REKLAMA

Dow Jones powyżej 24 000 punktów. To najdłuższa wzrostowa seria od 22 lat

2017-11-30 23:03
publikacja
2017-11-30 23:03
Dow Jones powyżej 24 000 punktów. To najdłuższa wzrostowa seria od 22 lat
Dow Jones powyżej 24 000 punktów. To najdłuższa wzrostowa seria od 22 lat
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Po raz pierwszy w historii średnia przemysłowa Dow Jonesa przekroczyła pułap 24 000 punktów. Nowe rekordy wszech czasów ustanowiły także S&P500 i Nasdaq. DJIA zakończył na plusie ósmy miesiąc z rzędu, co po raz ostatni przydarzyło się 22 lata temu.

Nastroje na Wall Street od samego rana były znakomite. Przez pół dnia indeksy powiększały skalę wzrostów, by przez resztę sesji delektować się nowymi szczytami. Dow Jones poszedł w górę o przeszło 330 punktów (1,4%) na zamknięciu meldując się z rekordowym wynikiem 24 272,35 punktów. Wzrostom towarzyszyły ponadprzeciętnie wysokie obroty – na nowojorskich parkietach właściciela zmieniło ok. 9 mld akcji, czyli o 37% więcej niż średnio w ciągu 20 poprzednich sesji.

DJIA w listopadzie zyskał 3,8% po wzroście o 4,3% w październiku. Listopad był także ósmym z rzędu miesiącem zakończonym na plusie – to najdłuższa miesięczna seria wzrostów Dow Jonesa od 22 lat. Równie długą wzrostową serię ma za sobą S&P500, który po raz ostatni ośmiomiesięczną serię wzrostów odnotował w roku 2007.

Od początku 2017 roku Dow Jones zyskał 22,8%. S&P500 poszedł w górę o 18,3%, a Nasdaq o 27,7%. Trwająca od marca 2009 roku hossa na Wall Street jest już trzecią najdłuższą od czasu zakończenia II wojny światowej.

Pretekstem dla czwartkowej zwyżki były doniesienia z amerykańskiej polityki. Wpływowy amerykański senator John McCain poparł projekt reformy podatkowej mającej na celu m.in. obniżenia opodatkowania zysków przedsiębiorstw z 35% do 20%. Wsparcie polityka tej wagi co McCain zdaniem komentatorów zwiększa szanse przyjęcia reformy podatkowej jeszcze w tym roku. Analitycy UBS oszacowali, że redukcja CIT-u do 25% zwiększy zysk netto spółek tworzących S&P500 o 6,5%.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Komentarze (3)

dodaj komentarz
open_mind
Ja przestaje pisać bo będzie trzęsło - turbulencje itp. Przypinam się krótko do fotela i nie dosięgnę do keyboardu, zakręcam Coca-Cole i zamykam popcorn aby nic nie zmarnować i obserwuje, to nie będzie długo trwało. Pozdrawiam
talmud
coz twoja przepowiednia na pewno sie kiedys sprawdzi - na pewno poleci bo takie sa prawa fizyki - a potem znowu wzrosnie zeby huk wzrostu byl slyszalny na orbicie jovisza


p.s bardzo trudno jest zostac banksterem - trzeba miec glowe jak jovisz
skaurus
Tak się zastanawiam, w jaki sposób banksterzy którzy drukiem dolarów napompowali indeksy zamierzają bez wywołania krachu schłodzić (z braku lepszego słowa) rynek akcji? Nic wiecznie nie rośnie, za rok, dwa, trzy poleci a wtedy huk będzie słyszalny na orbicie Jowisza.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki