KNF zawiesiła działalność SKOK Polska i wystąpiła o ogłoszenie jej upadłości

analityk Bankier.pl

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zawiesiła z dniem 25 lutego działalność SKOK Polska i postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej kasy spółdzielczej - poinformowała KNF w komunikacie.

Na początku lutego KNF poinformowała, że nie zgłosiła się żadna kasa gotowa do przejęcia i restrukturyzacji SKOK Polska. Nadzorca rozpoczął poszukiwanie banku, które podejmie się tego zadania.

W związku z brakiem zainteresowania wśród instytucji kredytowych i odmową udzielenia pomocy ze środków funduszu stabilizacyjnego przez Kasę Krajową komisja zdecydowała się zawiesić działalność SKOK i zgłosić wniosek o jej upadłość.

KNF zawiesiła działalność SKOK Polska i wystąpiła o ogłoszenie jej upadłości
KNF zawiesiła działalność SKOK Polska i wystąpiła o ogłoszenie jej upadłości (fot. Maciej Jarzębiński / FORUM)

Według danych na 31 grudnia 2015 roku SKOK Polska posiadała ujemne fundusze własne w wysokości - 92 mln zł i wykazywała bieżącą stratę w wysokości 46,2 mln zł oraz niepokrytą stratę z lat ubiegłych w wysokości 65,9 mln zł. Aktualnie depozyty członkowskie zgromadzone przez 15,8 tys. członków SKOK Polska wynoszą 172,9 mln zł.

"Zarządca komisaryczny ujawnił, że dokonane przez poprzedni zarząd wyceny spółek będących w posiadaniu SKOK Polska były zawyżone - wartość udziałów tych spółek w bilansie SKOK Polska została skorygowana w dół z 43,7 mln zł do 8,8 mln zł" czytamy w komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego.

"Poważne nieprawidłowości ujawnione przez zarządcę komisarycznego i UKNF w działalności poprzednich władz SKOK Polska przed ustanowieniem w spółdzielczej kasie zarządcy komisarycznego znalazły odzwierciedlenie w zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstw skierowanych do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie" informuje nadzorca w komunikacie.

Wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SKOK Polska stanowi formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Przypomnijmy, że ochronie podlegają środki zgromadzone na rachunkach na żądanie oraz terminowych klienta do kwoty odpowiadającej równowartości 100.000 euro. Fundusz ma na rozpoczęcie wypłat 20 dni roboczych.

Za czas pomiędzy ogłoszeniem zawieszenia działalności a wypłatą środków nie są naliczane odsetki. Jeśli depozyty klienta przekraczały granicę 100 tys. euro, nadwyżkę ponad limit będzie można odzyskać z masy upadłości na zasadach podobnych jak inni wierzyciele, jednak o majątek kasy upomną się zapewne różne podmioty, w tym BFG, który ma takie prawo.

ZUS zawiesił przelewy do SKOK Polska

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesił przelewy świadczeń emerytalnych i rentowych do Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Polska" w Warszawie. Osoby, które miały tam rachunek powinny - podać ZUS nowy numer konta.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował PAP, że wypłaty wstrzymano w wyniku decyzji KNF, która zawiesiła działalność SKOK "Polska" i wystąpił o jego upadłość.

Czwarta upadłość w sektorze

SKOK Polska to czwarta kasa spółdzielcza, która kończy działalność w trybie upadłości. W lipcu 2014 r. miał miejsce pierwszy taki przypadek. SKOK "Wspólnota" liczył 107 tys. członków, a deponentom wypłacono ponad 800 mln zł.

W grudniu 2014 r. podobny los spotkał jedną z największych kas w sektorze - SKOK Wołomin. Bankowy Fundusz Gwarancyjny został uszczuplony o 2,2 mld zł. Jedną z przyczyn niewypłacalności kasy okazały się wyłudzenia kredytów. Wątek kryminalny tej sprawy czeka na swoje rozstrzygnięcie.

Na początku stycznia 2016 r. KNF zgłosiła wniosek o upadłość SKOK "Kujawiak". Kasa ta pod względem skali działania może zostać zaliczona do tej samej grupy co SKOK Polska. Obsługiwała 18 tys. członków, a wartość zgromadzonych depozytów wynosiła 187 mln zł. Wypłaty środków gwarantowanych rozpoczęły się 18 stycznia, a obsługę procesu przejął Bank Pekao.

Część popadających w kłopoty kas znalazła nabywców w sektorze bankowym. Alior Bank przejął SKOK im. kard. Wyszyńskiego (proces zakończy się w marcu 2016 r.) oraz SKOK im. św. Jana z Kęt. Bank Pekao nabył SKOK Kopernik, a PKO BP - SKOK Wesoła. Transakcje również wymagały zaangażowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. PKO BP otrzymał 278 mln zł dotacji, Bank Pekao - 101 mln zł, a Alior Bank - 15 mln zł.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~beznadzieja

Ciekawe dlaczego PIS tak bronił tych Skoków przed nadzorem KNF. Polski kapitał. Dobre, bo polskie. Płakać się chce. Nic lepszego nie potrafimy stworzyć, tylko bankructwo?

! Odpowiedz
2 3 ~pk

A szef tego wszystkiego w nagrodę za zasługi został senatorem i szefem Komisji Finansów Publicznych. Śmiać się, czy płakać?

! Odpowiedz
2 6 ~pis-kradnie

SKOK Kujawiak ,SKOK Wspólnota,SKOK Wołomin a teraz następny ,to jest ta słynna ostoja polskiego kapitału o które bredził Szewczak

! Odpowiedz
3 5 ~al

Pokazuje to dobitnie jak niekompetentny rząd mamy. Niestety to dopiero początek, niedługo podobne efekty dyletanctwa pisiorów będą widoczne na każdym kroku.

! Odpowiedz
3 6 ~plazowicz

Gdyby obrobili kiosk Ruchu, albo wyrwali babci torebkę z 100 zł, to byłyby sunkowo surowe kary... a tak to co najwyżej trochę pochodza po sądach i na tym się skończy. Polska to raj dla złodziei.

! Odpowiedz
1 3 ~mhm

Polska upada!

! Odpowiedz
0 3 ~kamienikupa

Polska w ruinie.

! Odpowiedz
9 8 ~hggolh

KNF jak zwykle czeka tak długo, aż nie ma co ratować. Mam nadzeiję, że teraz PO zostanie rozliczone z efektów ich rządów. A ludzie którzy wciskają, że to PIS nie pozwolił na kontrolę SKOK ... no cóż PO miało monopol na władzę 8 lat.

! Odpowiedz
8 13 ~Pisk

To dopiero pokrętna pisowska logika! PiS płaszczem okrywał SKOKi, a PO jest winna, że matactwa i wałki w SKOKach były tolerowane. Boki zrywać !

! Odpowiedz
4 5 ~xxxxx

sprawdź proszę kto za skoki i ich stan odpowiada.
PO tu akurat ma nic do tego.
podpowiem Ci: dzwoń do Jerrego

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl