REKLAMA

Dolar najdroższy od początku lipca. Scenariuszem bazowym jest wzrost kursu EUR/PLN

2023-08-17 10:22
publikacja
2023-08-17 10:22

Złoty dalej pozostaje słaby do głównych walut, a napływające dane makroekonomiczne nie dają podstaw do umocnienia polskiej waluty. Najwięcej zależy jednak od notowań eurodolara, który zniżkuje po publikowanych w środę wieczorem tzw. minutkach Fedu.

Dolar najdroższy od początku lipca. Scenariuszem bazowym jest wzrost kursu EUR/PLN
Dolar najdroższy od początku lipca. Scenariuszem bazowym jest wzrost kursu EUR/PLN
fot. Pawel Michalowski / / Shutterstock

Opis dyskusji z lipcowego posiedzenia Fedu został odebrany jak jastrzębi, czego efektem były spadki na rynkach akcji i wzrost rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich do poziomów niewidzianych od października 2022 r.  Zyskał też dolar i w parze z euro kurs EUR/USD zszedł poniżej 1,09 – najniżej od pierwszego tygodnia lipca. W czwartek po godz. 10.00 EUR/USD wynosił 1,0878.

Umocnienie dolara przekładało się na spadki walut z koszyka rynków wschodzących, w tym złotego, który w dodatku nie miał wsparcia w słabych danych o PKB Polski w II kwartale. Produkt Krajowy Brutto spadł o 0,5 proc. rdr wobec spadku o 0,3 proc. rdr w pierwszym kw. 2023 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB zniżkował w drugim kw. o 3,7 proc. W czwartek po godz. 10.00 kurs EUR/PLN wynosił 4,4603 zł i był co prawda o 3 grosze niższy od okresowego szczytu z 15 sierpnia, ale także aż o 7 groszy wyższy niż jeszcze na koniec lipca.

Bankier.pl

„[…] otoczenie nie jest korzystne dla złotego i wspiera scenariusz dalszej jego deprecjacji w ramach średnioterminowej korekty, sugerując jednocześnie, że środowe umocnienie PLN było tylko krótkoterminowym odreagowaniem. Naszym zdaniem, dopóki kurs EUR/PLN nie powróci poniżej 4,43, to scenariuszem bazowym dla tej pary jest kontynuacja wzrostów w kierunku strefy 4,50-4,51" - napisali analitycy PKO BP w porannej nocie, cytowani przez PAP. 

Reklama

Kurs USD/PLN jeszcze w nocy przekraczał poziom 4,11 zł, ale poranek przyniósł lekkie umocnienie złotego, wobec czego kurs USD/PLN był o godz. 10.00 na poziomie 4,0997 zł. Dzisiejsze kalendarium publikacji makroekonomicznych jest puste, więc można się spodziewać  stabilizacji i uspokojenia nastrojów, a nawet nieznacznego odreagowanie po ostatnich spadkach.

Jeśli chodzi o franka szwajcarskiego, to jego kurs w parze ze złotym trzymał się na poziomach najwyższych od końca maja. Okresowy szczyt CHF/PLN wypadł we wtorek, 15 sierpnia i wyniósł 4,6898 zł, a w czwartek po godz. 10.00 był na poziomie 4,6623 zł.

Wysoko na tle poprzednich tygodni jest także funt brytyjski, którego kurs GBP/PLN wyniósł w czwartek rano 5,2216 zł i był najwyżej od pierwszego tygodnia lipca. W środę z Wysp Brytyjskich napłynęły dane o spadku lipcowej inflacji do poziomu najniższego od lutego 2022 r. Co jednak i tak jest odczytem dużo wyższym od celu BoE i nie przekreśla kolejnych podwyżek stóp, zwłaszcza że inflacja bazowa nie spada.

Michał Kubicki 

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
drabio
We wrześniu będzie powolny zjazd PLN, obstawiam 4,5 USD PLN do końca października. Na początku 2024 USD po 5PLN jeżeli PiS wygra wybory. Sterowany kurs waluty to jeden z większych przekrętów tej władzy przed wyborami aby pochwalić się spadająca inflacją.
okragly_stol
Glapinskiemu kończą się pożyczone dolary do wymiany
gordon-gekko
"Kurs USD/PLN jeszcze w nocy przekraczał poziom 4,11 zł, ale poranek przyniósł lekkie umocnienie złotego, wobec czego kurs USD/PLN był o godz. 10.00 na poziomie 4,9997 zł." Ktoś czyta te brednie przed publikacją? 5zl? Gdzie? Portal finansowy, joke!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki