REKLAMA

Kiedy wrócą wesela? Minister Niedzielski podaje możliwą datę

2021-04-20 09:03
publikacja
2021-04-20 09:03
fot. Andrii Medvednikov / Shutterstock

Być może w maju przywrócona zostanie możliwość organizacji wesel, w ograniczonym zakresie, z limitem na początek w okolicach 25 osób - stwierdził we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szefa resortu zdrowia zapytano w radiu Zet, od kiedy będzie można organizować wesela. W związku z trwająca pandemią w kraju obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób.

"Myślę, że wesela będą wracały też tak stopniowo. Bardziej chodzi mi tutaj o kwestię limitu osób, które będą mogły uczestniczyć w takich przyjęciach. Pewnie gdzieś w okolicach 25 osób, od takiego limitu zaczniemy" - odpowiedział Niedzielski.

I - jak dodał - myśli, że "wesela właśnie w takim limitowanym, ograniczonym zakresie, być może jeszcze nawet w maju będą przywrócone".

W środę decyzja w sprawie obostrzeń przed majówką

Szef MZ w rozmowie w Radiu Zet poinformował, że należy spodziewać się kontynuacji trendu spadkowego, jeśli chodzi o liczbę nowych zachorowań. "Pod tym względem raczej nie będzie zaskoczeń" - dodał.

Pytany, czy znoszenie obostrzeń będzie miało wymiar regionalny, czy ogólnopolski, minister odpowiedział, że sprawa ta jest obecnie rozpatrywana. Zastrzegł jednocześnie, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

"Dziś i jutro będą trwały intensywne konsultacje. Wydaje się, że jednak pójście w kierunku regionalizacji jest taką naturalną ścieżką w tej chwili, bo jeżeli porównujemy sytuację na Śląsku, gdzie jest największa w Polsce liczba zakażeń do sytuacji na Podkarpaciu, gdzie jest najmniejsza, to są to dwa różne światy pod względem epidemicznym" - ocenił Niedzielski.

Zapowiedział, że prawdopodobnie w środę zakomunikowana zostanie ostateczna wersja, co jeszcze ewentualnie zmieni się w tygodniu przed majówką.

I ślubuję ci... nie wiadomo kiedy. Kolejna branża mówi "dość!"

„Normalnie grywam około 80 imprez eventowo-weselnych rocznie, w 2020 – dwie”. Od ponad trzech miesięcy obowiązuje w Polsce zakaz organizacji wesel, zgromadzeń czy imprez powyżej 5 osób. Branże ślubna i eventowa już poniosły olbrzymie straty, a szans na luzowanie obostrzeń w tym zakresie i powrotu do normalności na razie nie widać. Przedsiębiorcy z sektora mają dosyć i zaczynają protesty.

Minister podkreślił, że w szpitalach wciąż przebywa ponad 30 tys. osób, dlatego - jak mówił - pod względem obciążania infrastruktury szpitalnej "jesteśmy cały czas wysoko ponad poziomem drugiej fali". Jak dodał, w kwestii luzowania obostrzeń należy działać "techniką małych kroczków".

Jak wskazał, w pierwszej kolejności priorytetem jest przywrócenie edukacji, a więc powrót do szkół klas I-III. Pytany, czy starsi uczniowie wrócą jeszcze przed końcem roku do szkół, odparł, że "jest taka szansa". "Będziemy robili wszystko i z panem ministrem (edukacji i nauki) Przemysławem Czarnkiem mamy taki plan, żeby cała edukacja została przywrócona jeszcze przed wakacjami" - powiedział.

Zapowiedział, że w dalszej kolejności odmrażanie będą usługi (m.in. branża beauty), handel wielkopowierzchniowy, hotele, a na końcu restauracje i siłownie.

Pytany z kolei o zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, zaznaczył, że musi być mała częstotliwość występowania wirusa i można się tego spodziewać bliżej końca maja.

Zdaniem szefa MZ większego luzowania obostrzeń należy spodziewać się bliżej przełomu maja/czerwca.

Pytany z kolei, kiedy zostaną wznowione zabiegi operacyjne, odpowiedział, że trzeba poczekać, aż fala zachorowań i hospitalizacji się zmniejszy. "Planujemy, że po majówce będziemy chcieli wrócić do zabiegów planowych" - powiedział Niedzielski.

Zapowiedział, że w tej kwestii po majówce zostanie przedstawionych kilka strategicznych decyzji.

autor: Edyta Roś

ero/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bha
Do Chin swego czasu mieli wszyscy ogromne pretensje, że nowego wirusa niby w świat wypuścili, nie zatrzymali, nie pomiadomili innych o nowym wirusie. A teraz co mamy po roku Pandemii z reguły wielka Cisza winnych nie ma tego, że wirus covid 19 mutujący cały czas kolejnymi wariantami, odmianami coraz grożniejszymi zjadliwymi Do Chin swego czasu mieli wszyscy ogromne pretensje, że nowego wirusa niby w świat wypuścili, nie zatrzymali, nie pomiadomili innych o nowym wirusie. A teraz co mamy po roku Pandemii z reguły wielka Cisza winnych nie ma tego, że wirus covid 19 mutujący cały czas kolejnymi wariantami, odmianami coraz grożniejszymi zjadliwymi obecnie w zasadzie bez trudu raczej swobodnie przemieszcza się między kontynentami, krajami i cóż wszystko jest teraz już NIBY OK??? , nikt nikogo nie wini, do nikogo nie ma prenensji. Niestety a wirusowi w to gra!!!!! .
stachsgh
Ale im te wesela w głowie a potem rozwody.
To jest walka.
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
atx
dziś na rynku we wrocku tłumy, knajpy pootwierane sprzedają na zewnątrz
to róbra imprezy na zewnątrz, robi się ciepło, walić ich
a jak nie mamy spis wszystkich gestapolicjanów i bedziemy gnębić od dupy strony
atx
ps: zabiegi operacyjne tez na zewnątrz robić! ...a cosmici niech zdychają
ptokbentoniczny
25 osób to jest na chrzcinach albo komunii. Takie otwieranie sal weselnych, to tak jakby w ogóle ich nie otworzono.
dagnaa
I dokładnie o to chodzi - Kościół ich piłuje, bo nie może sobie pozwolić na brak kasy z komunii drugi rok z rzędu, więc muszą łaskawie pozwolić na przyjęcia "do 25 osób".
Żeby aż tak głupio nie wyglądało, to wesela też muszą "odblokować", ale tylko naiwni myślą, że to jest łaska i
I dokładnie o to chodzi - Kościół ich piłuje, bo nie może sobie pozwolić na brak kasy z komunii drugi rok z rzędu, więc muszą łaskawie pozwolić na przyjęcia "do 25 osób".
Żeby aż tak głupio nie wyglądało, to wesela też muszą "odblokować", ale tylko naiwni myślą, że to jest łaska i pochylenie się nad problemem młodych chcących zaplanować sobie życie...
betanddontcare
Wytrzymajcie, to tylko dwa tygodnie

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki