REKLAMA

Ferro pracuje nad M&A; zakładany poziom inwestycji powinien być utrzymany

2020-09-24 15:52
publikacja
2020-09-24 15:52
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Ferro pracuje nad realizacją projektów M&A i chce konsekwentnie realizować założone w strategii cele - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas czwartkowej wideokonferencji. Średnioroczny poziom inwestycji w okresie strategii powinien zostać utrzymany w wysokości ok. 10 mln zł.

W odpowiedzi na pytanie o prowadzone procesy M&A (fuzje i przejęcia) prezes Wojciech Gątkiewicz powiedział, że zarząd pracuje intensywnie w tym obszarze, ale obecnie trudno mówić o czymś konkretnym.

"Robimy wszystko, by zrealizować cel, ale nic na siłę. Nie chcemy realizować przejęcia dla samego przejęcia, muszą być racjonalne ku temu przesłanki i musi być to długoterminowo zgodnie z naszymi założeniami i strategią. Intensywnie analizujemy rynki, na których działamy i badamy wszelkie pojawiające się możliwości" - dodała wiceprezes Aneta Raczek.

Odnośnie planowanych na 2020 r. inwestycji zarząd podtrzymał zamiar przeznaczania na ten cel średniorocznie ok. 10 mln zł.

"W strategii zaznaczaliśmy, że ok. 10 mln zł rocznie to będzie poziom inwestycji. Każdego roku mamy pewne wahania. Nie mówimy oczywiście tu o inwestycjach strategicznych, czy związanych z M&A. To są typowe inwestycje odtworzeniowe, również zwiększające moce i dostosowujące skalę działalności do zwiększonych poziomów sprzedaży, także w obszarze IT - jak kwestia integracji systemów, to jest coś, czego należy się spodziewać. Ten poziom 10 milionów +plus-minus+ średniorocznie w okresie strategii powinien zostać utrzymany" - powiedziała wiceprezes.

Grupa Ferro w ramach strategii na lata 2019-2023 chce zwiększać skonsolidowane przychody średniorocznie o około 11 proc. do 700 mln zł w 2023 roku. Średnioroczny wzrost EBITDA ma wynieść około 10 proc. do 90 mln zł w 2023 roku.

"Capex w tym roku jest na ten moment odtworzeniowy, nie wiem czy uda się zrealizować wszystkie pozycje, które mieliśmy w planie, bo np. nie było dostępnych wszystkich ekip, które miały wykonywać określone projekty, ale projekty, które mieliśmy do przeprowadzenia np. w Czechach biegną planowo. Pojawiły się też nowe tematy, które w ramach capexu też realizujemy" - dodał Gątkiewicz.

Zdaniem prezesa sytuacja związana z pandemią wciąż jest niepewna, ale jej wpływ na działania Ferro ocenił obecnie jako "umiarkowany" podkreślając, że na większości rynków sieci handlowe i budowlane działają bez problemu, a hurtownie są dostępne.

Grupa Ferro zajmuje się produkcją i sprzedażą armatury sanitarnej, instalacyjnej i grzewczej oraz wyposażenia sanitarnego pod własną marką, a także pod markami klientów.

"W wielu krajach ludzie wykorzystali czas lockdownu, by coś odświeżyć, wyremontować, więc klient indywidualny wyraźnie się pojawia w transakcjach, rośnie udział w tej chwili tego typu zleceń, więc uważamy, że na dziś ten wpływ jest praktycznie niezauważalny" - dodał prezes.

Zarząd liczy na to, że uda się konsekwentnie realizować założone w strategii cele sprzedażowe i chce koncentrować się na nowych kanałach dystrybucji, grupach klientów, produktów i rozwoju geograficznym - zwłaszcza w regionie Bałkanów.

"Co do rynków zagranicznych - wszędzie zanotowaliśmy wzrost sprzedaży (w pierwszym półroczu 2020 r. - PAP) (...). Realizujemy konsekwentnie założenia przyjętej strategii, koncentrujemy się na rozwoju regionu Bałkanów, widzimy tam największy potencjał, przesuwamy się trochę w kierunku Grecji - mamy tam swojego przedstawiciela. Ze względu ograniczeń pandemicznych decyzję o uruchomieniu tam biura handlowego pewnie przesuniemy w czasie, ale nie zmienia to naszych działań operacyjnych. Ogólnie - cała sytuacja wygląda bardzo pozytywnie i idziemy zgodnie z przyjętym planem długoterminowym" - powiedziała wiceprezes Raczek. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki