REKLAMA

Ile franków mają banki? U lidera to prawie połowa hipotek

Michał Kisiel2021-11-22 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-22 06:00
Ile franków mają banki? U lidera to prawie połowa hipotek
Ile franków mają banki? U lidera to prawie połowa hipotek
fot. marekusz / / Shutterstock

Notowane na warszawskiej giełdzie banki opublikowały już dane za III kw. roku. Bankier.pl sprawdził, która z instytucji ma w portfelu najwięcej „frankowych” hipotek i gdzie stanowią one największą część kredytowego stanu posiadania.

Kredyty hipoteczne oparte na frankach szwajcarskich sprzedawane były powszechnie przed ponad dekadą. Szczyt boomu przypadł na rok 2008, ale w bilansach banków ślady tego epizodu widoczne są do dzisiaj i to nie koniecznie w tych instytucjach, które przodowały wówczas na rynku. Po serii przejęć wiele bankowych szyldów zniknęło z ulic, a hipoteki trafiły pod nowe skrzydła.

Wśród instytucji notowanych na warszawskim parkiecie i publikujących regularnie kwartalne sprawozdania finansowe najwięcej kredytów opartych na walutach obcych ma PKO Bank Polski. Na koniec III kw. 2021 r. instytucja ta miała 20,5 mld zł tego rodzaju należności. W większości przejęła je wraz z Nordea Bankiem w 2014 r.

Bankier.pl

Kolejne miejsca zajmują mBank i Bank Millennium z bardzo zbliżonymi wartościami, nieco poniżej 11 mld zł. Najmniej kredytów CHF w swoim bilansie mają Citi Handlowy (51 mln zł) oraz Bank Ochrony Środowiska i ING Bank Śląski. Danych tego typu nie podaje w raportach Alior Bank, który zadebiutował na rynku już po fali popularności hipotek „frankowych”.

Przypomnijmy, że dane o instytucjach, które pożegnały się z warszawskim parkietem (Bank BPH, Deutsche Bank), publikowane są rzadziej i z większym opóźnieniem. Podobnie jak w przypadku liczby frankowych pozwów informacjami na koniec III kw. 2021 r. podzielił się natomiast Raiffeisen Bank, który w portfelu ma hipoteki „frankowe” o wartości 2 mld euro, co lokowałoby go w zestawieniu w sąsiedztwie Santander Banku.

Udział franków w portfelu – najbardziej obciążony jest Getin Bank

Wartość kredytów CHF w portfelu poszczególnych banków zmienia się z kwartału na kwartał. To wynik działania kilku czynników. Klienci spłacają stopniowo zobowiązania, a jednocześnie prawie nie udziela się już hipotek opartych na franku. To obniżałoby wyrażaną w helweckiej walucie wartość. Zmienia się jednak również kurs używany do przeliczenia należności na złote, co skutkuje okresowymi wahaniami w zestawieniach.

Jeśli obliczymy udział kredytów hipotecznych opartych na franku w portfelu wszystkich kredytów mieszkaniowych, to można dostrzec, że w większości instytucji wskaźnik ten stopniowo się obniża. Jest to wynik ciągłej „produkcji” nowych kredytów hipotecznych i spłat starych „frankowych” portfeli. Specyficznym przypadkiem jest jednak nieaktywny na rynku hipotek Getin Noble Bank, w którym hipoteki bazujące na CHF odpowiadają już za ponad 40 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych.

Bank ten przoduje także w zestawieniu najbardziej „ufrankowionych” instytucji, jeśli spojrzymy na udział portfela CHF w sumie wszystkich udzielonych kredytów dla klientów. Wskaźnik ten wynosi 26 proc.

Wysoki udział kredytów hipotecznych opartych na franku we wszystkich kredytach mieszkaniowych charakteryzuje jeszcze BOŚ oraz Bank Millennium. Najniższy wskaźnik odnajdziemy w ING Banku Śląskim, Citi Handlowym oraz Banku Pekao.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
katarzyna632
Czego tutaj nie rozumiecie? Biorąc kredyt we frankach nie zostaliśmy poinformowani o wszystkich ISTOTNYCH zapisach w umowie, były po prostu przemilczane. Czy to coś dziwnego, że człowiek szuka pomocy i chce wyjsc z patowej sytuacji? Dobrze, że na rynku pojawił się replan, przynajmniej to może pomoże.
marekrz
"Ile franków mają banki?" Można powiedzieć, że banki maja franki "ujemne". Aby zabezpieczyć swoje pozycje walutowe na kredytach frankowych zrobiły krótką sprzedaż na parach CHFEUR i EURPLN. Więc aby domknąć te stratne pozycje muszą skupywać z rynku walutę. Teraz właśnie obserwujemy skutki wyciskania shortów.
demeryt_69
Ile franków mają banki? Niewiele. To nie są umowy pożyczki franków, tylko umowy kredytowe denominowane w złotych i banki ani kredyciarze żadnych franków nie widzieli na oczy :)

Czyżby dr Kisiel nie trybił o co tu biega? Kuriozalne!

interstellar
A mnie bawi coś innego :) Frankowicze najpierw podpisywali umowy rzekomo nie wiedząc co to jest kredyt walutowy, bo podobno im nie powiedziano. Teraz rzucili się do sądów po unieważnienie umowy, chociaż NAPRAWDĘ nie wiedzą na jakich zasadach będą musieli rozliczyć się z bankami (ile oddać do banku), bo Sąd Najwyższy A mnie bawi coś innego :) Frankowicze najpierw podpisywali umowy rzekomo nie wiedząc co to jest kredyt walutowy, bo podobno im nie powiedziano. Teraz rzucili się do sądów po unieważnienie umowy, chociaż NAPRAWDĘ nie wiedzą na jakich zasadach będą musieli rozliczyć się z bankami (ile oddać do banku), bo Sąd Najwyższy wciąż nad tym pracuje. I jak ich żałować? :D
men24a
Co więcej teraz czują się oszukani jak PKO bp chce im po kursie wzięcia przewalutować, bo marża za wysoka i znów poszkodowani potem się zorientują że Libor ujemny a WIBOR rośnie i znów będą dymić. Istna zaraza jak pisowski suweren, ciągle mało i daj wincej.
demeryt_69 odpowiada men24a
Jedno jest pewne: żąd się zawsze wyrzywi, bo pujdzie drogą inwestycji w sklepy sporzywcze :)

wojtek2u
żebyś ty jeszcze wiedział Installer o co w tym wszystkim biega, co to są klazule abuzywne, dlaczego TSUE stwierdził że umowy nieważne, itd. Ale NIE WIESZ!
jas2 odpowiada demeryt_69
Nie popularyzuj błędnej pisowni. Nic dobrego z tego nie wynika.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki