REKLAMA

Kolejny kraj stawia warunki przed udzieleniem zgody na rozszerzenie NATO

2022-05-18 20:07
publikacja
2022-05-18 20:07
Kolejny kraj stawia warunki przed udzieleniem zgody na rozszerzenie NATO
Kolejny kraj stawia warunki przed udzieleniem zgody na rozszerzenie NATO
fot. Patrik Macek/PIXSELL / / PIXSELL

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović oświadczył w środę, że zgoda jego kraju na wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO musi być powiązana ze zmianami prawa wyborczego w Bośni i Hercegowinie, które sprzyjałyby zamieszkującej ten kraj mniejszości chorwackiej.

Milanović, mówiąc o potrzebie zawetowania kandydatur Szwecji i Finlandii, podkreślił, że "nie byłby to krok przeciwko tym krajom, ale taki, który pozwoli zadbać o interesy Chorwacji".

Władze w Zagrzebiu od miesięcy wspierają starania bośniackich Chorwatów, którzy dążą do wprowadzenia zmian w procesie wyborczym zdominowanym ich zdaniem przez boszniacką (zamieszkujący BiH muzułmanie - PAP) większość.

Chorwacki premier Andrej Plenković, komentując słowa prezydenta, zapewnił, że "ani HDZ (rządząca Chorwacją partia - PAP), ani parlamentarna większość nie rozważa blokady członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO".

Wnioski o przystąpienie do NATO dotychczas neutralnych państw zostaną rozpatrzone na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej, prawdopodobnie na szczeblu ambasadorów krajów członkowskich. Zdarza się jednak, że Rada Północnoatlantycka zwoływana jest na szczeblu głów państw, kiedy to Chorwację zwykle reprezentuje prezydent, a w takim przypadku Milanović miałby realną możliwość zablokowania decyzji NATO.

Wcześniej swoje warunki postawiła Turcja

Doradca tureckiego prezydenta Ibrahim Kalin powiedział w środę w rozmowach z przedstawicielami Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA, że zmiana stanowiska Ankary w sprawie przyjęcia krajów nordyckich do NATO będzie możliwa tylko wtedy, gdy spełnione będą oczekiwania Turcji.

Kalin, który jest głównym doradcą prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana w sprawach międzynarodowych, powiedział, że podczas rozmów z dyplomatami krajów zachodnich "podkreślono, iż jeśli oczekiwania Turcji nie zostaną spełnione, to postęp w procesie (akcesji) nie będzie możliwy" - głosi komunikat wydany przez służby prasowe tureckiego prezydenta.

We wtorek Associated Press, powołując się na ekspertów, napisała, że Turcja grozi zablokowaniem przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO, by uzyskać ustępstwa. Najważniejsze oczekiwanie Ankary - jak ocenia agencja AP - to zmiana polityki Helsinek i Sztokholmu wobec Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz milicji syryjskich Kurdów, czyli Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG).

Wspierane przez Zachód siły YPG stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Ankara uważa je jednak za organizację terrorystyczną z powodu powiązań z separatystyczną i zdelegalizowaną w Turcji PKK.

Erdogan może też mieć nadzieje na to, że nakłoni USA ponownie do sprzedania Turcji myśliwców F-35; Waszyngton zawiesił te plany, gdy Ankara zdecydowała się, wbrew protestom USA, kupić rosyjski system przeciwrakietowy S-400. (PAP)

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
po_co
Ludzkość to jednak wciąż cholernie prymitywny gatunek. Jugosławia rozleciała się 30 lat temu, a tam wciąż kipi.
Pamiętam jak w dzieciństwie szperano nam po bagażach gdy jeździliśmy tam na wakacje. Wystarczy się dogadać, znaleźć wspólne interesy i po sprawie.

Nie... wciąż targanie kotów o problemy sprzed dwóch wieków.
antek10
A ile tej mocarnej armii ma Chorwacja żeby stawiać warunki? Niech sie nie ośmieszają tymi swoimi warunkami :-)))
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jaszczura
niestety, drobne egoizmy narodowe w obliczu wojny ptutinowskiej - obrzydliwe
karbinadel
Nie podobało się? To inaczej: teraz widać, kto jest naprawdę mały
jaszczura odpowiada karbinadel
Trzeba uważać z używaniem mniej cenzuralnych słów, a wiadomo i tak o co chodzi. Dobrze pocisnąłeś tym konformistom.
olmert
Śmierć Tito okazała się istną tragedią dla całego regionu zajmowanego przez dawna Jugosławię. Tam nigdy nie będzie spokoju podobnie jak na Bliskim Wschodzie.
jaszczura
Śmierć Stalina to dopiero była tragedia, cios. Słońce Wschodu zaszło.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki