REKLAMA
WAŻNE

Chiny wprowadzą odwetowe cła na towary z USA

2019-08-23 14:55, akt.2019-08-23 15:47
publikacja
2019-08-23 14:55
aktualizacja
2019-08-23 15:47

Pekin ujawnił plany wprowadzenia ceł odwetowych na produkty sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych. To chińska odpowiedź na cła, które administracja USA zamierza wprowadzić od września.

/ fot. Jason Lee / Reuters

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło, że nałoży dodatkowe cła w wysokości 5 proc. lub 10 proc. na 5 078 produktów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to m.in. płodów rolnych: od 1 września będzie to 5-proc. cło na amerykańską fasolę, a od 15 grudnia 10-proc. cło na pszenicę, kukurydzę i sorgo. Od 1 września Chiny obejmą też 10-procentowym cłem amerykańską wołowinę i wieprzowinę., ropy naftowej, małych samolotów oraz samochodów.

Roczna wartość oclonego importu szacowana jest na ok. 75 mld dolarów.

- Decyzja Chin, aby wprowadzić dodatkowe cła, jest podyktowana unilateralizmem i protekcjonizmem Stanów Zjednoczonych – głosi oświadczenie władz ChRL.

To zapowiedziana już trzy tygodnie temu odpowiedź Chińczyków na nowe cła na chińskie produkty, jakie na początku sierpnia ogłosił prezydent Donald Trump. 1 sierpnia prezydent USA zapowiedział obłożenie 10-procentowynm cłem pozostałą, dotąd nieocloną, część chińskiego importu, opiewającą na ok. 300 mld dolarów rocznie.

Rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng przestrzegał w czwartek, że jeśli nowe cła zostaną wprowadzone, doprowadzi to do eskalacji utrzymujących się od ponad roku napięć handlowych. Ocenił również, że nowe taryfy są sprzeczne z konsensusem osiągniętym przez oba kraje.

Rzecznik nie odpowiedział wprost na pytanie, czy chińska ekipa pod przewodnictwem wicepremiera Liu He pojedzie we wrześniu do Waszyngtonu na kolejną rundę negocjacji, jak wcześniej zapowiadano. Negocjatorzy z Chin i USA spotkali się pod koniec lipca w Szanghaju po raz pierwszy od maja, gdy załamały się prowadzone od wielu miesięcy rozmowy. Wznowienie rokowań uzgodnili w czerwcu prezydent Trump i przywódca ChRL Xi Jinping, gdy spotkali się kuluarach szczytu G20 w Osace.

Jak widać stanowiska Pekinu nie złagodziło ani częściowe opóźnienie wprowadzenia nowych ceł do 15 grudnia, ani przełożenie „egzekucji” Huaweia. Stosunki między dwoma mocarstwami zaogniło też uznanie Chin za „manipulatora walutowego” przez amerykański Departament Skarbu. Oliwy do ognia dolała też sprawa prodemokratycznych protestów w Hongkongu popartych przez rząd USA.

Rynki finansowe gwałtownie, lecz niezbyt mocno zareagowały na zapowiedzi Chińczyków. O 15:11 notowania kontraktów terminowych na S&P500 zniżkowały o 0,43%, choć wcześniej znajdowały się na niewielkich plusach. Ropa naftowa taniała o ok. 2%, a ceny miedzi spadały o 0,5%. Na GPW najmocniej zareagowały walory JSW, taniejące o ponad 2%. Wcześniejsze zwyżki wymazał kurs KGHM-u.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Z Chinami nie ma żartów. To bogaty kraj, który rywalizuje z USA.
ajwaj
No i DOW przynurkowal
Widac "rozwód" UE-USA, UE,-GB czy ChRL-USA itd. boli i kosztuje

A czas leci, miesace, lata "nie-wolny" wyprzedza na 6 biegu, rozwija sie, coraz mniej ogladajac sie na rozpad "zachodu"
ajwaj
A jak jest z gospodarka USA w realu ?

""Głośne wypowiedzi Trumpa i jego doradców Navarro i Cadlowa, że ​​gospodarka ma się dobrze, nie są prawdziwe.

„Indeks aktywności biznesowej stale i nieprzerwanie spada od marca, spadając z już niezbyt wysokiej oceny 55,3. A teraz w nowym raporcie wskazano,
A jak jest z gospodarka USA w realu ?

""Głośne wypowiedzi Trumpa i jego doradców Navarro i Cadlowa, że ​​gospodarka ma się dobrze, nie są prawdziwe.

„Indeks aktywności biznesowej stale i nieprzerwanie spada od marca, spadając z już niezbyt wysokiej oceny 55,3. A teraz w nowym raporcie wskazano, że przekroczył on „wskaźnik psychologiczny” na 50, i wyniósł 49,9 na 22 sierpnia. Jest to najgorszy wskaźnik w ciągu ostatnich dziesięciu lat ”, pisze Alexander Rogers, wskazując, że jest to„ betonowy znak ”recesji.""
talmud
"the chosen one".....tłityt ..."My only question is, who is our bigger enemy, Jay Powell or Chairman Xi? "
macierz
Trump cały czas traci na handlu z Chinami,deficyt jest coraz większy, a teraz dojdą jeszcze cła,to nie wróźy nic dobrego dla jankesów.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
talmud
chiny po wprowadzeniu petro yuana (denominowany w au) ktory zniszczy $$$ staly sie glownym wrogiem "elyt usa" - dzieki madrej polityce chiny pozwola innym uczestnikom dostosowac sie do zmiany .......miejmy nadzieje ze ci ktorzy wywolali 2 wojny swiatowe przez chciwosc nie powtorza historii.....
nadszedl czas na wielkie
chiny po wprowadzeniu petro yuana (denominowany w au) ktory zniszczy $$$ staly sie glownym wrogiem "elyt usa" - dzieki madrej polityce chiny pozwola innym uczestnikom dostosowac sie do zmiany .......miejmy nadzieje ze ci ktorzy wywolali 2 wojny swiatowe przez chciwosc nie powtorza historii.....
nadszedl czas na wielkie zmiany za odejscie od podstaw cywilizacji grecko-rzymskiej "chciwy zachod" zostanie przykladnie ukarany ......
kerad_
Chiny też są chciwe i nie takie miłe w szczególności do swoich słabszych sąsiadów. W podręcznikach jakiego kraju uczą, że USA wywołały 2 wojny światowe?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki