Dworczyk: We wtorek premier ogłosi nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

Po ostatnim weekendzie widać, że należy wzmóc działania na rzecz przestrzegania już wprowadzonych przepisów, ale również trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem - oświadczył szef KPRM Michał Dworczyk. Zapowiedział, że premier ogłosi je we wtorkowym komunikacie.

(fot. Krystian Maj / KPRM / Flickr)

"Podkreślamy od początku, że rząd stara się elastycznie reagować na istniejąca sytuację i tak naprawdę każdego dnia i każdego tygodnia, podsumowując dotychczasowe działania, wyciągamy kolejne wnioski i podejmujemy decyzje" - oświadczył minister Dworczyk w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy o zapowiadane na wtorek kolejne obostrzenia dotyczące walki z epidemią koronawirusa.

Jak dodał, "po ostatnim weekendzie widać, że na pewno należy wzmóc działania na rzecz przestrzegania już wprowadzonych przepisów, ale również trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji. I z tym będzie jutrzejszy komunikat pana premiera związany" - poinformował.

Dodał, że o szczegółach poinformuje sam premier i dodał, że w tej chwili trwają jeszcze konsultacje z lekarzami, z ekspertami, przede wszystkim z Ministerstwem Zdrowia.

Nowe rygory sanitarne

Codziennie staramy się adaptować i wdrażać nowe rozwiązania i takie rozwiązania zamierzamy również jutro, dodatkowe rygory sanitarne, wdrożyć - poinformował w poniedziałek w Senacie premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki, który zabrał głos przed senacką debatą nad rządowymi ustawami o "tarczy antykryzysowej", ocenił, że warunkiem przetrwania w dobie obecnego kryzysu jest elastyczność reakcji na każdym szczeblu i w każdej dziedzinie.

"Codziennie staramy się adaptować i wdrażać nowe rozwiązania i takie rozwiązania zamierzamy również jutro, dodatkowe obostrzenia, rygory sanitarne, epidemiologiczne wdrożyć" - mówił premier.

"Wszystko to po to, że teraz nasza, jeśli tak mogę powiedzieć, cała państwowa orkiestra, wszystkie instytucje legislacyjne związane z władzą wykonawczą, ale także samorządowe musimy grać do jednej bramki i starać się wypracować najlepsze możliwe rozwiązania w tych realiach, w których się poruszamy" - dodał szef rządu.

"Ostatni weekend nie napawa nadzieją"

Ostatni weekend nie napawa nadzieją, że te restrykcje, które do tej pory były, są wystarczające - ocenił w poniedziałek na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szumowski zaznaczył, że jeżeli zapadną jakiekolwiek decyzje rządu, co do dalszych restrykcji w związku z epidemią, zostaną one przedstawione opinii publicznej.

Szef MZ podkreślił, że w czasie, gdy gospodarka jest narażona na gigantyczne straty ze względu na zamknięcie wielu obiektów, to społeczeństwo powinno wykorzystać tę sytuację "w sposób maksymalnie zdrowotny" i nie wychodzić na place i bulwary. Szumowski mówił, że w weekend wiele osób nie stosowało się do zaleceń, wychodząc tłumnie z domów.

Pytany o rekomendacje dotyczące możliwości zorganizowania wyborów 10 maja, odparł, że bliżej pierwszego tygodnia kwietnia będzie więcej danych dotyczących ewentualnych rekomendacji.

Pracujemy nad tym, żeby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja

Na dziś pracujemy nad tym, żeby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja; tak, jak przygotowujemy się do przeprowadzenia egzaminów 8-klasisty czy egzaminów maturalnych, tak też przygotowujemy się do wyborów prezydenckich - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

Premier Mateusz Morawiecki odbył w poniedziałek naradę, w formie wideokonferencji, z samorządowcami: marszałkami województw i prezydentami miast.

Jednym z tematów dyskusji były majowe wybory prezydenckie. "My tutaj mamy jasne stanowisko: mimo tej pandemii, z którą musimy się na co dzień mierzyć, naszym wspólnym obowiązkiem jest to, aby państwo wszędzie tam, gdzie to możliwe, funkcjonowało. Tak, jak staramy się i przygotowujemy do przeprowadzenia egzaminów 8-klasisty czy egzaminów maturalnych, tak też przygotowujemy się do wyborów prezydenckich" - oświadczył Dworczyk po poniedziałkowej naradzie szefa rządu.

Przyznał, że sytuacja w związku z epidemią jest "bardzo dynamiczna i w perspektywie tygodni może się w różny sposób zmieniać". "Natomiast na dzień dzisiejszy pracujemy nad tym, żeby te wybory się odbyły" - zaznaczył Dworczyk.

W ostatnich dniach wielu samorządowców wyraziło sprzeciw wobec planowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Wśród nich byli m.in. prezydenci: Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Sopotu, Lublina, Płocka, Rybnika, Gliwic, Będzina, Sosnowca, Ciechanowa, Inowrocławia. Samorządowcy argumentują m.in., że w sytuacji epidemii koronawirusa wyborów nie da się przeprowadzić w sposób bezpieczny dla mieszkańców i członków komisji wyborczych. Część z nich przesłało takie stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej.

Mam nadzieję, że nie będzie sytuacji, w których samorządowcy będą naruszać przepisy - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Jestem przekonany, że żadnego rodzaju prób konfrontacyjnych nie będzie - dodał.

Odnosząc się do tego w poniedziałek w Radiu Kraków wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział: "Niech samorządowcy, którzy tak buńczucznie zapowiadają, że złamią prawo i uniemożliwią przeprowadzenie wyborów prezydenckich, liczą się z tym, że stracą swoje stanowiska".

Dworczyk pytany w poniedziałek na konferencji prasowej, jak ocenia wypowiedź Terleckiego wyraził nadzieję, że "nie będzie sytuacji takich, w których mogłoby dochodzić do naruszenia przepisów". "Jesteśmy wszyscy odpowiedzialni z tytułu sprawowanych funkcji, jesteśmy odpowiedzialni, czy to w kategorii państwa, czy w kategorii samorządów lokalnych, więc jestem przekonany, że tego rodzaju prób konfrontacyjnych nie będzie" - zaznaczył szef KPRM. (PAP)

autor: Marta Rawicz, Mieczysław Rudy, Edyta Roś, Mateusz Roszak

mro/ mkr/ mrr/ rud/ itm/ ero/ tgo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 3 adamleszcz

Bóg pomaga danej władzy tak długo dopóki się na niej nie pozna.

Boska to kara także za GetBack i Idea Bank. Zamietli pod dywan złodziejstwo pod okiem władz GetBack i Banku na 2,5 mld złotych, z 9.500 ludźmi utopionymi, poszkodowanymi, jedynie omamionymi deklaracjami, jak przy każdej aferze…

Nie chcieli w swej bucie pochylić się na krzywdą 9.500 ludzi, to ich karki zostały przygięte, i muszą pochylać się nad cierpieniem milionów, nie chcieli wspomóc okradzionych na ponad 2 mld złotych, muszą wydać ponad 200 mld złotych.

Bezduszne społeczeństwo nie współczuło poszkodowanym, wręcz szydziło, nawet hejtowało, teraz sami poczuli strach, i mogą doznać jak to jest, jak tracisz z dnia na dzień, jak się świat zawala, co oznacza życie w niepewności, stojąc w kolejce po ryż i papier toaletowy.

Słabego zostawili na pastwę losu, silny los nimi potrząsł. Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Zobaczcie jak afera GetBack w datach jest skorelowana z k-wirusem, począwszy od listopada – pierwsze pismo od sygnalisty, pierwsze wzmianki o k-wirus, grudzień potwierdzenie problemów, tu i tu, i dalszy rozwój, spadki notowań, wzrosty zachorowań, a skończywszy na nadchodzącym kwietniu, gdzie był krach i zawieszenie notowań, a dla k-wirus ma być szczyt zachorowań. Po prostu jest jakaś historyczna zbieżność w datach i dynamice obu zjawisk.

„Po niemal dwóch latach od wybuchu afery ludzie, którzy stracili oszczędności, nie są w stanie ich odzyskać. Raport Najwyższej Izby Kontroli jest miażdżący dla władzy i mówi wprost o zaniedbaniach. Pismo sygnalisty wskazuje jasno, że można było przewidzieć bieg zdarzeń. Nie zareagował nikt i nikogo nie pociągnięto do tej pory do odpowiedzialności”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
60 40 ciemny_lud

Sługusy Jarosława dobrze wiedzą, że wyborów w maju nie będzie, ale dzięki pozornie głupiemu uporowi w tej sprawie media i opozycja mają się czym zająć - i mniej drążą sytuację w służbie zdrowia, która de facto jest największym źródłem zarażeń

! Odpowiedz
5 30 1984

Widzę wpis wybitnego statystyka który doskonale wie co będzie w maju. Proszę zatem o jakiś wykres, kilka liczb lub cokolwiek uwiarygodniajacego taką prognozę. Masz 32 plusiki wiec ludzi znających matemtykę lub doskonale zorientowanych co bedzie jest sporo. A ja głupi ciągle widzę powolne wygaszanie epidemii. W/g mnie od kilku dni idziemy po krzywej logistycznej z max 2.5 tys aktywnych przypadków. Chętnie sie dowiem gdzie popełniłem błąd w obliczeniach!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 3 marxs odpowiada 1984

" A ja głupi ciągle widzę powolne wygaszanie epidemii"-rzeczywiście jesteś głupi i to wyjątkowo głupi ale dobrze że sam to dostrzegasz jest nadzieja że może staniesz się mądrym

! Odpowiedz
0 4 pswiatki odpowiada 1984

Proszę o zdefiniowanie - dla ustalenia uwagi - pojęcia krzywej logistycznej. Dziękuję za wypowiedź!

! Odpowiedz
41 23 karbinadel

Komentowanie czegokolwiek tutaj straciło kompletnie sens. Szkoda, bo kiedyś to było fajne miejsce.

! Odpowiedz
9 25 sammler

Dwutygodniowa kwarantanna ewidentnie zaczęła już przejawiać się spadkiem formy psychicznej u wielu ludzi. A jutro pewnie zakażą ostatecznie nie tyle gromadzenia się, ile w ogóle przebywania w miejscach publicznych (poza ulicą).

I piszę to całkiem poważnie. Koledzy, którzy pracują zdalnie już 2 tygodnie, powoli nie dają rady - szczególnie ci, którzy mają dzieci w domach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 17 karbinadel odpowiada sammler

Raczej mam na myśli zorganizowany hejt, który staje się coraz bardziej prymitywny i wulgarny

! Odpowiedz
1 5 sammler odpowiada karbinadel

Wiem, co możesz mieć na myśli - nigdy nie widziałem na Bankierze tylu usuniętych komentarzy (nawet mój poleciał). Ja tłumaczę, co może być przyczyną tego szczególnego ostatnio nasilenia.

! Odpowiedz
13 15 czerwony_wiewior odpowiada sammler

To byłoby dość głupie, bo samotnie spacerujący czy jeżdżący na rowerze nie stanowią dla nikogo zagrożenia. Tym bardziej, że w miastach dużo ludzi przesiadło się z tramwajów właśnie na rowery - a przemieszczać się muszą, bo jeszcze niektórzy wciąż pracują. Często też jeżdżą na skróty np. przez park czy bulwar

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil