Czy możliwe jest założenie firmy zbierającej przeterminowaną żywność?

Chciałbym założyć firmę, która zajmie się zbieraniem ze sklepów przeterminowanej żywności. Czy możliwe jest założenie tego typu firmy? Gdzie mam szukać informacji na ten temat? Co potrzebne jest do rozpoczęcia takiej działalności?

Jest możliwe, aby przedsiębiorca założył firmę skupiającą się na zbieraniu ze sklepów przeterminowanej żywności. Ważne jest, aby wiedział, co dalej z taką żywnością robić, gdzie ją magazynować, a następnie utylizować lub wykorzystywać w jakimś innym celu.

Najważniejsza przy tego rodzaju działalności jest zgoda sanepidu. Należy również pamiętać, żeby miejsce, w którym będzie  składowana taka żywności, było odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników szkodliwych, takich jak słońce, wiatr, deszcz, gryzonie, niepowołane osoby trzecie. W sanepidzie można uzyskać potrzebne informacje, co do warunków technicznych przechowywania żywności.

Trzeba jednak zadać sobie pytanie o dochodowość takiej inwestycji, przy tak ogromnych kosztach składowania i magazynowania.

Jeżeli chodzi o proces rejestracyjny, dokonuje się go w Urzędzie Miasta lub Gminy, w której przedsiębiorca mieszka. Procedura jest taka sama dla każdego przedsiębiorcy.

Podstawa prawna: Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz, Kancelaria Usług Prawnych

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 infinum

Pan Przemysław ma racje pisząc: "Trzeba jednak zadać sobie pytanie o dochodowość takiej inwestycji, przy tak ogromnych kosztach składowania i magazynowania."

Co ciekawe, akapit wcześniej podaje nawet przyczynę takiego stanu rzeczy, a mianowicie:
"W sanepidzie można uzyskać potrzebne informacje, co do warunków technicznych przechowywania żywności."

I tu jest sedno problemu. Jeśli nikt nie zbierze tej żywności, to zwyczajnie zgnije na śmietniku - zmarnuje się.

Jeżeli ktoś chce zrobić na tym biznes, to nagle jego prywatny "śmietnik" musi spełniać wyśrubowane normy sanepidu, które powodują kompletną nieopłacalność biznesu.

Podsumowując, bardzo trudno jest zrobić opłacalny biznes, który przyniesie korzyść społeczeństwu (mniej gnijącej żywności po śmietnikach), a dlaczego?
Bo na przeszkodzie stoją oczywiście przepisy i rząd w postaci sanepidu.

PS. Mimo wszystko powodzenia, może jednak uda się spiąć biznes plan, bo sam pomysł uważam za bardzo dobry i pożyteczny.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne