej definicji miejsca kwarantanny, która przytoczyłem w poprzednim komentarzu. Jak poczytasz więcej ustaw to zobaczysz ile mają one powiązań. Nie mam czasu i potrzeby analizy tej kwestii, więc zacytuję jedynie art. 144 kodeksu cywilnego: Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przykładowo można trzymać w mieszkaniu w bloku psa, ale nie można tam robić schroniska dla bezdomnych zwierząt.
O ile mieszkanie chorego właściciela w jego własnym lokalu mieści się w przeznaczeniu lokalu mieszkalnego, ale wynajmowanie tego mieszkania na kwarantannę lub izolację już nie.
Jak dowiedziałbym się, że mój sąsiad jest chory i mieszka w tym mieszkaniu to nie byłbym szczęśliwy ale zrozumiałbym to (skoro Państwo mu nie zapewnia lokum), ale jeżeli sąsiad wynajmowałby to mieszanie chorym to zawiadomiłbym wszystkie służby o zagrożeniu, a jeżeli ktoś z moich bliskich ucierpiałby to pozwałbym takiego i żądał bardzo wysokiego zadośćuczynienia. Czy ryzyko jest warte? Oceńcie sami!
kuba_rzeszowiak
Ty masz mieszkanie a ja kapitał - proponuję 600pln za 2 tygodnie... Nie? To sam płać czynsz - PROSTE... RYNEK NAJEMCY a nie właściciela

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki