REKLAMA
WEBINAR

KPO w Hiszpanii. PE nie wie, na co kraj wydaje środki

2022-10-27 20:24
publikacja
2022-10-27 20:24

Szefowa komisji kontroli budżetowej Parlamentu Europejskiego Monika Hohlmeier ostro skrytykowała unijnych komisarzy za powolność w monitorowaniu środków przekazanych Hiszpanii w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy - poinformował w czwartek dziennik „El Mundo”. „Musimy wiedzieć, na co wydaje pieniądze Hiszpania, bo w ogóle nie mamy takiej informacji” - podkreśliła Hohlmeier.

KPO w Hiszpanii. PE nie wie, na co kraj wydaje środki
KPO w Hiszpanii. PE nie wie, na co kraj wydaje środki
fot. Fernando Alvarado / / Reuters

Hiszpania otrzymała dotąd 31 mld euro z przeznaczeniem na reformy i inwestycje po pandemii Covid-19. „Nie mam pojęcia, na co są wydawane te pieniądze" - powiedziała niemiecka eurodeputowana Europejskiej Partii Ludowej podczas posiedzenia komisji w Brukseli w tym tygodniu.

"To jest nie do przyjęcia (...). Kiedy przyniosą nam dokumenty wykazujące, na co przeznaczają pieniądze?” - zapytała Holhmeier, zwracając się do dyrektorów generalnych w KE, Maartena Verweya i Celine Gauer.

Do tej pory w Hiszpanii nie działa informatyczny system audytu i kontroli funduszy, który - zgodnie z obietnicą rządu - miał ruszyć w trzecim kwartale 2021 r.

KE wiedziała o tych nieprawidłowościach, jednak wstępnie zgodziła się na wypłatę środków unijnych. „Hiszpania prosiła nas o danie jej dziewięciu miesięcy na uruchomienie systemu, co wydało nam się rozsądne” - tłumaczył Verwey. „Należy zweryfikować wypełnienie tego zobowiązania przed wypłaceniem następnej transzy w wysokości 6 mld euro” - dodał. Nie wykluczył, że środki te mogą zostać zablokowane.

Według KE po wypłaceniu Hiszpanii pierwszej transzy środków z funduszu sprawdzono, czy rząd przeprowadza reformy, ale już nie sprawdzono, czy inwestuje.

Europejski Trybunał Obrachunkowy wskazał na brak rygorystycznego monitorowania reform. Nie oskarżył hiszpańskiego rządu „o defraudację czy coś w tym rodzaju”, ale wezwał do zachowania przejrzystości - podaje „El Mundo”.

Według Hohlmeier najprawdopodobniej istnieje duży problem z realizacją celów Krajowego Planu Odbudowy w Hiszpanii. Eurodeputowana zwróciła uwagę na niedawną dymisję dyrektor generalnej w Madrycie odpowiedzialnej za realizację tego planu, Rocio Frutos.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ fit/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
blind-oln
Dobrze, że my nie mamy takich problemów.
innowierca
Nieprawda. Mowil przeciez ponad rok temu, ze zamierzaja zwiekszyc wydatki na promocja LGBTQ plus.....
kyjo
Nie ważne na co wydają jeśli popierają obecną kaste w Brukseli.

Powiązane: Europejski Fundusz Odbudowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki