REKLAMA

Luksusowe mieszkania już tak nie drożeją

Marcin Kaźmierczak2020-09-25 11:20redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-09-25 11:20
fot. Lester Balajadia /

O niespełna 1 proc. wzrosła w II kw. 2020 r. średnia cena nieruchomości typu premium w największych miastach świata – wynika z danych Knight Frank. To najwolniejszy wzrost od czasów kryzysu finansowego z lat 2008-2009.

Wśród siedmiu największych światowych rynków nieruchomości premium średnia cena transakcyjna w relacji do II kw. 2019 r. spadła o ok. 2 proc. Największy spadek w ciągu ostatnich 12 miesięcy zanotowano w Londynie (-5 proc. r/r). Średnia cena metra kwadratowego nieruchomości typu premium spadła również w Hongkongu (-4 proc. r/r), Singapurze (-3 proc. r/r), Dubaju (-2 proc. r/r), Madrycie (-1 proc. r/r) oraz Nowym Jorku (-1 proc. r/r).

Nie wszędzie apartamenty potaniały

Wzrost średniej stawki odnotowano jedynie w Sydney (+3 proc. r/r). Tam też miał miejsce największy wzrost cen w skali 5- i 10-letniej. W porównaniu z II kw. 2015 r. średnia cena luksusowego mieszkania położonego w Sydney wzrosła o 38 proc. Wzrost liczony w relacji do II kw. 2010 r. wyniósł 73 proc.

Wzrost o kilkadziesiąt procent względem II kw. 2015 r. odnotowano także w Madrycie (+29 proc.) oraz Singapurze (+22 proc.). Na drugim biegunie znalazły się z kolei ceny luksusowych nieruchomości położonych w centralnych dzielnicach Londynu, które w II kw. 2020 r. były średnio o 17 proc. niższe niż w II kw. 2015 r.

Nadpodaż nad Zatoką Perską

Jeszcze mocniej w ciągu ostatnich pięciu lat spadły ceny tego typu nieruchomości oferowanych w Dubaju (-25 proc.). Tam też stawki cechowały się największą stabilizacją w relacji do II kw. 2010 r. Wzrost w ciągu 10 lat wyniósł jedynie 1 proc. Jak czytamy w raporcie Knight Frank, spadek w skali pięcioletniej i niemal niezauważalny wzrost w ciągu 10 lat wynika z rekordowej nadpodaży nieruchomości luksusowych. Tylko na 2020 r. deweloperzy zaplanowali oddanie 50,7 tys. luksusowych mieszkań. W 2019 r. było ich 36,3 tys., a w 2018 r. 28,5 tys.

Dla porównania, w drugim pod względem liczby inwestycji Hongkongu w 2020 r. miało zostać oddanych niespełna 21 tys. luksusowych apartamentów. W Europie liderem pod tym względem okazał się Madryt (19 tys. w 2020 r.), który wyprzedził dotychczas najmocniej nasycony nowymi inwestycjami Londyn (17,9 tys. w 2020 r. i 22,2 tys. w 2019 r.). Eksperci Knight Frank wiążą spadek prowadzonych inwestycji w Londynie z wyjściem Zjednoczonego Królestwa z unijnych struktur.

Pandemia zmienia projekty

Jak wynika z raportu Knight Frank, blisko sześciu na dziesięciu globalnych deweloperów przesunęło realizacje swoich projektów z powodu pandemii.

– PomimoPomimo że jest jeszcze za wcześnie, żeby ocenić długofalowy wpływ pandemii na sektor nieruchomości, jasne jest, że przyspieszyła ona wcześniejsze trendy i zainicjowała nowe rozwiązania w projektowaniu inwestycji mieszkaniowych – mówi Magdalena Michalak z Knight Frank.

Co trzecia z firm, które wstrzymały realizowane przez siebie inwestycje, po pandemii wprowadziła zmiany w już zatwierdzonych projektach, również takie, których nie brała pod uwagę przed 2020 r.

– Dla przykładu, 38 proc. respondentów rozważa wprowadzenie w swoich projektach większych udogodnień dla rowerzystów. Główna zmiana jaka ma zajść w projektowaniu domów dotyczy jednak rozwiązań technologicznych. Priorytetem ma być instalowanie ogólnodostępnej sieci WiFi w budynkach, co ma wpłynąć na jakość pracy zdalnej. Deweloperzy chcą również udoskonalonych systemów oczyszczania powietrza, automatyzacji drzwi i głosowego sterowania windami – wymienia Magdalena Michalak.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jasiek2017
Jak ktoś kupi dzisiaj to za 10 i więcej lat będzie się cieszył z tanio kupionego M. Oczywiście pod warunkiem, że nie będzie wojny, zombi itp
trolley
A jak ktoś kupi w przyszłym roku będzie się cieszył z tanio kupionego mieszkania od razu :)
detektorjusia
Masz poniekąd rację, gdzieś za 10+ lat ceny mogą nominalnie przebić górkę z pierwszej połowy 2020. A tak przy okazji czytałeś artykuł na morizon o spadku zainteresowania najmem w Gdańsku o 55%? Wiem że z liczb jesteś cienki więc i tak nie zrozumiesz o co chodzi, ale możesz zapytać znajomych o ile posiadasz takowych Masz poniekąd rację, gdzieś za 10+ lat ceny mogą nominalnie przebić górkę z pierwszej połowy 2020. A tak przy okazji czytałeś artykuł na morizon o spadku zainteresowania najmem w Gdańsku o 55%? Wiem że z liczb jesteś cienki więc i tak nie zrozumiesz o co chodzi, ale możesz zapytać znajomych o ile posiadasz takowych bo buców megalomanów nikt specjalnie nie lubi.
tomako_lunatic
Czyli jak dobrze pamiętam Jasiu, za chwilę coś kupujesz? ;-)
demeryt_69
Autorem tego zdjęcia jest Filipino Lester Balajadia - z jakiego miasta ono pochodzi?

https://gurushots.com/labalajadia/photos
traderfr
Jak ktoś chce się pośmiać z "luksusowej" nieruchomości 40m2 za jedyne 8700zł/mies

https://www.otodom.pl/oferta/mieszkanie-40-m-gdansk-ID3vM51.html

chojnak
Jedno mieszkanie w Warszawie-Ursynów (dla starszego dziecka) kupiłem w 2018r. Zanim kupię drugie, dla młodszej pociechy, poczekam. Ceny powyżej 10k pln/m2 przy 40m2 to już pieśń przeszłości. Stanieje, kupię. Nie stanieje - luz, są akcje, złoto bulionowe itp. Przepłaciłem w 2018ym, teraz przepłacać nie zamierzam. Jedno mieszkanie w Warszawie-Ursynów (dla starszego dziecka) kupiłem w 2018r. Zanim kupię drugie, dla młodszej pociechy, poczekam. Ceny powyżej 10k pln/m2 przy 40m2 to już pieśń przeszłości. Stanieje, kupię. Nie stanieje - luz, są akcje, złoto bulionowe itp. Przepłaciłem w 2018ym, teraz przepłacać nie zamierzam. Nie spieszy mi się, mam czas.
A cykl bankiera pt "Rośnie,spada, spada, rośnie" w epopei "nieruchomościowej" faktycznie zaczyna już nużyć.
trolley
Chyba nie zrozumiałeś mechanizmu :) Spada jak nie zapłacili za artykuł i autor pisze jak jest, a rośnie jak deweloperzy wykupią artykuł sponsorowany. A że czytelnicy w większości wiedzą jak to działa to i rzeczywiście dla nich nudne to jest. Bo ile razy można to samo powtarzać. Myślący i inteligentni ludzie mają Chyba nie zrozumiałeś mechanizmu :) Spada jak nie zapłacili za artykuł i autor pisze jak jest, a rośnie jak deweloperzy wykupią artykuł sponsorowany. A że czytelnicy w większości wiedzą jak to działa to i rzeczywiście dla nich nudne to jest. Bo ile razy można to samo powtarzać. Myślący i inteligentni ludzie mają własne zdanie co do przyszłości rynku w najbliższych latach i nie potrzeba im Bankiera ;)
demeryt_69
Dobry ruch, gdyż Warszawa to bezsprzecznie najpiękniejsza stolica Europy - to nie szmonces!
kouk
Niezłe poczucie humoru na weekend

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki