REKLAMA

Izba Administracji Skarbowej utrzymała w mocy decyzję UKS ws. zobowiązań podatkowych Emperii za '11

2017-08-09 19:00
publikacja
2017-08-09 19:00

[Aktualizacja 10.08.17, godz. 13:39] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie, określającą wysokość zobowiązania podatkowego Emperii w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2011 i stwierdzającą zaległość w wysokości 142,5 mln zł - podała Emperia w komunikacie. O 13:19 akcje spółki tracą blisko 3 proc.

fot. Piotr Waniorek / / FORUM

Spółka powzięła wiadomość o decyzji w związku z przeprowadzonym przez reprezentującą ją kancelarię podatkową przeglądem akt sprawy w siedzibie IAS.

Emperia zapowiedziała, że poinformuje o otrzymaniu decyzji Dyrektora IAS i dalszych działaniach spółki w odrębnym raporcie.

Emperia poinformowała w końcu stycznia 2017 roku, że otrzymała decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, wydaną w postępowaniu kontrolnym, w której UKS określił zobowiązanie podatkowe Emperii w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2011 w wysokości 142,5 mln zł, a odsetki na dzień doręczenia decyzji wynoszą 52,4 mln zł.

Kilka dni później spółka podała, że nie zamierza tworzyć rezerw na zaległości podatkowe za 2011 rok wskazane w decyzji Urzędu Kontroli Skarbowej. Zarząd poinformował wówczas, że nie przewiduje, aby kwestia podatku wpłynęła negatywnie na realizację planów rozwojowych grupy.

Komentarz DM BDM

Informacja nie jest dla nas zaskoczeniem. Grupa informowała o decyzji UKS już w styczniu. Łączna wartość zobowiązania podatkowego wraz z odsetkami wynosi ok. 195 mln PLN (uwzględnialiśmy tę kwotę w naszej ostatniej rekomendacji). Już w 1Q’17 władze Emperii zapowiedziały, że w przypadku jakiejkolwiek negatywnej decyzji będą się odwoływać i nie zamierzają tworzyć rezerwy na ten cel. Jednocześnie zarząd grupy wskazywał, że plany rozwojowe nie zostaną zaburzone (Emperia miała m.in. podpisaną umowę dot. gwarancji ze strony konsorcjum banków).

Chodzi o transakcję z grudnia 2011 roku, na mocy której w wyniku ugody Eurocash kupił od Emperii za 1,095 mld zł udziały w spółkach dystrybucyjnych. W ocenie organu skarbowego, Emperia, przed transakcją z Eurocashem, wprowadziła grupę dystrybucyjną Tradis do spółki P1 w celu optymalizacji podatkowej.

Zdaniem dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, przymusowe umorzenie udziałów w spółce zależnej P1 miało charakter pozorny, a rzeczywistą czynnością prawną dokonaną w dniu 29 grudnia 2011 r. było dobrowolne umorzenie udziałów.

Zarząd spółki odrzuca taką interpretację i w czwartkowym komunikacie przedstawia swoje stanowisko w tej sprawie.

"Decyzja UKS stoi w oczywistej sprzeczności z przepisami prawa podatkowego, ale również prawa cywilnego i prawa spółek. UKS wadliwie utożsamia pozorność czynności prawnych z ukształtowaniem transakcji w sposób, który nie przynosi zakładanych wpływów podatkowych" - podała Emperia.

Zdaniem spółki brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do uznania, że w niniejszej sprawie doszło do umorzenia dobrowolnego udziałów P1, a umorzenie przymusowe zostało dokonane zgodnie z prawem i umową spółki, co - według Emperii - potwierdza postanowienie sądu rejestrowego.

Emperia podała, że "okoliczności sprawy i zarzuty UKS zostały poddane ocenie wybitnych przedstawicieli nauki, prawa podatkowego oraz prawa spółek, którzy uznali stanowisko UKS za całkowicie nieuzasadnione i sprzeczne z prawem".

sar/ jtt/ pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (7)

dodaj komentarz
karbinadel
Inaczej mówiąc, nieważne co mówią przepisy, urzędnik i tak ma zawsze rację
1324566
czasami taka optymalizacja się udaje, czasami nie... Próbować można. Jak się wyda, to trzeba płacić (z odsetkami). Każdemu kto normalnie pracuje ściąga się podatek dochodowy zanim dostanie wypłatę na konto, takie firmy mają rozmaite możliwości... Pozostaje jeszcze droga do sądu, jeżeli czują się pokrzywdzeni. to potrwa - i odsetki czasami taka optymalizacja się udaje, czasami nie... Próbować można. Jak się wyda, to trzeba płacić (z odsetkami). Każdemu kto normalnie pracuje ściąga się podatek dochodowy zanim dostanie wypłatę na konto, takie firmy mają rozmaite możliwości... Pozostaje jeszcze droga do sądu, jeżeli czują się pokrzywdzeni. to potrwa - i odsetki narastają. te muszą być wysokie, żeby odstraszać.
A my wszyscy chcemy, żeby drogi były budowane, szkoły muszą funkcjonować itd. A to po prostu kosztuje...
janusz26904029
Ogólnie tak, ale gdy państwo samo wykonuje takie ruchy, jak np. w PGE, to trudno traktować je poważnie.
polityk_przy_korycie
Przekazali sprawe do rozpatrzenia wybitnym przedstawicielom nauki ? Haha . Wybitni naukowcy nie maja czasu zajmowac sie waszymi machlojami. Do przekretow trzeba miec glowe inaczej konczy sie to tak jak teraz. Chlopaki musicie sie jeszcze duzo naczyc.
iconom
Cesarzowi co cesarskie ,ale taki procent odsetek ?
ak47bis
Czyli przekręty w czasach wielkiego eldorado poprzedniego nierzadu... znowu!
1324566
żaden rząd nie kontroluje podatków. do tego są US. A te mogą sprawdzić po fakcie, a nie przedtem!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki