Drobni ciułacze dopłacą za trzymanie oszczędności na koncie w PKO BP

analityk Bankier.pl

Kilka dni temu pisałem o jednym z niemieckich banków, który w obliczu niskich stóp procentowych wprowadził ujemne oprocentowanie depozytów. Na naszym podwórku też jest produkt oszczędnościowy, którego użytkownicy płacą za przechowanie pieniędzy. W PKO Banku Polskim.

PKO PB jest jednym z trzech banków w Polsce, które stosują opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego. Bank pobiera co miesiąc 1 zł, chyba że saldo na rachunku jest zbyt niskie by naliczyć opłatę. Innymi słowy nie pobiera opłaty, jeśli klient nie trzyma tam pieniędzy. Pozostałe dwa banki to Citi Handlowy (Konto SuperOszczędnościowe) i Toyota Bank Polska (Indeksowane Konto Oszczędnościowe). W pierwszym z nich opłata w wysokości 30 zł jest naliczana w tych miesiącach, kiedy klient nie korzysta aktywnie z konta osobistego lub karty. W drugim przypadku bank nalicza opłatę 30 zł za prowadzenie tylko za te miesiące, w których dokonano wypłaty z konta.

Trzymanie niewielkiej ilości pieniędzy na kontach może się nie opłacać (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Oprocentowanie depozytów w PKO BP nigdy nie należało do rynkowej czołówki. Przy tak niskich stopach procentowych daje się to tym bardziej klientom we znaki. Na koncie oszczędnościowym można zarobić 1 proc. w skali roku jeśli zdeponujemy kwotę do 10.000 zł, 1,05 proc. jeśli jest to kwota do 50.000 zł, 1,3 proc. do 100.000 zł, 1,5 proc. do 200.000 zł i 1,7 powyżej tej sumy.

Bank rozesłał do klientów informację, że od lutego obniży oprocentowanie kont oszczędnościowych. Stawki będą wynosić od 0,3 proc. do 10.000 zł do 1,25 proc. powyżej 200.000 zł. Nas interesuje jednak ten pierwszy próg. Okazuje się bowiem, że przy taki niskim oprocentowaniu konta, trzymanie na nim niewielkich kwot będzie po prostu nieopłacalne. Załóżmy, że przelejemy tam kwotę w wysokości 2000 zł. Po miesiącu bank naliczy nam odsetki w wysokości 0,41 zł (zysk netto), a za prowadzenie konta pobierze 1 zł. W efekcie klient dopłaci za trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym 59 groszy.

Dopiero deponując na koncie oprocentowanym na 0,3 proc. kwotę około 4850 zł wyjdziemy na zero, czyli nie zarobimy nic, ale też nic nie stracimy. Bank wypłaci nam bowiem odsetki w wysokości 1 zł i tyle samo pobierze za prowadzenie konta. Przy obecnym oprocentowaniu konta w PKO BP na zero wychodzimy już przy kwocie 1.500 zł.

Sytuacja nieco kuriozalna, bo konto oszczędnościowe z definicji służy do oszczędzania. W opisanych powyżej przypadkach, klienci będą jednak płacić bankowi za trzymanie oszczędności na rachunku. Przypomina to lokowanie pieniędzy na nisko oprocentowanym płatnym ROR-ze. Bank co miesiąc pobiera kilka złotych opłaty i odpala mikry procent klientowi jako zysk od "osadu". W zasadzie przy tak niskich stopach procentowych jedynym rozsądnym wyjściem z sytuacji byłoby wycofanie przez PKO BP opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego.

W lutym bank obniży też oprocentowanie innych produktów oszczędnościowych. Oprocentowanie Konta Dziecka i konta SKO padnie z 4,5 proc. przy kwocie do 2,5 tys. zł do 3 proc., i z 2 do 1 proc. powyżej tej kwoty. Oprocentowanie Rachunku Oszczędnościowego PLUS (też płatnego) spadnie z 0,8 proc. do 1,45 proc. w zależności od wysokości salda.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~hichek

Po co sobie zawracać głowę tym bankiem? hihihi

! Odpowiedz
2 2 ~SatoshiNakamoto

Ironią losu jest, że równolegle z bitcoina będziecie się nadal naśmiewać.

! Odpowiedz
0 15 ~lokator

a jak się ma podatek belki od lokat o ujemnym oprocentowaniu ??? dopłacają ?!!!

! Odpowiedz
5 11 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 6 ~Inwestor

Mówi się bankstera

! Odpowiedz
16 21 ~endi

Polecam likwidację konta i założenie nowego w SKOK-u Stefczyka , porządna solidna polska firma , a i oprocentowanie konta i lokat na przyzwoitym poziomie , do tego gwarancje BFG

! Odpowiedz
5 15 obserwator15

Dziękuje za informacje, właśnie o tym samym myślałem , + zagraniczne banki , ale niektóre !? też można być zadowolonym niż z tego polskiego hochsztaplera PKO BP. Zaraz napiszę drugi komentarz , bo pierwszy ich moderator mi wykasował , ponieważ było za dużo w nim prawdy przeciwko BP PKO.. ;-)

! Odpowiedz
0 0 ~xxx

Lokaty tak;ale doic tez potrafią.

! Odpowiedz
4 17 ~Obserwator15

Ja też to potwierdzam że to najgorszy bank i najdroższy. Tylko za kartę bankomatową, której jeszcze nie używam i pewnie ją oddam z powrotem , wydzwaniają do mnie na telefon że muszę wnosić co m/c 15,- złPLN od EMERYTA !? Ludzie.... naprawdę ten kraj jest chory ! Już dziesięć lat temu PKO za każdą wypłatę z bankomatu pobierało 5-7 zł a jeżeli chodzi o pożyczkę to totalny zawał !? Trzeba im oddać swoje + dla PKO 75 - 90 % zaciągniętego długu. To są totalne hochsztaplery i Hieny !? Nie dziwię się że co bank to wykończony w marmurach o bardzo wysokim standardzie budownictwa. A za to musi płacić klient. + totalne nawiedzanie internautów na prywatnych pocztach swoimi głupimi reklamami i wyciąganiem danych osobowych + nr telefonu komórkowego , który to z kolei zostaje sprzedany do firm reklamowych a te z kolei wiecznie wydzwaniają ze swoimi reklamami i PRYWATNY WŁAŚCICIEL swojego telefonu jest osaczony ze wszystkich stron !! TAKIMI MACHLOJKAMI nie ma się kto zająć w tym DZIKIM kraju. Patrząc teraz na tego analityka co pisze głupoty więcej to nie pracuje w tej branży oszustów jak 5-6 lat a upasiony jak wieprzek , a ja pracuje po różnych budowach w kilku zawodach i nie mogę się tak upaś jak ON - hochsztapler !? Analityk !? , Żyd przed wojną brał 3-5 % od pożyczki i popatrz tylko jak im się do dzisiaj powodzi . A ty od razu chcesz żreć wielką chochlą a nie małą. Dlatego wszystkim odradzam branie pożyczek w BP PKO !.. Bye !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 19 ~ss

trzeba zlikwidowac konta wtedy banki bedo sie bily o klienta a nie maj po5 kont na ktorych gow...o jest

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl