Jakubiak: Niemcy muszą zapłacić, wtedy będziemy rozmawiać jak partnerzy

Złe stosunki z Niemcami to efekt nierozliczonej przeszłości; jeśli Niemcy zapłacą za szkody wyrządzone Polsce, będziemy rozmawiać jak partnerzy - ocenił w poniedziałek Marek Jakubiak z Kukiz'15.

(FORUM)

Poseł, który był gościem radiowej Jedynki, odniósł się do wypowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy mówił, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

"To nie jest tak, że to się nagle wzięło w PiS. Nie, to jest reakcja na różnego rodzaju prowokacje niemieckie" - stwierdził Jakubiak. "Niemcy się już tak dobrze poczuli, że już zapomnieli, że wywołali II wojnę światową, że zniszczyli Polskę. Mało tego, dzisiaj mówią, że to jest taka wysokość reparacji, na którą Niemiec nie stać. (...) Trzeba było nie niszczyć, nie palić, nie mordować. (...) Polska musi się z tym zmagać i płacić za te zniszczenia, a Niemcy chcą się wymigać" - dodał.

Według niego zadośćuczynienia za szkody wojenne powinny być też tematem rozmów z Rosją.

"Ja nie chcę wojny z Niemcami, ja nie chcę złych stosunków z Niemcami. Złe stosunki z Niemcami wynikają z faktu, że nie ma rozliczonej przeszłości. (...) Nikt się tym nie chce zajmować dla lepszych stosunków z Niemcami, a przecież to odwrotnie działa. My musi tę sprawę raz na zawsze wyjaśnić. Niemcy muszą zapłacić za szkody poczynione Polsce i wtedy będziemy rozmawiać normalnie, jak partnerzy" - powiedział poseł.

Ocenił, że reparacje wojenne powinny wynieść 1,5 biliona zł. "To, że jesteśmy krajem biednym nie wynika z tego, że jesteśmy głupkami. Niemcy spalili nam naszą ojczyznę. Wyrwano nam z życiorysu 50 lat" - dodał.

W ubiegłym tygodniu zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer oświadczyła, że władze w Berlinie poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową; kwestię niemieckich reparacji dla Polski uważają jednak za ostatecznie uregulowaną.

Zaznaczyła, że "kwestia niemieckich reparacji dla Polski została w przeszłości ostatecznie uregulowana - prawnie i politycznie". "W 1953 roku Polska wiążąco, a dotyczyło to całych Niemiec, zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała" - powiedziała zastępczyni rzecznika rządu Niemiec. (PAP)

pru/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 romek0708

Odebrać od Niemców odszkodowania i oddać Niemcom zachodnią część Polski. Zażądać od Białorusi i Ukrainy ziem wschodnich Polski, od Litwy Wilna.

! Odpowiedz
13 4 zenonka

Ja bym poszedł na całość, po co się tak ograniczać. Od Szwedów za potop, od Ruskich i Austrii za rozbiory, od Turcji za najazdy tatarskie. A i poprośmy jeszcze Niemców, żeby za Krzyżaków dorzucili.

! Odpowiedz
2 12 piterro1980

I jeszcze do swojego taty leć po odszkodowanie że ,,robotę spaprał''.

! Odpowiedz
10 1 zenonka odpowiada piterro1980

Szybko na to 500+ plus zabrakło, że trzeba do Niemców wołać o kasę.. Figę z makiem dostaniesz od DE bo niby z jakiej racji. Do Trumpa i May w pierwszej kolejności leć za to, że ich ojcowie Polskę w Jałcie sprzedali. Chyba to jednak twoje dzieci będą musiały w przyszłości poprosić od ciebie odszkodowanie, bo z taką motywacją to nic mądrego raczej z nich powstać nie mogło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 gyco

Jakoś nie słychać żeby Kaczyński domagał się czegokolwiek od Putina np za wywożenie do ZSRR całych fabryk za kilkudziesięcioletnie utrzymywanie radzieckich baz wojskowych i inne ogromne szkody wyrządzone Polsce.

! Odpowiedz
6 7 piterro1980

I na to przyjdzie pora. Putin nie będzie żył wiecznie. Poczekajmy aż Rosję rozmiękczą nieco ceny i popyt na paliwa kopalne a opozycja w Rosji nabierze ,,rumieńców''. Nie bądź ,,w gorącej wodzie kąpany''.

! Odpowiedz
5 5 gyco odpowiada piterro1980

Jeśli myślisz że kiedykolwiek Rosja coś Polsce zapłaci to jesteś głęboko naiwny

! Odpowiedz
5 4 piterro1980 odpowiada gyco

Ty za to pozjadałeś wszystkie rozumy ,znasz przyszłość i wiesz co będzie. Skoro tak doskonale o wszystkim wiesz to dyskusja z tobą nie ma sensu. Chyba że spodziewasz się samych pozytywnych opinii na swoje argumenty i potocznie mówiąc wazeliny ale to już nie ze mną. ,,Głęboko naiwny'' nie jestem ale twoje zdanie na mój temat ,,mam głęboko''. Czy Rosja zapłaci? Są różne formy zadośćuczynienia. Ponadto zarzuciłeś Kaczyńskiemu że się nie domaga. Zapłacą nie zapłacą ,nie ważne. Chodziło ci o to że ten temat jeszcze nie wypłynął. Przecież nie napisałem że spodziewam się przelewu na konto ze strony rosyjskiej ale spodziewam się że ten temat wypłynie. Podobnie jak uznanie przez Rosję że mord w Katyniu na oficerach polskich był ludobójstwem. Czy tez uważasz że nie ma tematu żadnego mordu nie było? Jednak na wszystko potrzebne są sprzyjające okoliczności. Żebyś mi tylko nie zarzucił podżegania do wojny. Taka jest właśnie rola polityków żeby wszelkie problemy rozwiązywać w sposób cywilizowany i taki rodzaj rozwiązania kwestii rosyjskiej jest bliski mojemu sercu. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
22 6 john-eire

If Poland get reparations from Germany, then I think Poland should give back to EU countries the 150 billion euro it has received from them in the last 13 years.

! Odpowiedz
3 12 m34

A więc twierdzisz, że III Rzesza = współczesna UE...
OK.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil