Czy głosowanie powinno być obowiązkowe? [Sonda]

Zero narzekania na małą frekwencję, za to groźba kar dla tych, który nie dopełnią obowiązku. W wielu krajach tak wygląda rzeczywistość wyborcza. Czy tak powinno też być w Polsce?

(fot. SZYMON LASZEWSKI / FORUM)

Przymus wyborczy to prawo przewidujące sankcje za brak udziału w wyborach lub referendum. Ową sankcją jest najczęściej grzywna finansowa, choć w autorytarnych reżimach grozić mogły także inne szykany. Wśród państw deklarujących obowiązkowe głosowanie wiele odstępuje jednak od wymierzania ewentualnych kar.

Obowiązkowe głosowanie nie jest pomysłem nowym, np. w Belgii obowiązuje już od 1894 r., w Argentynie od 1912 r., a w Australii od 1915 r. Jak wynika z danych CIA, do grona państw, w których głosowanie jest wymogiem, należą również: Boliwia, Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Kostaryka, Dominikana, Ekwador, Egipt, Grecja, Honduras, Korea Północna, Luksemburg, Meksyk, Nauru, Paragwaj, Peru, Szwajcaria (na poziomie jednego kantonu) Singapur, Tajlandia i Urugwaj. Jak widać, zestawienie dosyć ciekawe, trudne do ujęcia jednym kluczem politycznym (na liście zarówno demokracje, jak i państwa autorytarne) czy gospodarczym (biedne i bogate).

Gwoli ścisłości należy dodać, że w niektórych krajach obowiązek wyborczy dotyczy jedynie osób do pewnego wieku. Przepisy takie adresowane nie są rzecz jasna do starszych i schorowanych obywateli, dla których wizyta w lokalu wyborczym stanowiłaby problem.

Zwolennicy przymusu wyborczego widzą w nim remedium na niską frekwencję wyborczą. Przykładowo, w Polsce wynosi ona zazwyczaj ok 50 proc., podczas gdy np. w Belgii sięga 90 proc. Większa frekwencja ma dawać gwarancję lepszej reprezentatywności wybieranych władz oraz zapewnieniu jej lepszej „legitymacji społecznej”. Zdaniem zwolenników wprowadzenie przymusu pomaga przełamać zniechęcające wyborców przeświadczenie o tym, że pójście na wybory przynosi więcej trudu niż korzyści. Przymus wyborczy może także (choć nie musi) wspierać ogólne zainteresowanie polityką i dbaniem o dobro wspólne.

Wśród argumentów przeciwników znajdziemy przede wszystkim pogląd odwołujący się do wolności i swobód obywatelskich. Dodatkowo przymusowe głosowanie zwiększa szansę na to, że część wyborców odda głosy na przypadkowych kandydatów.

Jeżeli nie widzisz ankiety poniżej, kliknij tutaj

MZ

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 specjalnie_zarejstrowany1

wiekszosc ludzi to przecietniaki takze przecietniaki beda wybierac przecietniakow

! Odpowiedz
1 18 silvio_gesell

Głosowanie powinno być obowiązkowe, pod warunkiem, że na karcie głosowania znajdzie się pole: „żaden kandydat mi nie odpowiada”. Jeśli większość tak zagłosuje, to wymieniana jest cała scena polityczna.

! Odpowiedz
21 17 marianpazdzioch

Głosować niech sobie głosuje kto chce, ale po przekroczeniu określonego poziomu płaconych podatków. Niekoniecznie wyśrubowanego, ale powyżej średniej. A nie tak jak teraz biedota grzebie sobie w kieszeniach zamożniejszych, bardziej pracowitych, przedsiębiorczych, intelgentniejszych itd.

! Odpowiedz
3 31 shiver5

Wolałbym test z wiedzy politycznej by w ogóle mieć prawo do głosowania.
Skończyłoy się zaśmieczanie miast mordo-plakatami bo i tak ludzie musieliby wiedzieć co za tą mordą stoi.

! Odpowiedz
14 29 bankroll

A najlepiej powinien być test. Złożony dajmy na to ze 100 pytań.
Potem wyniki, do której partii Ci najbliżej i wybierasz.
Bo tak to wielu idiotów głosuje przeciwko innym, albo nie ma pojęcia na kogo głosować i wybierają takich pajaców jakich mamy :)

! Odpowiedz
0 1 dziki_losos

Już jest taki test, nazywa się Latarnik Wyborczy. Niestety, każdy test, jak i ten, jest obciążony jakimś błędem.

! Odpowiedz
18 20 bankroll

Na samym początku powinien być krótki test, a potem możliwośc głosowania.
Bo jak widzimy, nawet przy frekwencji 50 czy 60% mamy jakieś 95% baranów :)

! Odpowiedz
14 43 glos_rozsadku

Większość ludzi się nie zna lub nie interesuje polityką. Tacy ludzie gdy głosują głosują źle. To tak samo jakby w związku z brakiem chirurgów kazać każdemu Polakowi wykonywać operacje.

! Odpowiedz
1 30 mocarz

Udział w wyborach jest również głosowaniem za obecnym ustrojem państwa. Niekoniecznie musi to być złe lub dobre, ale proszę zauważyć, że nie mamy możliwości by zagłosować za innym ustrojem.

! Odpowiedz
6 22 33karol33

Udział w wyborach to nie obowiązek, to ODPOWIEDZIALNOŚĆ!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil