Donald Trump i Kim Dzong Un rozmawiają w Singapurze

Donald Trump i Kim Dzong Un podpisali dokument wieńczący historyczne spotkanie przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej w Singapurze. Jak informowały wcześniej nieoficjalnie media, dokument jest "uznaniem osiągniętego w rozmowach postępu" i ma zapowiadać dalsze negocjacje. Treść dokumentu ma być ujawniona w najbliższych godzinach.

(fot. REUTERS/Jonathan Ernst / FORUM)

Podczas uroczystości Kim Dzong Un dziękował prezydentowi Trumpowi za spotkanie i nazwał je "historycznym", takim, które "pozostawia przeszłość za sobą".

Donald Trump powiedział, że między obu przywódcami wytworzyła się "szczególna więź" i że denuklearyzacja "rozpocznie się bardzo szybko".

Dokument określił jako "kompleksowy i bardzo ważny".

Wcześniej obie delegacje jadły wspólny lunch. Do roboczego posiłku zasiedli, oprócz Trumpa i Kima, m.in. sekretarz stanu USA Mike Pompeo, doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa John Bolton i wysoki rangą północnokoreański urzędnik Kim Jung Czol, uznawany za prawą rękę Kim Dzong Una. Podano m.in. żeberka wołowe i wieprzowinę w sosie słodko-kwaśnym.

Trump i Kim po raz pierwszy w historii uścisnęli sobie ręce tuż po godzinie 9 czasu lokalnego (3 nad ranem w Polsce). Następnie przez ok. 50 minut rozmawiali na osobności, po czym rozpoczęli rozmowy w szerszym gronie.

W przejściu pomiędzy pokojami Trump ocenił, że rozmowa z Kimem była bardzo dobra, a ich relacje są "doskonałe". Kim nie odpowiedział na wykrzykiwane przez reporterów pytania o denuklearyzację, która jest głównym tematem szczytu.

Kim: Będę pracował z Trumpem, by sprostać wyzwaniom

Kim Dzong Un powiedział we wtorek w czasie historycznego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Singapurze, że będzie z nim współpracował, aby zmierzyć się z wyzwaniami. Trump mówił o rozwiązaniu "dużego problemu".

Po przywitaniu i porannej rozmowie na osobności Trump i Kim zasiedli do dyskusji w szerszym gronie, gdzie towarzyszą im członkowie obu delegacji, w tym sekretarz stanu USA Mike Pompeo i doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa John Bolton. Amerykański prezydent powiedział na rozpoczęciu tych rozmów, że razem z Kimem rozwiążą "duży problem".

Wyraził przekonanie, że wspólnie z Kimem osiągną "olbrzymi sukces". "To będzie udane. To zostanie zrobione" - mówił Trump, odnosząc się prawdopodobnie do głównego tematu negocjacji, którym jest denuklearyzacja Korei Płn., oraz perspektywy nawiązania pokojowych relacji pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem.

Kim, który wydawał się podzielać optymizm Trumpa, zapowiedział, że będzie z nim współpracował, aby sprostać wyzwaniom. Wspomniał również, że przezwycięży wszelki sceptycyzm związany z jego spotkaniem z amerykańskim prezydentem.

Trump: Mamy z Kimem świetną relację

Spotkanie z Kim Dzong Unem było "bardzo dobre", mamy "doskonałą relację" - powiedział we wtorek dziennikarzom Donald Trump po rozmowie "w cztery oczy" z dyktatorem Korei Płn., zanim obaj przywódcy zasiedli do dwustronnych rozmów w szerszym gronie.

Trump wypowiedział się w ten sposób po wyjściu z pokoju, w którym przez ok. 50 minut rozmawiał z Kimem na osobności, jedynie w towarzystwie tłumaczy. Następnie obaj zasiedli przy stole w towarzystwie innych członków obu delegacji.

Rozmowy odbywają się w ramach rozpoczętego we wtorek rano, pierwszego w historii szczytu przywódców USA i Korei Płn. w Singapurze. Dyskusje dotyczą denuklearyzacji Korei Płn. i nawiązania przyjaznych relacji pomiędzy Waszyngtonem a Pjongjangiem.

PAP/ Andrzej Borowiak/ anb/ zm/ sp/ Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/dw/dyd

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 ajwaj

O tym, ze beda rozmawiac, a Koree 2x beda sie jednoczyc bylo tu juz ca 1 rok temu.. :)

Wazniejsze jest, zeby swoje "gwarancje" prez. Trump dotrzymal tzn. praktycznie, zeby usunal "deep state".
Im sie to nie podoba i przeszkadza utrzymywac jeszcze jedno pole potencj. wojny

! Odpowiedz
7 10 wektorwg

Ciekawe czy Panowie wreszcie porównali który ma większy guzik

! Odpowiedz
23 6 antonicaracal

Ludzie! Zastanówcie się, przecież Kim to przestępca i zbrodniarz !
A historia pokazała już czym to się kończy (nazizm, komunizm, kaczyzm,frankizm itd) !
Konszachty, układanie się z takimi Hitlerkami, Stalinkami NIGDY do niczego dobrego
nie doprowadziło !

! Odpowiedz
10 18 the_mind_renewed

Dziwne jest oceniane Trumpa przez lewe skrzydło, nawet: Gdyby Trump szedł po wodzie to by krzyczeli – Zobaczcie Trump nie potrafi pływać. Nie obchodzą ich jego osiągnięcia interesuje ich tylko odsunięcie go od władzy, Patrz De Niro powiedział o Trumpie. " krzyknął ze sceny: "Piep***ć Trumpa!".

! Odpowiedz
11 26 doradca-praktyk

Dziękujmy Bogu za to porozumienie, bo służy pokojowi światowemu. Warto rozmawiać z każdym dla takiego celu. Donald Trump wkroczył mocnym krokiem na karty historii, a to dopiero początek. Gratuluje Ameryce Tego Prezydenta i współczuje rządów B. Obamy i H. Clinton, które NIC nie przyniosły światu i USA i były zmarnowanym czasem, owocującym ekonomiczną i polityczna degrengolada w skali globalnej. Niech Bóg ma w opiece wszystkich, którzy służą pokojowi i współpracy pomiędzy narodami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 11 antonicaracal

Kim powinien stanąć przed Trybunałem Międzynarodowym i odpowiadać
za swoje zbrodnie, a nie brylować z Donaldem

! Odpowiedz
11 11 antonicaracal

@ talmud : a dla was kolego, to żołdacy strzelający i zabijający protestujących
Palestyńczyków to bohaterzy ?
! NO MORE WAR !

! Odpowiedz
11 29 talmud

zachodni sojusznicy buahah ha haa - banda lewackich wykolejencow ktorych maja bronic zolnierze w rodzaju nijakim !!!!

! Odpowiedz
31 26 antonicaracal

Prawdziwe wariactwo !
Dyktator jednego z najbardziej zbrodniczych reżimów na ziemi został potraktowany jako równorzędny partner Ameryki - i potraktowany znacznie lepiej, niż zachodni sojusznicy USA ...

! Odpowiedz
19 21 john-eire

Trump ma nowy przyjaciele.... i 6 nowy wrogow

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil