KE potwierdziła, że Kosowo spełnia kryteria do liberalizacji wizowej

Komisja Europejska potwierdziła w środę, że Kosowo spełnia wszystkie wymagane kryteria do liberalizacji wizowej. Otwiera się tym samym możliwość do politycznej decyzji PE i państw członkowskich ws. umożliwienia łatwiejszego wjazdu Kosowian do Unii.

(YAY Foto)

W środę w Brukseli był z wizytą prezydent Kosowa Hashim Thaci i rozmawiał o tej sprawie z komisarzem do spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitrisem Awramopulosem. KE uznała, że Kosowo spełniło dwa dotychczas niespełnione warunki konieczne do liberalizacji reżimu wizowego. Chodzi o ratyfikowanie umowy o wytyczeniu granicy z Czarnogórą oraz postępy w walce z przestępczością i korupcją.

Awramopulos na wspólnej konferencji prasowej z Thacim wzywał państwa członkowskie i Parlament Europejski do zaakceptowania wniosku KE o liberalizację wizową. "To decyzja merytoryczna, nie prezent" - zaznaczył.

Przypominając swoją wcześniejszą wypowiedź o tym, że do liberalizacji potrzeba przejść ostatnią milę, ocenił, że na tym etapie zostało do przebiegnięcia zaledwie 100 metrów.

"W ciągu ostatnich dwóch lat Kosowo poczyniło znaczne postępy w celu spełnienia dwóch pozostałych wymogów liberalizacji reżimu wizowego. Możemy dziś potwierdzić, że oba dotychczas niezrealizowane wymogi zostały spełnione, a wszystkie inne wymogi są nadal spełniane" - oświadczył.

Mieszkańcy Kosowa nie mogą doczekać się liberalizacji wizowej. Rozmowy prowadzone są od kilku lat. W maju 2016 r. Komisja przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i państwom UE wniosek w sprawie przyznania obywatelom Kosowa prawa do bezwizowego wjazdu do UE. Warunkiem było spełnienie wszystkich kryteriów, co właśnie zostało potwierdzone. "Mam nadzieje, że te ostatnie 100 metrów osiągniemy w 2-3 miesiące" - mówił Thaci.

Dialog w sprawie liberalizacji reżimu wizowego z Kosowem rozpoczął się w 2012 r. Od tego czasu KE stale monitorowała spełnianie wymogów. Przedstawione w środę sprawozdanie w tej sprawie stwierdza, że wytyczono granicę z Czarnogórą (to wynik pozytywnego głosowania w parlamencie Kosowa z tego roku). Sprawozdanie wskazuje również, że władze Kosowa poprawiły i ustabilizowały wyniki dotyczące dochodzeń i prawomocnych orzeczeń sądowych w sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej i korupcji.

Kosowo spełnia też inne kryteria określone w planie działania na rzecz liberalizacji reżimu wizowego dotyczące readmisji i reintegracji, bezpieczeństwa dokumentów, migracji i zarządzania granicami, porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz praw podstawowych związanych ze swobodą przemieszczania się.

Komisja ma nadal monitorować wdrażanie wszystkich wymogów. Nie zmieni się to również po ewentualnym zliberalizowaniu reżimu wizowego. UE ma bowiem możliwości skorzystania z mechanizmu zawieszającego zwolnienie z obowiązku wizowego.

W "28" były obawy dotyczące oferowania reżimu bezwizowego Kosowianom, gdyż wielu z mieszkańców tego młodego państwa bałkańskiego emigrowało w 2014 i 2015 r. do państw członkowskich, składając wnioski o azyl.

Od tego czasu poprawiono jednak kontrole graniczne, wprowadzono paszporty biometryczne i zawarto umowę o przyjmowaniu osób, które nie mogą liczyć na azyl. Obywatele innych państw bałkańskich: Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Czarnogóry, Albanii czy Serbii mogą podróżować do UE bez wiz od 2010 r. W ostatnich latach zielone światło dostali Gruzini i Ukraińcy.

Kosowo z ludnością 1,8 mln osób ogłosiło niepodległość od Serbii w 2008 r. Część państw UE nadal nie uznaje tego państwa (m.in. Hiszpania ze względu na obawy o separatyzm Katalonii), dlatego nie jest jasne, jak zachowają się te kraje podczas głosowania w Radzie UE dotyczącego wniosku o liberalizację wizową.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil