Edyta Kubik otrzyma 24 tys. zł odprawy za dwa dni bycia posłanką

Edyta Kubik złożyła we wtorek w Sejmie ślubowanie poselskie; nowa posłanka objęła mandat po zmarłym marszałku seniorze Kornelu Morawieckim.

Według przepisów mandat po zmarłym pośle obejmuje kandydat z kolejnym wynikiem na tej samej liście z wyborów do Sejmu. W 2015 r. Kornel Morawiecki otwierał listę Kukiz'15 we Wrocławiu. Kolejny wynik należał do Edyty Kubik, która w Sejmie będzie posłanką niezrzeszoną.

Sejm ostatnie w tej kadencji posiedzenie zakończy w środę.

Kornel Morawiecki zmarł 30 września w wieku 78 lat, był działaczem opozycji demokratycznej w PRL, przywódcą "Solidarności Walczącej", marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji. Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

24 tys. zł za dwa dni pracy

Mimo że nowa posłanka pracować będzie dwa dni (posiedzenie Sejmu 15-16 października), dostanie odprawę w związku z zakończeniem kadencji Sejmu, określa, że jest to wysokość trzech uposażeń. Jedno uposażenie to 80 proc. wynagrodzenia podsekretarza stanu, które wynosi obecnie 9832,30 zł brutto.

Odprawa nie jest przyznawana w momencie, jeżeli poseł lub senator został wybrany na następną kadencję. W tegorocznych wyborach Edyta Kubik nie wystartowała, więc podliczając, za dwa dni pracy otrzyma ona prawie 24 tys. zł odprawy.

PAP, BPL

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 luckow

To woła o pomstę do Nieba . I gdzie tu jest jaka logika ? Co ona zrobiła przez te 2 dni ,że
tyle społecznych pieniędzy jej wybulają .
I te 500 + dla bogatych ,po co i za co im te pieniądze ,skoro oni mają na tyle własnych .
A dzieci to oni wiedzą ile chcą mieć i te pińcet plus nie ma znaczenia w ilości członków ich rodzin.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 jaykob

Powiem krótko: to wina PISu

! Odpowiedz
34 19 karbinadel

Problem by nie zaistniał, gdyby PiS wbrew zwyczajowi nie zwołał posiedzenia Sejmu po wyborach.

! Odpowiedz
1 38 antek10

Takie przepisy pod siebie poukładali. 460 posłów i nie wie że kasa ucieka? Wiedza o tym.

! Odpowiedz
56 85 jes

Jej się to po prostu należało.

! Odpowiedz
33 61 sammler

Odnotowałem sobie, by twoich wpisów nie komentować (z podobnymi jak ty trollami po prostu nie dyskutuję), ale dałeś wyjątkowy popis przeinaczania faktów (kłamstwo w jednym zdaniu i sześciu słowach), więc wyjątkowo skomentuję.

Nawiązujesz oczywiście do słynnych słów Szydło o premiach, chcąc sprawić wrażenie, że to norma w wiadomej partii. A to są dwie zupełnie różne kwestie. Odprawa należy się z mocy prawa i nie jest uzależniona od tego, jak długo sprawowało się mandat. Nie widzę zatem powodów, by ta pani miała odprawy nie dostać. Jak zresztą każdy pracownik, który odchodzi z pracy (z "winy" pracodawcy, czyli po prostu nie na własną prośbę). Każdy w takiej sytuacji ma prawo do nawet 3 pensji. Posłowie mają swoje uregulowania - czy dobre, czy złe, to zupełnie inna sprawa.

Natomiast czymś zupełnie innym jest sprawa premii i nagród, które są w 100% uznaniowe. Tamta sprawa (i odpowiedź Szydło) budziła mój duży niesmak, ale nie zdziwienie. Hanna Gronkiewicz-Waltz za swoich kadencji w warszawskim ratuszu stworzyła prawdziwe bizancjum. Przez pierwsze 7 lat (2006-2013, później się już nie interesowałem) wypłaciła 300 milionów złotych swoim podwładnym tak samo uznaniowych "nagród". W samej tylko Warszawie!

Jesteś bezczelnym manipulatorem, ot co.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 68 samsza

Emeryci na 13-tą, 14-tą, 15-tą emeryturę nie przepracowali nawet dnia, a redakcja nie drążyła tego tematu.

! Odpowiedz
18 63 andregru

Myśląc tak jak Ty to dzieci na 500+ też nie pracowały a często nawet ich rodzice . Emeryci którzy opłacali składki uczciwie pracowali a często ich emerytury są śmiesznie niskie ze względu na takie wydatki po 24 tyś. za 2 dni nic nie robienia jakie ponosi skarb państwa .

! Odpowiedz
17 8 samsza odpowiada andregru

Co nie unieważnia podanego faktu. Komentarz ma związek z portalem bankier.pl: 1) w świetle tysięcy wpisów, że "danie ludziom" np. 4 tys. płacy minimalnej to dobra zmiana - więc danie komuś 24tys. za 2 dni pracy to "zmiana lepsza" 2) wyraźnym "szanowaniu" powiększającej się armii emerytów i "moralny" atak na samotną kobietę. Komentarz nie ma związku z "moim myśleniem". Jak chcesz drążyć ten temat to napisz "co należy myśleć" o 13 emeryturze, a nie pisz o innych czyli dzieciach, ich rodzicach, czy posłankach. Myślę, że emeryci się wstydzą "jałmużny", więc i ty nic nie napiszesz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 29 andregru odpowiada samsza

Emerytura to nie jałmużna te środki najpierw wpłacamy do systemu aby potem z niego je otrzymać . To samo się tyczy dodatkowych wypłat emerytury . "Jałmużna" to raczej 500+ który pobierają nawet bardzo bogaci i się tego nie wstydzą . Dzieci są rodziców a nie całego społeczeństwa . Mamy całkiem inne spojrzenie na te sprawy .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.