REKLAMA

Deweloperzy szykują się na większą sprzedaż

2016-11-04 06:00
publikacja
2016-11-04 06:00
fot. Wojciech Krynski / FORUM

Deweloperzy zacierają ręce na końcówkę roku, mimo że prognozy na najbliższe miesiące przewidują utrzymanie się warunków gospodarczych na rynku nieruchomości. Indeks cen mieszkań niezmiennie nie odbija ani w górę, ani w dół.

Rynek lokali mieszkalnych nie odnotował znaczących zmian cen w skali kraju. Wartość indeksu urban.one (dawniej Indeks BCN) wyniosła we wrześniu 95,64 pkt, co oznaczało spadek o symboliczne 0,02 pkt względem sierpnia. Stagnacja utrzymuje się od roku – we wrześniu 2015 r. odczyty wyniosły niewiele więcej, bo 95,80 pkt – wynika z danych zgromadzonych w comiesięcznym raporcie Cenatorium, „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl.

Deweloperzy szykują się na większą sprzedaż / YAY Foto

Warunki gospodarcze pozostaną bez zmian

Nie zmieniają się również prognozy ekspertów oceniające najbliższe sześć miesięcy. 71,4 proc. specjalistów wskazuje na utrzymanie się obecnych warunków gospodarczych w mieszkaniówce. Tyle samo głosów obowiązuje także w przypadku prognoz dla dużych miast w Polsce (w indeksie urban.one dla dużych miast uwzględniono ceny transakcyjne mieszkań w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni i Łodzi). Wartość indeksu za ubiegły miesiąc dla tych miast wyniosła 95,01 pkt. Oznaczało to spadek o 0,05 pkt w relacji miesiąc do miesiąca i 0,55 pkt w relacji rok do roku.

Jeszcze mniejsze zmiany nastąpiły w samej Warszawie. Indeks cen transakcyjnych dla tego rynku wzrósł względem sierpnia o 0,10 pkt i wyniósł 92,95 pkt. W porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku stawki za 1 mkw. spadły o 0,07 pkt, a 76,2 proc. ankietowanych przewiduje utrzymanie się warunków gospodarczych w mieście przez kolejne sześć miesięcy.

Znacznie mniej, bo 57 proc. respondentów, przewiduje podobny rozwój sytuacji na rynku gruntów pod zabudowę. Indeks dla tego rynku wzrósł o ok. 2 pkt zarówno w relacji miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku – ostatecznie jego wartość zatrzymała się na 122,75 pkt.

Deweloperzy i tak wyjdą na swoje

Choć ceny stoją w miejscu, do końca roku spodziewane jest ożywienie na rynku deweloperskim. Lokale mieszkalne od lat sprzedają się lepiej w drugiej połowie roku. – Jesień to statystycznie bardzo dobry czas, w którym od lat sprzedaje się największą liczbę mieszkań – twierdzi Michał Sapota, prezes Murapol SA w rozmowie z Bankier.pl.

Klienci mają większą motywację do zrealizowania swoich planów mieszkaniowych jeszcze w tym roku, ponieważ stoją przed widmem nowych wymogów dotyczących udziału wkładu własnego w finansowaniu nieruchomości kredytem. Od stycznia br. banki oczekują min. 15 proc. własnych środków na zakup mieszkania, a od nowego roku ten pułap podniesie się do 20 proc. – Można spodziewać się, że sprzedaż w IV kw. 2016 r. będzie wyższa, za czym zazwyczaj przemawia mobilizacja klientów przy zawieraniu umów do końca roku kalendarzowego oraz dbałość spółek o zamknięcie rocznej sprzedaży na wysokim poziomie – tłumaczy Agnieszka Szefer, kierownik ds. Produktów, Budimex Nieruchomości Sp. z o.o.

Nie najlepszy dobór mieszkań do „Mieszkanie Plus”

Nie ma jednak co jeszcze spodziewać się wpływu programu „Mieszkanie Plus” na sprzedaż nowych mieszkań. Eksperci wskazują na nietrafiony wybór pierwszych miast, w których powstaną pierwsze mieszkania państwowe. Pelplin, Biała Podlaska czy Trzebinia – w tych miastach udział przedsiębiorstw deweloperskich jest znikomy, bo ich lokalizacje nie mają zbyt dużego potencjału. – Mieszkania na wynajem są znacznie bardzie potrzebne w dużych aglomeracjach. Dla młodych rozpoczynających pracę i dla pracowników mobilnych – mówi Małgorzata Kosińska, prezes REIT - Polska Association.

Stąd specjaliści mają wątpliwości, czy po klucze do mieszkań, które powstaną w wybranych miastach, będą ustawiać się kolejki. Wskazują, że w mniejszych miastach znacznie bardziej popularne są domy jednorodzinne. Większy potencjał takich inwestycji jest w większych aglomeracjach miejskich, gdzie rynek pracy jest dużo większy i łatwiej tam niż w małej miejscowości zarobić na czynsz rzędu 2-3 tys. zł/m-c.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~willy
Tak... deweloperzy to w Polsce prawdziwe złote Janusze interesów... na przykładzie Murapolu to doskonale widać:

https://www.facebook.com/drogowebagnomurapol
~DżesikaPL
Dojna zmiana. Nigdy nie byłam w pracy a biorę tera 1500 na łapu. Hahaha lemingi, wy róbta ja dostane.
~heartbreaker
Wy tylko o mieszkaniach, ale powiedzcie JAK żyć bez caracali? he he he he
~ONLYdlamadrych
co za wynajęty tuskowy naganiacz pisze takie bzdury!!!??? ,,członku PO'' - ceny leca na ryj !!@ W Warszawie w centrum sa nowe za 5.500 za metr (do negocjacji) !!! i nikt tego nie bierze !!! w całej Warszawie prawie 50.000 pustostanów a w kraju prawie 370.000 pustostanów !!! niech no poogrzewaja sobie przez zime te pustostany co za wynajęty tuskowy naganiacz pisze takie bzdury!!!??? ,,członku PO'' - ceny leca na ryj !!@ W Warszawie w centrum sa nowe za 5.500 za metr (do negocjacji) !!! i nikt tego nie bierze !!! w całej Warszawie prawie 50.000 pustostanów a w kraju prawie 370.000 pustostanów !!! niech no poogrzewaja sobie przez zime te pustostany to na wiosne będzie tanio jak nigdy !!!! a od 2017/18 ceny już prawie runkowe czyli 2.000-3000 za metr !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Marek
2000-3000 zł za metr mieszkania to będzie jak PiSlam znacjonalizuje grunty i odda swojej nowej "klasie średniej" z PGRów i sebków od 500+
~mieszkaniec
w centrum to 8-14 tys. Widać że nie masz zielonego pojęcia o Warszawie
~ojoj
Pruszków, Ożarów Maz., Błonie, Wyszków, Ząbki itd. to nie jest centrum Warszawy...
~as
Chyba żyjemy w innych krajach...W Trójmieście nadal poluje się na dziury w ziemi, a w atrakcyjnych dzielnicach ceny w kosmosie (7-8 tys. - nie centrum tylko bloki!)
~benek
Haha to żeś pojechał teraz z tymi cenami już niebawem ceny rynkowe 2000-3000 tys :D po tyle to nawet nie będą w Suwałkach przy granicy litewskiej. A ceny na Woli zaczynają się od 7500 i nie spadną poniżej bo po co skoro wszystko jest wykupywane na pól roku przed oddaniem budynku do użytkowania.

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki