Coca-Cola przejmuje Costa Coffee

Coca-Cola chce podbić nowy segment rynku i przejmuje sieć kawiarni Costa Coffee - informowała w sierpniu spółka na swojej stronie internetowej. Na początku nowego roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie.

(fot. Danish Siddiqui / Reuters)

- Planowane przejęcie sieci przez Coca Colę nie wywoła negatywnych skutków dla konkurencyjności rynku, gdyż obie firmy nie sprzedają podobnych produktów, a związki pomiędzy ich działalnością są raczej znikome - uznała Komisja Europejska.

Coca-Cola otrzymała ostateczną zgodę na przejęcie firmy Costa Limited, która została założona w Londynie w 1971 roku. Cała transakcja kosztować będzie amerykańską spółkę 3,9 mld funtów, co daje 5,1 mld dol.

- Costa daje nam nowe możliwości i wiedzę w zakresie kawy, a nasz system może stworzyć możliwości rozwoju marki Costa na całym świecie - powiedział prezes i dyrektor generalny Coca-Cola, James Quincey. - Gorące napoje to jeden z niewielu segmentów, w którym Coca-Cola nie ma globalnej marki. Costa daje nam dostęp do tego rynku dzięki swojej silnej pozycji - dodał.

W 1995 roku Costa została przejęta przez obecnego właściciela za "jedyne" 19 mln funtów. Teraz jest jedną z najbardziej znaczących marek w branży kawowej na całym świecie - w samej Wielkiej Brytanii ma 2,4 tys. placówek i 1,4 tys. w innych państwach, z czego około 150 w Polsce. 

W Polsce Coca-Cola - oprócz flagowego produktu, jakim jest cola - oferuje takie napoje jak: Burn, Cappy, Fanta, Kropla Beskidu, Kinley Tonic, Lift, MultiVita, Nestea, Powerade czy Sprite.

Coca-Cola spodziewa się, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszej połowie 2019 r.

DU

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 16 dziki_losos

Czy Coca-Cola mogłaby już paść i przestać truć cukrem?

! Odpowiedz
3 12 kris105

nie pasuje nie pij

! Odpowiedz
5 17 slawko9999

jak cocacola to przejmie to bedzie juz totalny badziew, szkoda

! Odpowiedz
2 20 dziki_losos

To już jest totalny badziew. Gorzej już nie będzie.

! Odpowiedz
2 20 specjalnie_zarejstrowany1

Costa w pierszej dekadzie tego wieku, jak jeszcze budowali reputacje byli wg mnie najlepsi na rynku (jeszcze ich wtedy w Polsce nie bylo). Mieli taka mocna kawe ze praktycznie mozna bylo ich znalezc w duzych miastach po wechu. Cafe Nero tez bylo niezle. Od ostatnich paru lat to nie wiem czy jest roznica w smaku pomiedzy tymi sieciowkami wszystkimi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 dziki_losos

Jest. Polecam wziąć espresso w Nero i w Costa i porównać. Zupełnie co innego.

! Odpowiedz
7 16 john-eire

Więc, od teraz, bojkotujemy Costa Coffee. Prawdy?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne