KE zaleca Polsce stworzenie systemu podwyższającego wiek emerytalny

Komisja Europejska zaleciła w środę Polsce stworzenie systemu podwyższającego rzeczywisty wiek przechodzenia na emeryturę. Jej zdaniem ma to kluczowe znaczenie dla polskiego rynku pracy, jak również dla wzrostu PKB.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

KE opublikowała w środę rekomendacje dla poszczególnych krajów UE, w których zawarła wytyczne dotyczące polityki gospodarczej na najbliższe 12–18 miesięcy.

Rekomendacje dla Polski dotyczą m.in. konieczności zapewnienia "adekwatnej wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych i stabilności systemu emerytalnego przez wprowadzenie środków służących podwyższaniu rzeczywistego wieku przejścia na emeryturę i przez reformę preferencyjnych systemów emerytalno-rentowych".

Zdaniem KE Polska powinna podjąć działania, które doprowadzą do zwiększenia uczestnictwa w rynku pracy, w tym przez poprawę dostępu do opieki nad dziećmi i do opieki długoterminowej, oraz w celu likwidacji utrzymujących się przeszkód dla bardziej trwałych form zatrudnienia. KE zaleca też "wspieranie wysokiej jakości edukacji i rozwijanie umiejętności odpowiadających potrzebom rynku pracy, zwłaszcza poprzez kształcenie dorosłych".

Komisja informuje, że do 2017 r. średni wiek przejścia na emeryturę zwiększał się, do czego przyczyniły się wcześniejsze reformy, takie jak wycofanie możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę i stopniowe podnoszenie ustawowego wieku emerytalnego. W 2018 r. średni wiek przejścia na emeryturę zmniejszył się zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet, co było związane z obniżeniem ustawowego wieku emerytalnego pod koniec 2017 r.

Zdaniem unijnych urzędników, w związku ze zmniejszaniem się liczby ludności w wieku produkcyjnym w Polsce dalszy wzrost rzeczywistego wieku przejścia na emeryturę ma kluczowe znaczenie dla uczestnictwa w rynku pracy, a tym samym dla wzrostu gospodarczego.

"Niezwykle ważne jest także zapewnienie adekwatnej wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych i zapobieganie ubóstwu osób w starszym wieku, a przez to poprawa stabilności fiskalnej systemu emerytalnego. Wprowadzone jesienią 2017 r. obniżenie ustawowego wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn będzie miało poważny niekorzystny wpływ na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych oraz spowoduje znaczące różnice w poziomie świadczeń otrzymywanych przez kobiety i przez mężczyzn. Istniejące preferencyjne systemy emerytalne wiążą się z kosztami budżetowymi i zmniejszają mobilność pracowników między sektorami" - informuje KE.

Unijni urzędnicy wskazują również, że specjalny system zabezpieczenia społecznego rolników, który otrzymuje z budżetu państwa dotacje w wysokości ok. 0,8 proc. PKB, "hamuje mobilność pracowników i przyczynia się do ukrytego bezrobocia w sektorze rolnictwa".

Komisja zarekomendowała również Polsce wzmocnienie innowacyjności gospodarki, w tym poprzez wspieranie instytucji badawczych i ich ściślejszej współpracy z przedsiębiorstwami. Jej zdaniem polityka gospodarcza w kontekście inwestycji powinna być skierowana na innowacje, transport, infrastrukturę energetyczną i cyfrową, opiekę zdrowotną oraz czystszą energię. Komisja zaleca też "poprawę jakości regulacji, w szczególności poprzez zwiększenie roli konsultacji społecznych i konsultacji publicznych w procesie legislacyjnym".

W zaleceniach dla Polski znalazły się też zalecenia o charakterze makroekonomicznym. Bruksela rekomenduje Polsce "podjęcie dalszych działań w celu zwiększenia efektywności wydatków publicznych, w tym przez reformę procesu budżetowego". Chce też, aby "nominalna stopa wzrostu publicznych wydatków pierwotnych netto nie przekroczyła 4,4 proc. w 2020 r.".

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ klm/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 lelo1949

Szkoda,że martwili się gdy OFE ,zubożało naszych emerytów,ci co wprowadzili ten system ....przed TS

! Odpowiedz
4 3 czytacz

Unii won od naszego kraju.

! Odpowiedz
3 20 marxs

"Wojskowa emerytura arcybiskupa Głódzia. W wojsku służył 15 lat, a MON płaci jak za 35
Dlaczego po 15 latach służby arcybiskup otrzymuje emeryturę przynależną generałom po 35 latach? Według MON Głódź dostaje teraz między 10 a 17 tys. zł miesięcznie. Po zaliczeniu 15 lat służby byłoby to o prawie połowę mniej."-a schorowane frajerstwo niech tyra do 80-siątki
ps.oczywiście MON łże i opowiada półprawdy bo emerytura tego Pana opowiadającego bajki i baśnie z krainy palm i wielbłądów wynosi 16 tys. zł

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 17 qqryk

Przecież właśnie wprowadzono emerytury dla 45-latków (świadczenie powyżej średniej emerytury krajowej). Co nam będzie Unia mówiła, gdy my jesteśmy najbogatsi a frajerów do dojenia ciągle pełno.

! Odpowiedz
4 16 po_co

Skoro wiek emerytalny ma być podwyższony to może po prostu zrezygnujemy z systemu emerytalnego ?
Uwolnijmy niezagospodarowaną ziemię, w Polsce mamy od groma ziemi która nie nadaje się pod uprawę, a jest w posiadaniu państwa pod szyldem "rolna".

Za to co przez całe życie płaci Kowalski państwu (na minimalnej krajowej jest to ponad 500 tys. zł), Kowalski kupi sobie kawałek ziemi i na emeryturze będzie sadził pomidory we własnym ogródku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 marxs

"Łukasz B., brat posłanki Prawa i Sprawiedliwości z województwa lubelskiego, został zatrzymany przez policję w Niemczech - informuje "Dziennik Wschodni". Zarzuca mu się fałszowanie dokumentów oraz wyłudzenia.W sprawie chodzi przede wszystkim o fałszowanie faktur i wyłudzanie na ich podstawie podatku VAT. Z ustaleń prokuratury wynika, że Łukasz B. wyłudził przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Tylko jeden z zarzutów dotyczy oszustwa na blisko pół miliona złotychJak nieoficjalnie dowiedzieli się dziennikarze "Dziennika Wschodniego", Łukasz B. po zatrzymaniu miał prosić o azyl"-ten juz wiedział że dostanie głodową PISowską emeryturę dlatego wziął sprawy we własne ręce zawczasu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 marxs

"W sprawie chodzi przede wszystkim o fałszowanie faktur i wyłudzanie na ich podstawie podatku VAT. "- dać go na PISowską komisję w sprawie wyłudzeń VAT to przez takich jak on brakuje teraz PISowi 250 mld zł na wyborczą śmierdzącą kiełbachę

! Odpowiedz
0 0 lelo1949 odpowiada marxs

Przyjrzyj się swojej rodzinie lepiej

! Odpowiedz
8 19 bha

Niech lepiej zejdą na ziemię bo nie znając tutejszych reali zatrudniania od dawna na coraz bardziej nienormalnym ,chorym rynku pracy mogą tylko pogadać farmazony.... Niestety tu 45,50 + i więcej mają duży problem w tym kraju ze znalezieniem chętnych dawców pracy do ich zatrudniania i to w wielu branżach i zawodach ,a co dopiero jeszcze starszych .....Żałosna bzdura

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 15 adamii

wow, do unii jestem nastawiony... umiarkowanie ale te zalecenia sa bardzo madre.
ciekawe jak pisiory mialyby teraz powiedziec odbiorcom kablowki, ze wracamy do podwyzszonego wieku emerytalnego^^

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne