REKLAMA

Dom "na bezludnej wyspie" za 5 mln zł. Torpedownia w Juracie na sprzedaż

2024-02-12 09:30
publikacja
2024-02-12 09:30

Na polskich wodach Bałtyku, w odległości 1 km od główki molo w Juracie, na fanów nietypowych nieruchomości czeka prawdziwa gratka. Za 5 mln zł można zostać właścicielem domu "na wodzie". Popadająca w ruinę budowla była obiektem wojskowym w czasie II wojny światowej. Obecnie może stać się bazą na letnie wakacje.

Dom "na bezludnej wyspie" za 5 mln zł. Torpedownia w Juracie na sprzedaż
Dom "na bezludnej wyspie" za 5 mln zł. Torpedownia w Juracie na sprzedaż
/ White Wood Nieruchomości

Budynek starej niemieckiej torpedownii zlokalizowany na wodach Zatoki Puckiej można określić mianem "perełki" lub ruin. I w każdym przypadku będziemy mieć rację. 

Wieża obserwacyjna na Zatoce Puckiej liczy sobie 82 lata. W trakcie II wojny światowej "Niemcy z torpedownii w Gdyni wypuszczali torpedy F5B przeznaczone dla U-bootów i samolotów wojskowych.  Pociski lądowały na płyciźnie w okolicy Jastarni i Juraty, gdzie obserwowano je ze zlokalizowanych na wodzie wież. Dwie z nich znajdowały się w okolicy Juraty, a jedna w Jastarni w odległości 600 m – 2 km od brzegu. Ta ostatnia jest już zniszczona, ale zachował się wciąż widoczny fundament. Z pozostałych dwóch tylko jedna trafiła na sprzedaż" (fr. ogłoszenia).

White Wood Nieruchomości

Torpedownia w Juracie jest wystawiona na sprzedaż za blisko 5 mln zł. Budynek o powierzchni 70 mkw. położonych na działce liczącej 151 metrów kwadratowych jest aktualnie w stanie ruiny. Poprzednim właścicielom nieruchomości w 2009 r. udało się uzyskać pozwolenie na rozbudowę od Ministra Infrastruktury (wraz z postanowieniami Ministra Obrony Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Gospodarki). Przebudowa miała obejmować rozbudowę budynku, wzmocnienie jego fundamentów oraz posadowienie pomostu dla małych łodzi bezpośrednio przy istniejącej konstrukcji. 

Natomiast obecny właściciel zainicjował opracowanie planu rozbudowy obiektu o dodatkowe piętro, zwiększyłoby to powierzchnię nieruchomości do około 150 mkw. Wizualizację zaprezentowała w 2015 roku pracownia MFRMGR Marta Frejda & Michał Gratkowski Architekci. Pomimo obiecującego projektu, nie doszło do jego realizacji. W międzyczasie budynek stopniowo podupada, choć sprzedający utrzymuje, że struktura obiektu jest nienaruszona, a na jego ścianach wciąż można podziwiać oryginalną cegłę pochodzącą z lat 40. XX wieku.

Z informacji w ogłoszeniu wynika, że działka zlokalizowana jest około 1 km od główki molo w Juracie. W Księdze Wieczystej obiekt ten figuruje jako budowla hydrotechniczna i grunt pod morskimi wodami wewnętrznymi.

Wizualizacja torpedowni z 2015 r., według projektu pracowni MFRMGR Architekci (fot. MFRMGR Architekci / bizblog.spidersweb.pl)

DF

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (13)

dodaj komentarz
monuz
To ma jakiś adres? bo jak tam zmówić pizzę?
jacekdr64
Powinni to rozebrać bo szpeci krajobraz. Swoją drogą ktoś odleciał, żeby te ruinę wystawić na sprzedaż za 5 mln. Jaki to może być dom wakacyjny? Gdzie media?
jas2
Media? TV i Internet jest bez problemu.
tomaszde
Po co kopulującym media ?
darius19
woow!!! nawet i tu widac nicki Putlera. Amazing
inwestor.pl
Kolega pyta czy można kupić 1/20000 udziału w tym domu? Prosi o szybką odpowiedź, bo jak Bitcoin poleci do 50000$ to oferta jest nieaktualna.
piopoland
kuxwa, ten obiekt wygląda lepiej przed wizualizacją :)
1a2b
a właściwie to dlaczego nie 50mln?... albo pińcet
1a2b
zlikwidować ten syf na koszt hitlerlandu!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki