REKLAMA

Facebook nielegalnie niszczy konkurencje? Skarga urzędu antymonopolowego w USA

2021-08-19 21:11
publikacja
2021-08-19 21:11
Facebook nielegalnie niszczy konkurencje? Skarga urzędu antymonopolowego w USA
Facebook nielegalnie niszczy konkurencje? Skarga urzędu antymonopolowego w USA
fot. askarim / / Shutterstock

Federalna Komisja Handlu (FTC), główna amerykańska agencja antymonopolowa, wniosła w czwartek do sądu poprawioną skargę przeciwko Facebookowi, zarzucając firmie nielegalne praktyki wykupywania lub niszczenia konkurentów.

To reakcja na decyzję sądu w Waszyngtonie z czerwca, który odrzucił początkową skargę FTC z grudnia 2020 r. z powodu niewystarczających dowodów, dając jednak FTC szansę na jej uzupełnienie.

W uzupełnionym pozwie, dotyczącym m.in. przejęcia przez Facebooka rynkowych konkurentów Instagrama i WhatsApp, FTC oskarżyła firmę Marka Zuckerberga o "nielegalne pozyskanie innowacyjnych konkurentów", by zapewnić sobie dominację na rynku, gdy jego własne wysiłki na polu aplikacji mobilnych okazały się porażką.

"Po poniesionej porażce w konkurencji z nowymi innowatorami Facebook nielegalnie kupił lub +pogrzebał+ ich, kiedy ich popularność stała się egzystencjalnym zagrożeniem" - podkreśliła w oświadczeniu dyrektor biura ds. konkurencji FTC. "To postępowanie jest równie antykonkurencyjne jak to, gdyby Facebook przekupił wzrastających konkurentów, by z nim nie rywalizowali" - dodała.

Według agencji rezultatem tych działań było stłamszenie innowacji i pogorszenie się jakości produktów, w tym obniżenie poziomu ochrony danych i prywatności oraz pojawienie się "bardziej natrętnych reklam".

Do nowej skargi dołączono statystyki mające wskazywać na monopolistyczną pozycję Facebooka na rynku osobistych mediów społecznościowych, a także dowody na to, że jest w stanie kontrolować ceny i wyłączać z rynku konkurencję.

W odpowiedzi na komunikat FTC Facebook ogłosił, że pozew jest pozbawiony podstaw i nie udowadnia, że portal posiada pozycję monopolisty.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (4)

dodaj komentarz
samsza
Nawet Talibowie słyszeli o firmie, gdy są pytani o brak wolności pod prawem szariatu, odbijają przykładem cenzury F-bukowej.
talmud
brać przykład z chin.....tylko rząd w "największej demokracji" jest......skorumpowany aka kupiony przez oligarchów....LMFAO
max5000
Fb myślał że jak zablokuje Trumpa i pomoże wygrać wybory Bidenowi to będzie bezkarny i będzie dalej pogłębiał monopol fb na świecie. Nikt ich nie wybiera a mają większą władze niż niejeden prezydent kraju.
daniel_1
Monopol to stworzyli ludzie, którzy za darmo sprzedają siebie firmie, która właśnie dlatego stała się monopolistą.
Wyłapali tych bardziej "myślących" i sukces.

Powiązane: Facebook Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki